Unsilenced: филм, който китайският режим не иска да гледате (видео)
Игрален филм, изобличаващ преследването на 100 милиона последователи на духовното учение Фалун Гонг в комунистически Китай
Нов игрален филм направи нещо почти нечувано в киноиндустрията, която рутинно заглушава дори най-леката критика към китайското правителство.
Unsilenced („Незаглушени“ в превод от английски) изобличава системното погазване на човешките права на близо 100 милиона последователи на духовното учение Фалун Гонг в комунистически Китай.
Поради огромното финансово присъствие и влияние на китайския режим в Холивуд, до момента в кината по темата са били показвани изключително документални филми.
Продукцията е дело на канадския режисьор Леон Ли, носител на престижната награда Peabody.
Unsilenced дебютира в киносалоните на 30 града в САЩ на 21 януари 2022 г., а през 2021 г. спечели наградата на публиката на филмовия фестивал в Остин, Тексас.
Въпреки че историята се развива в далечен Китай, темата е универсална: как пропагандната машина на комунистическия режим фабрикува безсрамни лъжи и клевети, за да потуши гласовете на дисидентите. Лентата също демонстрира огромната роля на етичната журналистика.
Филмът е на английски език с китайски субтитри. Има и превод на български език. Вижте трейлър тук.
Това не е първата продукция на Ли по темата за престъпленията на китайския комунистически режим и нарушенията на човешките права в източната държава. През 2014 и 2015 г. той създава два вълнуващи филма: единият документален, а другият пълнометражен трилър. Те насочват вниманието към факта, че в Китай се извършват масови убийства на лишени от свобода затворници на съвестта, чрез индустриално по размер извличане на техните жизненоважни органи.
Повечето жертви са хвърляни в затвори, трудови лагери и центрове за промиване на съзнанието, заради духовните си убеждения, като мнозинството са последователи на Фалун Гонг, древен метод от Буда школата, който преподава медитация и морално самоусъвършенстване.
Какво е Фалун Гонг
Фалун Гонг, известен още с името Фалун Дафа, е представен за първи път в Китай през май 1992 г. от неговия създател, г-н Ли Хонгджъ. Духовната практика бързо постига широка популярност. Десетки милиони привърженици в цялата страна са привлечени от бавните, успокояващи движения на упражненията и акцента върху основните принципи на практиката: Истинност, Доброта, Търпение.
Миролюбив и аполитичен, Фалун Гонг отначало е възприет благосклонно от управляващата комунистическа партия (ККП). Много нейни членове практикуват упражненията и четат основната книга „Джуан Фалун“. Но през 1999 г. нещата се обръщат.
ККП е разтревожена от огромния брой последователи на Фалун Гонг, които по официални данни наброяват близо 100 милиона души, което значително надвишава броя членове на партията. Тогавашният лидер, Дзян Дзъмин, решава да смаже духовното учение на всяка цена. Фалун Гонг е обявен за еретичен, асоциален и опасен култ. Режимът забранява практикуването на упражненията, притежанието на Фалун Гонг литература и публичното излагане на Фалун Гонг символи.
Дзян създава и Управление 6-10 – надзаконова партийна организация, подобна на нацисткото Гестапо, оторизирана да унищожи симпатизантите на практиката във всяко отношение – физически, психически, финансово и социално. Преследването на Фалун Гонг в Китай продължава и днес.
Завладяващ сюжет
Сюжетната линия на Unsilenced проследява истинската история на Уан Уейю (изпълнена от актьора Тин У) в на началото на репресиите през 1999 г.
Уан е талантлив докторант в пекинския университет „Цинхуа“ и изгряваща звезда в областта на машинните технологии. Подобно на безброй други китайци, Уан е привърженик на Фалун Гонг и всеки ден изпълнява на открито подобните на йога медитативни упражнения на практиката. Студентът също искрено следва етичните учения на Фалун Гонг.
Сцена в началото на филма показва как той отказва да фалшифицира данните в заявление за отпускане на безвъзмездна финансова помощ. Приятел го съветва да подправи цифрите, тъй като „всички го правят“. Уан обаче избира да остане верен на Истинност, един от принципите на Фалун Гонг. Той предоставя неподправените данни и съответно безвъзмездната помощ му е отказана. Това е първият намек, че неговата отдаденост към истината може да му струва скъпо.
