Светът има нужда от Истинност, Доброта, Търпение (видео)
13 май е Световният ден на духовната практика Фалун Дафа, а през 2022 г. тя чества 30-годишен юбилей
Светът се промени през последните години. Пандемията от COVID ни напомни колко е крехък човешкият живот. Едва сега, с отпадането на ограниченията заради коронавируса, усещаме завръщане към нормалното ежедневие.
Но след пандемията ни застигна военният конфликт в Украйна. Разрухата, човешката мъка и страдание, които сме свикнали да виждаме някъде далеч, сега се оказаха точно до нас.
Близостта на войната до Европа и енергийната зависимост на континента от Русия доведе до икономическа нестабилност и покачване на цените.
В обществото започна да се чувства несигурност и страх какво ни чака. Ако към това добавим напрежението и конфликтите в личен план, тогава животът може лесно да ни се стори непреодолимо препятствие и причини чувство на безизходица, без ясна посока напред.
Започваме да си задаваме въпроса, как да се справим. Има ли начин да се съхраним? Как да останем спокойни, изправени пред трудностите? Какъв е начинът да ги превъзмогнем?
Разбира се, всеки има свой подход да се справя с нещата, които животът му поднася. Някои се отдават на хобита, други прекарват повече време сред природата. Но много често най-верният път се оказва вярата в духовното. Именно затова искам да ви разкажа.
Чували ли сте за Фалун Дафа (Фалун Гонг)? Това е духовната практика, в която повярваха милиони хора в над 100 държави по света. Има я и в България.
Принципите на Фалун Дафа – Истинност, Доброта, Търпение – възвърнаха на хората вярата в доброто, в по-възвишеното и в това, което може да им помогне да водят по-мирен и щастлив живот. Ето как.
Какво е Фалун Дафа
Фалун Дафа е традиционна духовна практика, която за първи път е представена в Китай на 13 май 1992 г. Днес, точно 30 години по-късно, вече няма континент, на който да не е позната. Цели подобряване на духа и тялото. Включва философия, основана на универсалните принципи Истинност, Доброта, Търпение и пет медитативни упражнения.
Философията набляга на фундаментално подобряване на характера, като от това следват редица положителни външни промени: практикуващите стават по-толерантни към околните, по-съвестни и честни на работното място, и по-отворени и алтруистични като цяло.
Практиката учи човек да е добър, състрадателен и толерантен. Дава му увереност да мисли по-малко за личните си интереси и да обръща повече внимание на другите и на света около себе си.
Упражненията спомагат за поддържане на добро здраве, тонус и освобождаване от стреса.
Важен ефект от практикуването на Фалун Дафа е постигането на успокояване на съзнанието. Страхът постепенно намалява и се заменя с разбирането, че има неща по-висши, стойностни и непреходни. И че има неща, които са извън нашия контрол. Човек осъзнава, че всяко нещо следва своя план, а в него всичко е балансирано и добре подредено. Последователите придобиват уравновесеност в действията и чувстват силата на ума.
Тревогата и несигурността се пораждат от мисълта, че може нещо да изгубим, било то материално или нематериално. Че няма да има достатъчно за нас или че ще ни отнемат това, което смятаме, че ни принадлежи. Но в действителност, именно тези неща карат хората да се борят един срещу друг, да се състезават за моментна печалба, и дори да не се спират пред нищо, за да постигнат целите си. Именно тези действия пораждат страдание, завист, желание за отмъщение, омраза и конфликти.
Практикуването на Фалун Дафа ни води точно в обратната посока: да се отдалечим и в крайна сметка до изоставим различни човешки привързаности и желания, и да се откажем от вредните за нас неща.
Това не означава да се откажем от личните притежания, а по-скоро да приемаме нещата по-леко и да не сме така привързани към тях. Това разбиране се поражда от мъдростта, че един ден, когато напуснем този физически свят, няма да може да вземем нищо материално със себе си, защото то така или иначе е преходно.
Когато следваме учението, ние придобиваме разбирането да се отнасяме един към друг с търпение, желание за помощ и чувство на доброта. Така сърцето и умът ще се чувстват по-леки. И ще сме способни да се откъснем от постоянните тревоги и желания.
