САЩ подкрепиха Фалун Гонг със закон

Закон в Конгреса на САЩ и изявления на Държавния департамент в подкрепа на Фалун Гонг, най-многобройната преследвана група в съвременната история

„Масовото, системно преследване на Фалун Гонг под ръководството на китайската комунистическа партия е явно нарушение човешките права и може да представлява геноцид.“

Това гласи новият „Закон за защита на Фалун Гонг“ (H.R. 4132), внесен от републиканеца от щата Пенсилвания Скот Пери с още 18 сенатори от двете водещи партии и одобрен от Камарата на представителите на 25 юни 2024 г.

Фалун Гонг, познат също като Фалун Дафа, е духовен метод за усъвършенстване на съзнанието и тялото. Представен през 1992 г. в Китай от автора си г-н Ли Хонгджъ. Към 1999 г. има близо 100 милиона последователи по официални правителствени данни.

Изплашен от огромната популярност на аполитичния Фалун Гонг, тогавашният лидер на китайската комунистическа партия (ККП) Дзян Дзъмин започва на 20 юли 1999 г. кампания за унищожаването му чрез жестоко преследване на неговите привърженици: с арести, незаконно лишаване от свобода, уволняване от работа, изключване от учебни заведения, публично поругаване и унижения, докарване до банкрут, насилствен труд, побой, варварски изтезания, медицински експерименти с неизвестни вещества и дори насилствено отнемане на органи приживе.

На 20 юли 2024 г. симпатизантите на Фалун Гонг по цял свят, включително България, отбелязаха с паради, митнги и нощни бдения продължаващото вече четвърт век преследване от режима в Пекин.

Правно обвързващ ангажимент

Законът за защита на Фалун Гонг е част от международните усилия за прекратяване на най-широкомащабното нарушение на човешките права в съвременната история.

„Насилственото отнемане на органи е вид масово убийство, [като извършваните от] д-р Йозеф Менгеле, но се случва днес“, заяви Пери в деня на гласуването и добави:

„В Китай, ако имате пари, няма да чакате за съвместим орган… има достатъчна наличност.“

Пери определи закона като „първия правно обвързващ ангажимент на Конгреса на САЩ“ в борбата срещу преследването и насилственото отнемане на органи от Фалун Гонг, и „мярка закъсняла с 25 години“.

Законът за защита на Фалун Гонг, който предстои да бъде гласуван от Сената, призовава за незабавно прекратяване на репресиите. Ако бъде приет в горната камара на Конгреса, САЩ ще трябва да избягват всякакво сътрудничество с Китай в областта на трансплантацията на органи и да налагат санкции и визови ограничения на въвлечени в такава дейност лица.

Съгласно закона, президентът на САЩ ще трябва да предоставя на съответни комисии на Конгреса списък с китайски длъжностни лица, военни ръководители и други чужденци, които „съзнателно и пряко са участвали или способствали насилственото отнемане на органи в Китайската народна република“.

На такива лица ще бъдат налагани санкции като забрана достъп до територията на САЩ, упражняване дейност на американска земя и анулиране на визи. Законът предвижда глоби до 1 млн. щ.д. (1.83 млн. лв.) и 20 години затвор за нарушителите.

В срок от една година след приемането на закона държавният секретар на САЩ, министърът на здравеопазването и социалната политика и директорът на Националния институт по здравеопазване ще трябва да определят дали преследването на Фалун Гонг представлява „жестокост“ съгласно Закона на Ели Визел от 2018 г. за предотвратяване на геноцида и жестокостите.

Същите ще трябва да представят данни от последните 10 години за безвъзмездни субсидии от САЩ към Китай в областта на органовата трансплантация.

През 2023 г. Камарата на представителите с огромно мнозинство прие първия си законопроект срещу насилственото отнемане на органи.

Законопроекти срещу комунистически Китай

Републиканецът Марко Рубио от щата Флорида внесе в Сената на 31 юли 2024 г. пакет от три законопроекта срещу влиянието на комунистически Китай.

Първият е гореспоменатият Закон за защита на Фалун Гонг, внесен с подкрепата на сенатори Рон Джонсън (Уисконсин), Роджър Маршал (Канзас) и Том Тилис (Северна Каролина) от Републиканската партия.

Вторият е Законът за спиране на ККП. Тази законодателна мярка предвижда санкции за членове на ККП и пълнолетни членове на семействата им, участвали в актове на агресия, потисничество и нарушения на човешките права, особено в Хонконг, Тибет и Синдзян, както и спрямо съседите си Тайван, Индия и Филипините. Санкциите включват: блокиране на сделки с имоти, отказ на визи и достъп до територията на САЩ.

Третият е Законът за забрана финансиране на специален докладчик на ООН по човешките права.

„Комунистически Китай успява да се отърве въпреки злото, което извършва: от геноцид на религиозни и етнически групи до принудителна стерилизация и аборти, монопол в минералодобив и технологии, и нарушаване суверенитета на партньори“, писа Рубио в изявление.

И добави: „САЩ няма да толерират тези практики“.

Държавният департамент осъди убийствата за органи в Китай

В доклад от 24 юни 2024 г. Държавният департамент на САЩ нареди Китай сред 13 държави с „документирана политика и модел“ за трафик на хора, трафик извършван с помощта на „държавно финансиране“, принудителен труд, сексуално робство и деца-войници. В списъка са също Иран, Русия, Афганистан и Северна Корея.

В доклада се посочва още, че Китай е обвиняван в системно насилствено отнемане на органи от политически затворници. И се цитира съвместно изявление на Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека от 2021 г.

В изявление от 26 юни 2024 г. говорителят на Държавния департамент на САЩ призова ККП да сложи край на „покварената“ практика насилствено отнемане на органи от недоброволни донори от Фалун Гонг и уйгури, и я нарече „явна злоупотреба с човешките права“.

Държавният департамент „няма да се поколебае да вземе нужните мерки“ срещу преследването на духовната група Фалун Гонг от ККП. Това заяви заместник-говорителят на Държавния департамент Ведант Пател на 18 юли 2024 г. по повод 25-ата годишнина от началото на репресиите срещу Фалун Гонг в Китай.

Пател предупреди, че САЩ ще продължат да подкрепят човешките права и ще държат отговорни извършителите: властите в Пекин, които трябва да прекратят репресиите и освободят всички затворници на съвестта.

Деси Иванова

е разследващ журналист и коментатор по политически и социални теми в американското общество. Любител поет, пътешественик.

1 коментар

  1. Всяко преследване на Свободата, в нейните всички форми, е Престъпление и израз на Безпомощност да бъдеш Човек!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button