По-нататък лентата представя ескалиращата кампания на комунистическото правителство срещу Фалун Гонг и натиска върху неговите привърженици, да се откажат от духовните си убеждения. Уан и трима негови приятели решават да защитят репутацията на практиката, която знаят, че е безобидна и достойна. Деканът на универитета притиска Уан да подпише изявление, осъждащо Фалун Гонг като „антинаучен, античовешки и антиобществен“ метод. Младежът не се съгласява и е изключен от своята алма-матер.
Използвайки цялата сила на контролираните от държавата медии, комунистическата партия разпространява все по-гротескни и зловещи клевети за Фалун Гонг и неговите симпатизанти. Те са представени като агресивни лунатици и дори убийци. Уан и неговите приятели решават да отвърнат на безсрамните лъжи и търсят начини да разяснят истината на китайската общественост. Въпреки огромната опасност, те спускат от надлез в Пекин банер с надпис „Фалун Гонг е добър“. Младежите отпечатват листовки с информация за Фалун Гонг и ги поставят в пощенските кутии на жилищни сгради. Дори завързват вързопи с листовки за балони, за да разпространят посланието си из града.
Но искрените намерения на студентите са безпощадно потъпкани от китайския полицейски апарат. Двама от приятелите на Уан са арестувани и подложени на жестоки изтезания. Момичето оцелява, но момчето умира по време на бруталните разпити. В крайна сметка, Уан също е заловен.
Ключова тема в Unsilenced е колко лесно голямата лъжа на тоталитарния режим може да заглуши истината – дори тя да е известна на десетки милиони хора. Кървавият юмрук на правителствените репресии – съчетан с изтънчените съвременни технологии за наблюдение и комуникации – дава възможност на Пекин не само да смаже религиозните и етническите малцинства, но и да го прави безнаказано. Скоро след началото на репресиите срещу Фалун Гонг през 1999 г., яростната атака на партийния режим срещу практиката ескалира в неописуемия ужас на буквалното клане на практикуващите за техните органи.
Също толкова брутално е отношението на Пекин към будистите в Тибет и уйгурските мюсюлмани в Синдзян.
Защо трябва да гледаме Unsilenced
Да се създаде филм като Unsilenced е истинско геройство. По-голямата част от филмовата индустрия е много по-заинтересована да прави реверанси на Пекин, отколкото да привлече вниманието на света към неговите престъпления.
Много актьори и технически персонал са отказали да вземат участие във филма от страх, че може да обидят китайското правителство. Въпреки че Unsilenced е заснет в Тайван и завършен в Канада, Леон Ли се сблъсква с редица предизвикателства, за да осигури екипа и местонахожденията, необходими за създаването на продукцията. Много от осмелилите се да работят с него, са избрали да бъдат посочени в надписите след филма като анонимни или под псевдоним.
Анестейша Ли, чието име е изписано на екрана, не е една от тях. Безстрашната Мис Свят Канада за 2015 г. – актриса и неуморен борец за човешките права в Китай – доказва за пореден път неоспоримия си сценичен талант, придружен от неподправена красота и смелост.
Поради големия зрителски интерес, на много места прожекциите на Unsilenced бяха удължени с една седмица. Обичайни реакции на публиката са насълзени очи и бурни аплодисменти.
За силното му въздействие свидетелства Twitter публикацията на бившия държавен секретар на САЩ, Майк Помпео, който нарече продукцията „вълнуващо, честно и язвително обвинение срещу ККП“. Помпео също написа, че „истината за Си [Дзинпин] и пълната поквара на неговите предшественици, както и причинените от властта ужаси, не могат да бъдат отречени“, и призова всички да гледат филма.
Китайският режим не иска да гледаме Unsilenced и точно заради това трябва да го гледаме. В България филмът се показва на специални онлайн прожекции, а успоредно с това се очаква скоро лентата да се появи и по платените интернет платформи.
„Поради огромното финансово присъствие и влияние на китайския режим в Холивуд…“ – май авторката познава американското общество само и единствено от CNN, NBC или NYT… очаквах да прочета в статията и че Китай имат голямо влияние върху външната политика на Щатите или че са основния акционер във Федералния резерв, но за мое голямо разочарование това авторката беше пропуснала. Нищо, другия път ще навакса…
Г-н Петров, благодаря Ви за коментара. В случая е споменато само влиянието на Китай в Холивуд и киноиндустрията, защото става дума за филм. Авторката (в случая аз) е преценила, че не иска да разводнява статията с темата за финансовата мощ на Китай, защото се отклоняваме от фокуса на статията.
Надявам се един ден, ако имате възможност да гледате филма.