Лесно и жестоко: Турция узакони евтаназията на бездомни кучета

Ще реши ли масовото избиване на животни въпроса с нарастващата им популация или то е само симптом за по-голям проблем?

Мненията, изразени в тази статия, принадлежат на автора и може да не съвпадат с позицията на Novetika.com

 

Нова поправка на закона за защита на животните в Турция предвижда евтаназия на уличните кучета. Но морална ли? Състрадателна ли е? И дали ще разреши системния проблем с 10-милионната популация на бездомните животни, дължащ се на социални фактори и изискващ комплексно решение? Вероятно не.

Спорната мярка, приета на 29 юли 2024 г. след 14 часа обсъждания, по предложение на управляващата партия AKP и въпреки възраженията на опозицията, предписва бездомните кучета да бъдат фотографирани, публикувани онлайн и евтаназирани, ако не намерят дом в рамките на 30 дни.

Нещо повече, кметове на населени места, които не я спазват, могат да получат до две години затвор.

Депутати и активисти срещу закона

Граждански организации, професионални асоциации, активисти за правата на животните и опозиционни депутати се събраха в Патипарк в Анкара на 28 юли, преди заседанието на Общото събрание на Турция.

„Законопроектът третира животните като стока“, заяви Мустафа Кьороглу, председател на Адвокатската колегия в столицата.

И добави: „Нивото на цивилизация в едно общество се измерва с отношението към най-уязвимите му членове: деца, възрастни хора и животни.“

Междувременно в парламентарната зала депутати също се бориха срещу мярката.

„С това предложение AKP по същество казват, че уличните кучета ‘или ще умрат, или ще бъдат убити’ … Как ще погледнете децата си в очите?“, запита Дениз Явузилмаз от основната опозиционна Републиканска народна партия (CHP).

Еркан Баш, лидер на Работническата партия (TİP), обвини AKP, че задушава дебата срещу „закона за клането“.

Депутатът от партията DEM Перихан Коджа пък разкритикува управляващите, че са измамили обществеността, че ще премахнат частта за евтанзията, но че по-късно са я върнали „по най-лошия начин“.

Само часове след като турският парламент одобри противоречивия закон, организацията за спасяване на животни HaySev Dernegi публикува видео с доброволци жестоко бити за дейността си.

Инцидентът, който не е единствен, предизвика вълна от възмущение и повдигна сериозни въпроси за безопасността на животните и грижещите се за тях хора.

Още през май 2024 г. активисти и граждани излязоха на улиците, за да протестират срещу тогава проектозакона и обвиниха правителството в безчувственост и нежелание да търси хуманни решения.

Симптом за по-голям проблем

Емили Чън, дългогодишен доброволец за правата на животните от американския щат Калифорния коментира специално за „Новетика“ новия закон в Турция.

„Екосистемата е деликатен баланс и премахването на животните от тяхната естествена среда създава празнота, която други видове, потенциално вредни, ще запълнят.“

Чън даде пример с Австралия, където опитите за намаляване популациите на бездомни котки е причинило скок в броя на гризачите и значителни щети за земеделието. В случая с Турция, бездомните кучета вероятно контролират вредители в турските градове.

Активистката подчерта, че евтаназията е просто симптом на по-големия проблем: човешката безотговорност. А безразличието – основна пречка за разрешаването му. Чън изрази разочарование от политизирането на въпроса: политиците често дават приоритет на гласоподавателите над ефективните решения. И изказа опасение, че дори евтаназията да бъде спряна, това пак няма да подобри живота на кучетата страдащи на улицата.

По нейно мнение Турция трябва да въведе по-строги разпоредби за притежанието на домашни любимци, задължителна кастрация, разрешителни за разплод и наказания за изхвърляне на животни. Също програми за контрол на популацията чрез стерилизация, осиновяване и намаляване на котилата, вместо директно избиване.

Поуки

Приемането на закона в Турция носи със себе си няколко важни поуки.

