Тъмната страна на Гърция (видео)

Каква морална поука ни дават животните на улицата?

Мненията, изразени в тази статия, принадлежат на автора и може да не съвпадат с позицията на Novetika.com

 

През летните месеци много хора се отправят към прохладните плажове на Европа. Гърция със своите 13 700 км брегова линия предлага множество пясъчни изживявания и кристално чиста морска вода под горещото южно слънце. Това прави страната водеща ваканционна дестинация, привличайки през сезон 2023 близо три милиона туристи. Една трета от тях ще са от САЩ, благодарение на близо 60-те нови директни полета месечно на United Airlines, American Airlines и Delta Airlines.

Линда е една от многото американски туристи, решили да превърнат Гърция в незабравимо преживяване за семействата си. Линда е родом от България, но повече от 20 години живее и работи в САЩ, в щата Юта. По професия е биотехнолог със специалност молекулярна биология. Подобно на мнозина, Линда се влюбва в средиземноморския климат на Гърция и често я посещава. Въпреки това, при последното си пътуване, е ужасена от колониите дремещи на слънце котки, навсякъде по улиците. „Болни, изтощени и недохранени“, разказва тя. „Най-трагичното и тъжно място за котките беше остров Тасос. Никога повече не бих стъпила там отново.“

Като горда собственичка на три котки и едно куче, и като доброволец в приют за котки, Линда е част от нарастващия брой туристи, които намират огромния брой бездомни животни в Гърция за тревожна тенденция. Този въпрос е особено притеснителен за американци и западноевропейци, където притежаването, полагането на грижа за и малтретирането на домашни любимци е контролирано от закона.

Последни проучвания показват, че тази година популацията на бездомни котки в Гърция ще достигне над 4 милиона животни. Това всъщност е тъмната страна на Гърция, за която малцина говорят.

Нехуманните практики при отглеждане на домашни животни, както и малтретирането, пренебрегването и изоставянето им, са проблеми в много страни по света. Проблемът в Гърция обаче нарасна до огромни размери, тъй като тази година бездомните котки може да са повече от туристите. Всички сме виждали снимки на котки, почиващи си на археологически обекти, в кафенета на странични улици или поглеждащи от нечий прозорец. Това е, което маркетингът на туристическата индустрия иска да ни накара да вярваме, а именно, че котетата са добре, всичко е наред и цари рай под небето за всички. Но нека не се заблуждаваме.

Опит от първа ръка

Това лято посетих малкото, но спокойно туристическо селце Никити, което се намира на 100 километра югоизточно от Солун, на полуостров Халкидики в Македония, Гърция. С нетърпение очаквах да се насладя на хубава вечеря след няколкочасовото пътуване с кола от София. Като всеки турист, реших да се разходя от хотела до близките таверни край брега на морето. Но не предполагах какво ще видя.

Минавайки покрай няколко контейнера за боклук, забелязах доста котки, които надничаха любопитно отвътре. Като спасител на домашни любимци, имах тренирано око и забелязах още много животни наоколо и в храстите. Казах си, това не може да бъде. Бързо се запътих до местния магазин, за да купя котешка храна. Когато се върнах при контейнерите и започнах да храня котетата, започнаха да се появяват още и още. Имаше гладни животни от всички възрасти, тичащи трескаво за храна. Много от тях бяха кожа и кости, а някои изглеждаха болни.

Така вечерните ми разходки се превърнаха в напразен опит да нахраня колкото може повече котки, преди да отида на ресторант. Просто сърце не ми даваше да седна и да се храня с нещо вкусно, докато имаше толкова много животинки, които буквално умираха от глад. Но колкото и храна да купувах, тя никога не беше достатъчна, тъй като все повече и повече котки притичваха да хапнат нещо. Чувствах се безсилен и дори тъжен, че на такова хубаво място може да съществува такъв сериозен проблем.

По време на туристическия сезон контейнерите за боклук непрекъснато се зареждат с остатъци от храна от множеството заведения. Така котките, живеещи наблизо, са късметлии, тъй като получават шанса да се насладят на малко храна, макар и недостатъчна за всички. Но животинките, намиращи се по-далеч от горещите туристически точки, носят по-тежко бреме. Техните кофи за боклук вероятно не са толкова много и не са така пълни. Много от тези котки разчитат на туристи като мен, за да се хранят. И всичко това се случва само през туристическия сезон.

