Татяна Иванова: Борисов и неолиберал да стане, ПП-ДБ пак ще го мразят

ПП-ДБ работи срещу националния интерес, включително чрез Истанбулската конвенция, а в Прокуратурата се страхуват, разкрива провокативният политически анализатор

Защо Бойко Борисов атакува Главния прокурор Иван Гешев чрез кандидата на ГЕРБ за министър-председател Мария Габриел? Идея на САЩ ли беше и ще сложи ли край на ГЕРБ? Защо въпреки всички реверанси на Борисов към ППДБ пак не може да се сформира правителство? Какво държи заедно ПП и ДБ? И как разривът в Прокуратурата ще се отрази на нашия живот?

По тези и още горещи въпроси разговаряхме с Татяна Иванова, автор в дясната платформа „Консерваторъ“ и в сайта „Ах, тези медии“, и преподавател по политически и практически испански език в УНСС.

Новетика: Защо Бойко Борисов се обърна срещу Гешев?

Татяна Иванова: Мисля, че след две години всеобщ хаос и пети подред – все по-безсмислени и изтощителни – избори за този период, Бойко Борисов се опитва да си върне главната роля в сериала.

За целта той направи два хода, с които не просто да привлече на своя страна „демократичната“ общност, представлявана от „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, но и да ги постави в шах. Най-напред им предложи за министър-председател Мария Габриел – олицетворението на европейските ценности, както ги разбират ПП-ДБ, а след това и главата на един от любимите им врагове, като преди това се отказа да бъде премиер, че дори стана и депутат.

С други думи, за кратко време Борисов им направи поредица от реверанси, с които ПП-ДБ биват притиснати до стената, и отказвайки да подкрепят правителство с първия мандат, се оказват злодеите в сериала.

Новетика: Може би Борисов е станал неолиберал, като ПП-ДБ?

Татяна Иванова: Борисов по-скоро се надява на подкрепа от официалната власт на САЩ, която на федерално ниво в момента е в ръцете на демократите.

Дали е приел неолибералната идеология, или от користни подбуди се преструва, че играе тяхната игра, ще можем да кажем, след като видим негови конкретни заявки и действия, но според мен е малко вероятно една сутрин просто да се е събудил неолиберал.

Стремежът на Борисов към коалиция с ПП-ДБ е – от една страна – да угоди на САЩ. От друга – може би се дължи на увереността му, че подобна коалиция ще бъде пагубна за ПП-ДБ, а ГЕРБ ще излязат сухи от водата. Вероятно целта му е да повтори сценариите с „Реформаторския блок“ и с „Обединените патриоти“.

Новетика: Чия е идеята за искане отстраняването на Гешев?

Татяна Иванова: Със сигурност идеята не е била на Мария Габриел, нито на Европейската комисия (да напомним, че неотдавна европейският прокурор Лаура Кьовеши легитимира Гешев). Едва ли е била и на САЩ, предвид, че Гешев като цяло е добре приет там. По-скоро той се явява необходимата жертва, която Борисов трябва да направи по-пътя обратно към властта.

Новетика: „Уби“ ли Борисов ГЕРБ с този ход?

Татяна Иванова: Не е убил ГЕРБ, защото за тях не е фатално, ако има нови избори, дори напротив – вероятно ще дръпнат още повече.

ГЕРБ показаха, че правят всичко възможно да има правителство с ПП-ДБ, но последните продължават да са недоволни, като ПП дори показват инфантилно поведение, тропайки непрекъснато с крак като разглезено дете.

Така на ПП-ДБ им се налага да отговарят защо не приемат протегнатата ръка, докато ГЕРБ се представят като далеч по-зрели, по-сговорчиви и по-склонни на компромиси в полза роду, което може да повлияе на колебаещите се за кого да гласуват.

Новетика: Гаф ли беше оставката на Мария Габриел като еврокомисар?

Татяна Иванова: Най-вероятно е била планирана, защото Борисов рядко оставя нещо на случайността.

Новетика: Защо ГЕРБ и ПП-ДБ не могат да се разберат за правителство?

Татяна Иванова: Изначалното противопоставяне между ГЕРБ и ПП-ДБ е по-скоро личностно, отколкото идеологическо, така че дори Борисов да приеме неолибералните идеи, те ще продължат да го мразят.

Колкото до зависимостта от „Козяк“, ПП са на практика еничарски корпус на американското посолство, ДБ са една идея по-малко зависими – при тях водещи са фанатичната омраза към триглавата ламя „Путин, Борисов и Гешев“ и в името на нейното унищожение са готови да се поставят в услуга на всяка западна сила, на която гледат като на Свети Георги, който с копието си ще прониже ламята.

Това, което обединява двете партии, не е степента на зависимост от „Козяк“, а омразата и погнусата от всичко българско, както и това, че създават впечатлението, че къде прикрито, къде открито работят срещу националния интерес.