Първо, важността на хуманните методи. Проблемът с бездомните животни не може да бъде решен чрез масови убийства. Необходимо е да се търсят дългосрочни решения като стерилизация, кастрация, създаване на приюти и осигуряване на ветеринарни грижи.

Ролята на гражданското общество е съществена в насърчаването на хуманни политики. Доказаха го протестите на активисти за правата на животните.

Отговорността на политиците е решаваща. Те носят финалната отговорност за решенията и последиците от тях. В случая с Турция политиците избраха лесен, но жесток път за решаване на един сложен проблем.

Въпреки че законът таргетира кучетата, проблемът засяга и котките. Това показва, че са необходими закони, които да гарантират хуманно отношение към всички животни.

Нека не забравяме, че начинът, по който едно общество се отнася към животните, е отражение на неговата ценностна система. Проявата на жестокост към животните е често свързана с агресия и към хората.

Жестокостта и безразличието към животните може да се разглежда и като пряко нарушение на моралните принципи за състрадание и съпричастност.

Човекът е също част от природата. Когато избива животните и нарушава естествения баланс, той подкопава собственото си оцеляване.

И така, неминуемо стигаме до въпроса, доколко можем да се наречем хора. Отговорът зависи от всеки един от нас. Чрез нашите действия и решения ние определяме какви хора искаме да бъдем и какъв свят ще оставим за бъдещите поколения.

Мненията, изразени в тази статия, принадлежат на автора и може да не съвпадат с позицията на Novetika.com

 

Ивайло Ангелов

е разследващ журналист и коментатор по човешки права, травъл блогър и експерт по гражданска авиация, защитник на правата на животните и основател на организацията за спасение на бездомни животни Jordan&Joy Cat Rescue.

2 коментара

  1. Мисля, че тази новина ще разтърси представите ви от разни снимки и сладки видея как в Турция всички много обичат и са загрижени за бездомните животни. Е, ето че доживяхме да видим и това чудо. Не ме разбирайте погрешно. Навсякъде има добри хора с голямо сърце, които помагат на клетите животинки. Но както се вижда и от статията, да пребиеш две безащитни жени, за това, че хранели котките на улицата, това вече си е чиста проба агресия. Всичко това е много жалко за пътя по който пое Турция. В статията ми направи и впечатление и изказването на експерта, която много добре описва в какво се състои проблема в избиването на животните и какви може да са последиците от това. Много жалко, наистина…

  2. Във Facebook се появиха обвинения, че публикуваната от мен статия съдържа невярна информация относно турския закон за бездомните животни. Някои коментатори, представящи се за турски ветеринари, твърдят, че законът не позволява евтаназия на кучета. Предполагам, че са достигнали до тези заключения чрез онлайн преводачи.
    Цитират се откъси от закона, в които се твърди, че думата „евтаназия“ не се среща. Като автор на статията, чувствам задължение да опровергая тези твърдения. Това не са просто „драсканици“, а сериозни обвинения, които заслужават внимателно разглеждане.

    Информацията, която съм представил, е изключително обезпокоителна. Мои лични познати от организации за защита на животните в Турция продължават да споделят видеоклипове, показващи, че протестите срещу новия закон продължават.

    Най-спорният член в закона е член 5, който позволява евтаназия на бездомни кучета. Въпреки че терминът „евтаназия“ първоначално беше премахнат от текста, в окончателния вариант той бе възстановен. Това потвърждава и организацията „Law for Life Initiative“, която активно се противопостави на законопроекта. Според тях, в приетия закон терминът „умъртвяване“ е заменен с „евтаназия“, а заглавието на съответния член също е променено.“

    Първоначално терминът „евтаназия“ беше премахнат от член 5 по време на дискусии в Комисията по земеделие, горско стопанство и селски въпроси. Терминът „Умъртвяване“ във 2-ра част, 4-ти раздел на Закон № 5199 се изменя на „Евтаназия“, а заглавието на член 13 се изменя на „Евтаназия на животни“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button