След като туристите си отидат, заведенията се изпразват, контейнерите за боклук също, и тогава става най-трудно за котките на улицата. Без туристите наоколо, котките не са ценени от местните жители и дори са смятани за вредители. Те стават плячка на гладни бездомни кучета и други хищници, или хората поставят отрова, особено когато се появят като „натрапници“ в имота им. Дори в най-суровите дни на лятото, когато температурите надвишават 40 градуса, местните не оставят вода за животните. Може дори да ви се скарат, ако ги храните или обгрижвате. Фактът, че сте турист, ви дава предимство и местните се въздържат от конфликти с вас. Те знаят, че без туристите те също са обречени на недоимък.

Проблемът

В Гърция котките се разхождат свободно. Кастрирането им се счита за неестествено и така те се размножават без контрол. Хората не осъзнават колко котенца могат да се родят само от една некастрирана женска за три години, със средно четири котенца на котило. Числото може да достигне шокиращите 72 бебета. Дори ако приемем, че само половината животни са женски, те могат да се размножат до близо 2600 котки за три години, средната продължителност на живот на улична котка. И тъй като не се полагат достатъчно усилия, популацията на бездомни котки в Гърция е огромна.

Отговор на правителството

След като се присъедини към ЕС преди 1981 г., Гърция трябваше да приведе своите политики за животните в съответствие с тези на ЕС и да наложи общоприетите за съюза закони. Но през 2007 г. Европейската комисия докладва Гърция пред Съда на ЕС за „продължаващата липса на действия относно хуманно отношение към животните“.

Като член на ЕС, Гърция е обвързана с разпоредби относно отношението към животните. ЕС регулира транспортирането на животни и издава паспорти на пътуващите домашни любимци. Групи и организации превозват бездомни животни в други страни от ЕС за осиновяване. За съжаление, те са възпрепятствани от широко разпространените слухове, че животните се търсят за лабораторни експерименти и кожа, а не като домашни любимци. Така тези групи трябва да се борят с бюрокрация, спираща техните действия. Има множество случаи на служители, които забавят извеждането на животни от Гърция.

В отговор на проблема с бездомните котки в Гърция, правителството през последните десет години предприема няколко адекватни и хуманни мерки. Гръцки граждани и емигранти създават малки приюти, които си сътрудничат с организации от Германия, Великобритания, Холандия, Канада и други страни. Съвместно те провеждат програми за кастриране с цел контрол на размножаването и последващо връщане котките на улицата. Болните животни се лекуват и ваксинират от ветеринарни лекари доброволци. Също се търсят осиновители за животните. И се събират подписи с призив към гръцкото правителство да спазва законите за животните.

Въпреки всички тези усилия, в Никити като че ли все още липсва грижа за бездомните животни. След като станах свидетел на страданието на толкова много животни, прекратих ваканцията си и се съмнявам, че ще се върна там скоро. Свързах се с Министерството на туризма в Гърция относно ситуацията с бездомните котки, но не получих отговор.

Момент за размисъл

Някои може би ще кажат: „Какво ни занимаваш с тези котки? По света има толкова много страдащи хора, войни, глад, граждански протести, политическа несигурност, престъпност от всякакъв вид. А вие сте седнали да ни обяснявате, как има гладни животни…“.

Не е така! Светът, в който живеем днес, е доста объркан и несправедлив. Много хора ценят парите и материалните блага повече от собствения си живот. Организираната престъпност и самозабравили се политици довеждат цели общества да хаос. И като че ли всички очакваме някой политик, някое правителство, някой друг да сложи всичко в ред. Но не е ли проблемът в самите нас?

Вероятно, докато не поправим съзнанието си и започнем да мислим повече за другите, отколкото за себе си, и докато не развием повече доброта в сърцата си, тези проблеми няма да бъдат решени. Няма как да нахраним всички котки по улиците и да помогнем на всяко същество. Но ако започнем да обръщаме повече внимание на света около нас, ако отворим сърцата си за доброта и желание да помогнем на другите, тогава и светът, в който живеем, наистина ще бъде много по-добър. Не е ли това, което тези животни по улиците идат да ни покажат и научат?

Мненията, изразени в тази статия, принадлежат на автора и може да не съвпадат с позицията на Novetika.com

 

Ивайло Ангелов

е разследващ журналист и коментатор по човешки права, травъл блогър и експерт по гражданска авиация, защитник на правата на животните и основател на организацията за спасение на бездомни животни Jordan&Joy Cat Rescue.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button