Как демократите в САЩ си купиха електорат
Демократическата партия набра средства, за да възстанови изборните права на затворници
Законно избраният президент на една демократична държава трябва да е личност, която е в състояние да спечели сърцата и умовете на своите съграждани. И по този начин да ги окуражи да се отправят към избирателните секции.
Но в настоящата президентска надпревара за Овалния офис в американската столица Вашингтон, демократичната левица се втурна да си подсигурява гласовете на хора, които дори нямат право да гласуват.
Изплащане задължения на бивши затворници
През септември, Майкъл Блумбърг — бившият кмет на Ню Йорк, милиардер и бивш кандидат за президент от Демократическата партия — събра 20 милиона щ.д. (33 милиона лв.) за покриване на непогасени съдебни глоби и такси на затворници от щата Флорида. По този начин затворниците се сдобиха с право да участват в изборите и да се включат в борбата срещу настоящия президент Доналд Тръмп.
Законът във Флорида забранява на лишени от свобода да гласуват, освен ако не са платили всички дължими съдебни такси.
През 2018 г. законова поправка възстанови избирателните права на излежали присъда или освободени под гаранция. Мярката изключва осъдени за убийство или сексуални престъпления.
Макар и бивши, затворниците трябва да изплатят наложените им финансови глоби и такси, преди да могат да гласуват. Това гласи закон, прокаран през 2019 г. от републиканския губернатор на Флорида Рон ДеСантис.
Събраните от Блумберг 20 милиона долара са дарени от знаменитости, фондации и от Коалицията за възстановяване на правата във Флорида (FRRC).
Средствата стигат за погасяване финансовите задължения на близо 40 000 бивши затворници. 12 800 от тях са потенциални гласоподаватели.
В четирите най-големи окръга на Флорида около 68 процента от осъдените с погасени задължения са регистрирани демократи.
Към каузата на Блумбърг се присъединиха отявлени членове на Демократическата партия като баскетболната звезда ЛеБрон Джеймс и певецът Джон Леджънд.
С тяхна помощ са събрани средства от още демократически симпатизанти като изпълнителния директор на Twitter Джак Дорси, милиардера инвеститор Майкъл Новограц, филмовия продуцент Джефри Катценбърг, режисьора Стивън Спилбърг, баскетболната легенда Майкъл Джордан и компаниите Warner Bros и MTV.
Целта на Блумбърг е била да осигури победа на Байдън срещу Тръмп, разкрива канадската медия BNN Bloomberg.
Изплащане гаранции на задържани демонстранти
Друга инициатива на привърженици на Демократическата партия е набирането на средства за освобождаване на арестувани по време на протестите по повод смъртта на чернокожия Джордж Флойд.
Благотворителната организация Minnesota Freedom Fund (MFF) заплаща парична гаранция на лица, които не могат да си я позволят. Сред спонсорите ѝ са холивудските актьори Стив Карел, Сет Роугън и Синтия Никсън.
„Подкрепете сега MNFreedomFund, за да помогнете за внасяне на гаранция за протестиращите в Минесота“, призова в Twitter Камала Харис, кандидатът на Демократическата партия за вицепрезидент и настоящ сенатор на щата Калифорния.
От началото на протестите, MFF е събрала 35 милиона щ.д. (58 милиона лв.).
Но в началото на август медията Fox 9 съобщи, че фондът е бил използван в Минеаполис за освобождаването под гаранция на осъдени за убийства, жестоки углавни и сексуални престъпления.
Само дузина демонстранти са се възползвали от средствата. През юни, MFF писаха в Twitter, че са изплатили гаранции на протестиращи едва на стойност 200 000 щ.д. (330 000 лв.).
Безспорно, осигуряването правото на глас на всеки правоимащ гласоподавател е оправдан ход на демократите, в опитите им да увеличат своя електорат.
В случая обаче не става дума за алтруизъм, а за опит за спечелване на президентските избори на всяка цена и с всички възможни средства.
„Трябва да гласуваме за Джо Байдън, сякаш животът ни зависи от това“, призова бившата първа дама на САЩ, Мишел Обама, на 17 август, по време на националния конгрес на Демократическата партия.
Деси Иванова живее в САЩ от 2000 г.