WordPress срещу WP Engine – сагата в детайли
Скандал се разрази между разработчика на най-голямата open source платформа за уебсайтове WordPress и един от водещите хостинг доставчици WP Engine
Мат Муленвег – човекът, който стои зад WordPress – забрани достъпа до екосистемата на WordPress за един от най-големите в света уеб хостинг доставчици WP Engine. Без достъп до екосистемата WP сайтовете не могат лесно да се актуализират до последни версии и не могат лесно да обновят плъгините си. Как се стигна дотук?
Взаимни обвинения
Мат Муленвег (Matt Mullenweg, WordPress CEO) твърди, че хостинг доставчикът WP Engine използва абревиатурата WP, която обърква потребителите и те се заблуждават, че WP Engine означава WordPress Engine, без да имат нищо общо, и че WP Engine не допринася с нищо за развитието на open source проекта, а печели милиони на негов гръб. Мат Муленвег дори казва в блог пост, че „WP Engine е рак за WordPress“. Ето връзка към пълното изявление на Мат Муленвег по темата.
Според WP Engine, Мат Муленвег (WordPress) е поискал голям процент от приходите на WP Engine, т.е. огромна сума пари за лицензионно споразумение, за да позволи на хостинг доставчика да използва WP абревиатурата и ресурсите за ъпдейти на WP платформата; също ги заплашил, че ако не платят, ще им приложи „ядрен подход на изгорената земя“. WP Engine отказва и не плаща поисканата сума. Към момента не откриваме изявление по темата на сайта на WP Engine.
Според компанията Automattic, Мат Муленвег се опитва от дълго време да постигне лицензионно споразумение с WP Engine, но те не отговарят на неговите призиви.
Според WP Engine лиценз не е нужен, понеже WordPress е open source проект и всеки може да го използва, дори за комерсиални цели.
WordPress като платформа е open source, но екосистемата и техническата инфраструктура за актуализации и инсталация на разширения (плъгини) не е open source.
WordPress и WP Engine са завели съдебни дела една срещу друга.
Мат Муленвег, WordPress и Automattic
Мат Муленвег стои зад две организации. WordPress.org e НПО предоставяща open source платформата WordPress под GPL v2 лиценз. Според Wikipedia 43.1% от всички уебсайтове използват WordPress.
Втората организация, Automattic е търговско дружество и предоствя уебсайт хостинг услуги, точно както и WP Engine. Според w3techs, Automattic има дял 0.7% от хостинг пазара.
Според Мат Муленвег Automattic регулярно подпомага WordPress open source проекта с 3552 часа труд на седмица от инженерните екипи: нищо, от което WP Engine прави.
WP Engine
WP Engine е уебсайт хостинг доставчик, който предлага удобен уеб интерфейс за своите клиенти, улесняващ инсталацията на WordPress платформа, теми, плъгини, автоматизирани актуализации и автоматичен бекъп на хостнатите уебсайтове.
Според w3techs WP Engine има дял от 1.7% в пазара на уеб хостинг услуги.
Самите WP Engine твърдят, че хостват повече от 1.5 милиона WordPress уебсайтове на свои сървъри.
WP Engine е частна компания; не е акционерно дружество.
Silver Lake притежава основния дял от WP Engine, след като го придобива през 2018 г. срещу 250 млн. долара (450 млн. лв.). Silver Lake е голям инвестиционен фонд, насочен към технологичната индустрия, опериращ към 2024 г. със 108 млрд. долара (194 млрд. лв.).
Ефектът върху потребителите
Мат Муленвег не отрича, че WP Engine може да използва open source платформата WordPress и да я променя както иска, но забранява достъпа до екосистемата на платформата, от която лесно може да се инсталират разширения (плъгини) и да се правят актуализации за подобряване на сигурността. Можем да сравним тази забрана със забраната на Huawei да използва магазина за приложения Google Play: потребителите на Huawei смарт телефони могат да ползват Android операционна система, но не могат да свалят приложения от Google Play.
Муленвег спира и след това отново активира достъпа до екосистемата за периода от 27 септември до 1 октомври 2024 г. и казва, че в този период позволява на WP Engine да изгради копие на нужната инфрасктруктура за инсталация на плъгини и актуализации.
Тепърва ще видим колко голям ще е отливът на клиенти от хостинг доставчика WP Engine и дали компанията ще успее сама да изгради нужната техническа инфраструктура за инсталация на плъгини и актуализации.
Сайтовете хостнати на сървърите на WP Engine ще продължат да работят, но ще видим как клиентите ще се справят с актуализациите и инсталацията на разширения. Със сигурност отделът за поддръжка на WP Engine ще бъде залят от технически въпроси от клиенти и за компанията ще е много трудно да управлява, решава технически проблеми и отговаря на всички запитвания.
Изводът
Поредното разделение между хората наблюдаваме дори в технологичния свят – една част застават зад Мат Муленвег и WordPress, друга – зад правото на хостинг компаниите като WP Engine винаги и безусловно да могат да използват всички налични технически ресурси на open source проектите.