Ваканция! Да подготвим багажа
Полезни съвети за опаковането на багажа за пътуване
Представете си как превръщате купчината безразборно разхвърляни дрехи и тоалетни принадлежности в спретнато подреден багаж за пътуване.
За опитния пътешественик, добре опакованият багаж е като почетен знак. За да го постигнете, трябва не само добра подготовка, но и майсторство в ефективността и организацията. Много от нас изпитват безпокойство, когато дойде време за събиране на багаж. Всичко се свежда до решение какво да вземете и от какво да се откажете. Следват няколко полезни и практични съвета, които ще ви помогнат да успеете.
Започнете с общата картина. Ключовият фактор е продължителността и целта на пътуването. Те ще ви послужат като отправна точка.
Подготовка
Освен ако не ви се налага пътуване в последния момент, няма причина да съберете багажа часове преди заминаването.
Препоръчително е да започнете няколко дни по-рано. Отделете време, за да обмислите внимателно от какво и колко имате нужда. Склонни сме да вземаме повече от необходимото. Ако пътувате със самолет, свръхбагажът ще ви създаде неприятности на летището.
Започнете с избора на куфар или пътна чанта. Препоръчително е да са от олекотен материал, да са маневрени, с четири колела и най-важното – да отговарят на ограниченията на авиокомпаниите за размера и теглото.
Техники за опаковане
Започнете със сортиране на вещите, като ги организирате по предназначение. Сложете на едно място обувките, на друго – дрехите, на трето – аксесоарите.
След това започнете да ги редите в куфара, като лего. Всяка част трябва добре да пасне с останалите. Поставете дрехите така, че да образуват пластове, една върху друга. Запълнете празнините в куфара с дрехи, обувки и аксесоари, като ги сгънете или навиете на руло.
Използвайте спестяващи място методи. Всяко кътче и процеп е от значение. Запълнете празните места в обувките с навити чорапи. Използвайте по-големи предмети като шапки или ботуши за съхранение на шалове и колани. Поставяйте обувките една към друга с подметките и завъртени набратно: ток срещу нос.
Използвайте прозрачни пликове за опаковане на тоалетни принадлежности, течности, гелове и аерозоли. Всеки да не надвишава 100 мл. На летището може да ви помолят да ги извадите за проверка. За по-сигурно облепете отвора на опаковките с тиксо, за да ги предпазите при инцидентно отваряне.
Вземете предвид сезона и прогнозата по време на пътуването и в крайната дестинация. Ако багажът ви закъснее или се случат непредвидени обстоятелства по време на пътуването, поставете в ръчния си багаж принадлежности и допълнително облекло.
Изтеглете багажа
При вътрешен и международен полет класата на резервация играе решаваща роля при определяне на допустимия багаж. Когато закупите самолетен билет, в резервацията е посочен броят чанти и теглото на всяка една от тях.
Превишаването на позволеното тегло води до такси за свръхбагаж, които често започват от 200 лв. Затова преди да се отправите към летището, претеглете багажа, най-добре с електронна везна. Първо се качете на везната заедно с куфара, после извадете собственото си тегло от общото. Ако багажът ви е на границата на позволеното, по-добре извадете нещо.
Ръчен багаж
За повечето авиокомпании, включително нискотарифните, максималното тегло за ръчен багаж е 8-10 кг. Всеки пътник има право на един ръчен багаж. Ограниченията може да не важат за пътници в бизнес или първа класа на редовни авиокомпании.
Лосиони, гелове, шампоани, паста за зъби и други козметични продукти, както и безалкохолни напитки и течни храни, трябва да са в опаковки с вместимост до 100 мл. Всички трябва да се поберат в един прозрачен найлонов плик не по-голям от 1 л. Изключения има само за бебешки храни и лекарства необходими по време на полета.
Много авиокомпании позволяват да вземете на борда и други вещи като чанта за лаптоп, фотоапарат, дребни електронни устройства, чадър и дамска чанта.
Свръхбагаж: какво още да знаем?
Багаж надхвърлящ ограниченията за тегло, размер и брой, се счита за свръхбагаж и за него се заплаща допълнителна такса. Тя обичайно се начислява на всеки допълнителен килограм над допустимите.
Нискотарифните авиокомпании обикновено имат фиксирана сума на килограм свръхбагаж. Редовните определят цената според дестинацията и продължителността на полета. Някои авиопревозвачи позволяват таксата за свръхбагаж да се плати предварително на по-ниска цена. На летището таксите са по-високи.
Не превишавайте тегло от 32 кг за един брой регистриран куфар. Повечето авиокомпании не приемат по-тежък багаж. Ако искате да вземете със себе си повече от 32 кг, заявете втори куфар и заплатете такса за свръхбагаж.
Транспортирането на извънгабаритни предмети като сноуборд или ски се таксува отделно. В зависимост от размера и теглото, авиокомпаниите третират такива артикули като карго вместо като чекиран багаж.
В заключение, подготовката на багажа не трябва да е трудна задача, при условие че сте информирани и планирате предварително. Разбирането на ограниченията на теглото, спазването на разпоредбите и внимателното обмисляне какво да опаковате ще допринесе за по-плавно и по-приятно пътуване.
Пожелавам ви бон вояж и безаварийна ваканция!