Да вземем например Истанбулската конвенция – най-големите радетели за приемането ѝ са именно представителите на „демократичната“ общност, които са убедени, че животът на жените в Европа е ужасяващ и същите са подложени на нечувана дискриминация и насилие; но мълчат относно живота на жените в арабския свят и в Африка. Същата общност беше и най-пламенният адвокат на убиеца Джок Полфрийман. От същата общност са и т.нар. „приятели на бежанците“ (говорим за гостите на Меркел, не за украинските бежанци).

ГЕРБ от своя страна са свързани повече с Германия, отколкото със САЩ. Вследствие на дългогодишното си присъствие във властта те имат завоювани икономически позиции, които ги правят по-малко зависими от чужди посолства.

Колкото до истинските отношения между ГЕРБ и ПП-ДБ, ГЕРБ са склонни да стискат зъби и да търпят ПП-ДБ, за да си върнат властта, докато последните се стремят да подчинят ГЕРБ и да извършат един вид екзорсизъм, за да угодят на най-фанатизираните си избиратели. „Козяк“ пък не се интересува кой точно е на власт, стига да е послушен и изпълнителен като чавдарче.

Новетика: Има ли шанс за правителство?

Татяна Иванова: Предвид, че политическата класа се държи като орел, рак и щука, съм склонна да се съглася с Мустафа Карадайъ, че се задават шести избори.

Новетика: Какви са причините за раздора в Прокуратурата?

Татяна Иванова: Най-напред бих искала да кажа, че тази тема може да бъде коментирана в дълбочина само от юрист. Аз, от своя страна, отговарям в качеството си на гражданин, който просто следи събитията.

Няма как да знаем истинските причини. Възможно е Гешев и Сарафов да имат личен конфликт или Сарафов да се стреми към поста на Гешев. Възможно е и Сарафов да изпълнява политическа поръчка – всеизвестно е, че политиците се опитват да установят контрол и над съдебната власт, което подкопава устоите на демокрацията, защото е в разрез с принципа на разделение на властите. Знаем, че „демократичната“ общност отдавна има апетит към Прокуратурата. Те са недоволни, че главният прокурор не подлежи на контрол, но не искат този контрол да бъде осъществяван от гилдията, както е редно, а от политическата класа, в частност от тях самите. За тях „независим главен прокурор“ означава „наш главен прокурор“.

Скорошният атентат срещу главния прокурор първоначално създаде усещането за радикализиране на „демократичната“ общност, но трябва да имаме предвид, че Гешев има най-различни врагове – освен кръговете около ПП-ДБ, той има врагове и сред олигарси извън тези кръгове, в президентството и разбира се, сред криминалния контингент, свързан с т.нар. битова престъпност. Дали атентатът и войната срещу главния прокурор съвпаднаха случайно, или всичко е част от предварително режисирана постановка, ще покаже времето. Това, което можем да предполагаме в настоящия момент, е, че Гешев вероятно е засегнал интересите на хора с власт и възможности да се бият срещу него.

Иначе скандалите около Прокуратурата петнят имиджа на институцията и понижават доверието в нея, което и бездруго не е задоволително високо. Аз самата имам взаимодействие с Прокуратурата от около година и смятам, че би трябвало да полагат повече усилия по отношение на по-трудните случаи, както и да не се притесняват да атакуват хора с власт. За съжаление, имам усещането, че прокурорите са склонни да прекратяват преписки, когато не са сто процента сигурни, че ще спечелят делото, вместо да водят битка в съда, което създава у гражданите впечатлението, че всеки по-ловък престъпник или всеки престъпник с власт или връзки ще остане безнаказан. За капак, настоящият раздор кара хората да си мислят, че в следващите месеци прокурорите ще са твърде заети да воюват помежду си и няма да имат време да си вършат работата, което засилва усещането, че тепърва ще тънем в произвол и безнаказаност.

Да се надяваме, че след всичко случило се най-напред ще стане ясно кой и защо е извършил атентата срещу Главния прокурор, както и изпълнява ли Сарафов политическа поръчка. Вероятно войната между привържениците и противниците на Гешев в съдебната система ще се ожесточи, възможно е някои хора да се разделят с постовете си, но едва ли ще се стигне до нечие физическо унищожение. Иска ми се да вярвам, че времената на този вид убийства са останали завинаги в миналото. Надявам се също, че всички, замесени в този конфликт, в най-кратки срокове, ще подкрепят твърденията си с доказателства.

Новетика: Защо Прокуратурата не повдигна обвинение на Кирил Петков за гражданството му?

Татяна Иванова: Възможно е причината за това да е, подобно обвинение да не бъде използвано за политически цели и да не превърне Петков в мъченик-жертва на злодея – в очите на „демократичната“ общност – Гешев.

Кремена Крумова

е главен редактор на Novetika.com.

1 коментар

  1. Срам и позор. Земята трепери от беззаконие и продажничество. Къде е Истината, зад която са заставали хиляди силни българи и са положили костите си, за да я има България днес? Защо не се обединим зад Доброто и Толерантността и да върнем славата на България? Колко малко ни трябва “ Любов, а не Война“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button