Temu: изгодни цени, но на каква цена?
Обвинения в нечестни търговски практики, нарушения на интелектуална собственост и подозрения в шпионаж поставят под въпрос целта на китайската платформа за търговия на дребно
Вероятно няма човек пазаруващ онлайн, който не знае името Temu. Бързоразвиващата се онлайн търговска платформа стана популярна през последните години с изключително ниските цени на потребителски стоки.
Клиентка на Temu от София написа във Фейсбук, че смята компанията за абсолютно „коректна“ и „точна“. Всичко, което поръчала от сайта, съответствало на снимките. Купила комплект купички за храна за домашен любимец само за 14 лв., а същите в eMag стрували 29 лв. „Абсолютно са им добри нещата!“, твърди тя.
Но вероятно не знае, че зад ниските цени и примамливи промоции на Temu се крият все повече проблеми свързани с практиките на компанията, нарушаващи европейските закони и привличащи вниманието на властите в САЩ.
Кои са Temu?
Компанията Temu е основана през септември 2022 г. Собственост е на PDD Holdings, мултинационална търговска група, регистрирана на Каймановите острови, с щабквартира в Дъблин, Ирландия. PDD Holdings също притежава Pinduoduo, популярна платформа за онлайн търговия в Китай.
Temu прилага прост и познат бизнес модел: продажба на евтини стоки директно от китайски производители. Докато първоначално се насочваше към пазара на САЩ, Temu агресивно се разшири и в Европа, като отбеляза значителен растеж във Франция, Германия и Великобритания.
Въпреки успеха, Temu срещна първото си правно препятствие на стария континент. През май 2024 г. Европейското бюро на съюзите на потребителите (BEUC) обвини Temu в нарушаване множество закони на ЕС.
Проблеми в ЕС
Според BEUC, Temu не разкрива продавача на предлаганите на своята платформа стоки. Така потребителите не знаят дали продуктите отговарят на европейските стандарти за безопасност и към кого да се обърнат в случай на проблем. Temu е също критикуван, че не обяснява ясно как работи системата за отзиви за продукти, и така за потребителите не става ясно защо им се предлага определен продукт.
BEUC твърдят, че Temu използва манипулативни тактики, за да накара клиентите да харчат повече пари. Това се прави чрез показване на по-скъпи версии на вече избран продукт. Закриването на потребителски профил също е затруднено.
Тези практики се разглеждат като нарушение на новия Законодателен акт за цифровите услуги, предназначен да защитава онлайн потребителите. От BEUC призовават властите на държавите-членки на ЕС да разследват дейността на Temu.
Проблемите на китайския онлайн търговец не спират дотук. Въпреки бързия си възход, Temu се сблъсква с още обвинения.
Още нарушения
Анализ на британския правен портал thelawyerportal.com твърди, че Temu вероятно използва принудителен труд във веригата си за доставки. Потенциални жертви са членове на мюсюлманското малцинство уйгури в северозападен Китай.
Втори проблем е с авторските права. Подобно на други дребни търговци на бърза мода, Temu е обвиняван в продажба на „фалшиви“ стоки, нарушаващи правата на интелектуална собственост.
Битки с конкуренти
Temu са известни и със съдебните битки с конкурентни компании като Shein.
Temu обвинява Shein в тормоз на китайски доставчици с цел получаване на нечестно предимство. Според Temu, Shein прилага тактики за сплашване, задържане доставчици и конфискуване телефоните им, с цел да им попречи да работят с Temu. От Shein отричат обвиненията.
Shein също съдят Temu. Първото дело е от октомври 2022 г., само месец след като Temu стартира сайта си в САЩ. Shein, който дебютира на американския пазар през 2017 г., вече беше „помел“ гигантите за бърза мода Zara и H&M.
Има и още. Купувачи съобщават за проблеми с качеството на стоките, закъснели доставки и липсваща комуникация от страна на Temu.
Друг, още по-сериозен проблем, е поверителността на данните, които Temu събира от потребителите: Google спря приложението Pinduoduo от Play Store, след като установи, че съдържа зловреден софтуер.
Temu на мушка в САЩ
Главният прокурор на щата Арканзас, Тим Грифин, предупреди американците, че Temu не е законна платформа за пазаруване като Amazon и Walmart, а „бизнес за кражба на данни“.
Според Грифин, Temu използва зловреден и шпионски софтуер, за да получи пълен достъп до телефоните на потребителите и да открадне техните данни. Тези данни надхвърлят стандартната информация събирана от други онлайн платформи за търговия. Прокурорът също обвинява компанията-майка на Temu във връзки с китайската комунистическа партия (ККП) и предполага, че откраднатите данни могат да бъдат продадени за печалба.
Грифин иска да блокира дейността по събиране на данни от приложението на Temu и да наложи глоби за нарушаване федералните закони за защита на потребителите.
Обвинението се основава на анализ на специализираната в публични дружества Grizzly Research. Според него, Temu губи пари при всяка поръчка и изказва подозрение, че приложението е параван за продажба на откраднати потребителски данни.
От неправителствената организация Texas Public Policy Foundation също изразиха тревога от практиките на Temu. Според тях, Temu е по-лош от TikTok и може да се ползва от китайското правителство за мониторинг на потребителите.
Temu отрича всички обвинения като „дезинформация“. Компанията твърди, че бизнес моделът ѝ остава неразбран и че ще продължи да се защитава.
Въпреки противоречията, Temu е най-изтегляното приложение за пазаруване в световен мащаб през 2023 г.
Бъдещето на Temu
Бъдещето на Temu ще зависи от това как ще се развият съдебните битки срещу китайския търговец и от способността му да възстанови доверието на потребителите.
Въпреки впечатляващия брой изтегляния, обвиненията към Temu подчертават важността от сигурността на данните. Преди да изтеглят Temu, потребителите трябва внимателно да прегледат условията за съхранение на данни и да сравнят обещаните ползи с потенциалните рискове.
Търсенето на независими отзиви от уважавани източници може да помогне на потребителите да вземат информирани решения, преди да инсталират приложението.
И докато съдебните спорове около Temu продължават, нека потребителите в България също имат едно наум, преди да се обърнат към тази платформа за следващата си онлайн покупка.