Разбира се, всичко това се постига постепенно и с много желание за промяна на характера и на навиците, които сме придобили с времето. Промяната на характера е най-трудното нещо. Но когато бъде постигнато, води до духовно съвършенство и просветление.
Прилагането в ежедневието на принципите Истинност, Доброта, Търпение позволява на последователите да не разглеждат премеждията и трудностите като нещо непреодолимо. Точно обратното. Те вярват, че посредством стремежа към честност, доброта и състрадание във взаимоотношенията с хората, може да се постигне разбирателство между тях. А в проявата на търпение и толерантност се крие ключът към разрешаването на различните конфликти.
И докато при много религиозни практики хората се отдалечават от обществото и дори отиват в храмове и манастири, последователите на Фалун Дафа водят нормален живот и използват ежедневието като възможност за прилагане на принципите.
Тук е мястото да поясним нещо. Западните духовни учения като християнство и католицизъм приемат формата на религии. Те се характеризират с организационна форма, йерархия и места за преклонение.
Фалун Дафа няма религиозен характер. При нея липсват титли, звания и каквато и да било йерархия. Няма храмове. Практикуващите се опитват да бъдат добри, толерантни и ефективни в обществото. Този начин на духовно усъвършенстване е характерен за източните учения. На Запад ги приемаме като форма на религия, но в действителност те не притежават тези характеристики.
Философията и упражненията
Какви са обаче критериите за постигане съвършенство и баланс на ума? Кое е добро и зло? Кое е правилно и грешно? Всичко това е описано в цялостната философия на Фалун Дафа – книгата „Джуан Фалун“, достъпна онлайн и в книжарниците у нас.
Освен нея, има още няколко произведения: въвеждащият текст „Фалун Гонг“, сборникът „Есенции за по-нататъшен напредък“, поетичната серия „Хун Ин“ и множество лекции. Книгите на Фалун Дафа са преведени на близо 40 езика, включително български. Всички могат да бъдат свалени безплатно от официалния сайт на Фалун Дафа.
Допълнителен способ за постигане на съвършенство са петте лесни за научаване медитативни упражнения. Те включват плавни и кръгообразни движения и са подходящи за хора от всички възрасти.
Първите четири упражнения се изпълняват в изправен стоеж, а петото е седяща медитация. Дишането по време на упражненията е нормално. Движенията може да се правят както в група, така и самостоятелно вкъщи. Редовното изпълнение на упражненията на Фалун Дафа води до подобряване на здравето, намаляване на стреса и поддържане на добър тонус. Места за упражнения има из цяла България.
Фалун Дафа е уникална по своя характер, защото е високоефективна, разпространява се напълно безплатно и е полезна за всички.
Във Фалун Дафа ли се крие отговорът?
В света днес има множество практики и духовни учения, на Запад и на Изток. Всеки има свободата да избира в какво да вярва. Скептичен съм към мнението, че трябва да се следва само тази или онази практика. Но тук искам да споделя своя личен опит.
Запознах се с практиката Фалун Дафа по случайност преди 17 години. По това време страдах от хронично заболяване, от което изпадах в изключително болезнени кризи. Нямаше лекарство, което да ми помогне. Това ме накара да потърся алтернативи за своето здраве. Опитах упражненията на Фалун Дафа и веднага усетих промяна. Почувствах тялото си леко и след това кризите повече не се повториха.
Но това, което най-много ме привлече към практиката, бяха трите основни принципа: Истинност, Доброта, Търпение. По-късно разбрах дълбокия смисъл зад тези на пръв поглед прости думи.
Сега, когато живеем в толкова объркани времена, практиката ми помага да събирам мислите си и да не се поддавам на страх и безверие. Осъзнах, че войни и пандемии ще има, докато има хора на тази земя. Истината се крие в това, да се научим първо да бъдем толерантни и добри едни към други. Да проявяваме търпение. И да вярваме, че злото се наказва, а доброто се възнаграждава.
Нещо повече. Фалун Дафа ме научи на универсалния принцип „без загуба няма печалба“. Че не може само да искаме да придобиваме и печелим, без да даваме нещо в замяна. Осъзнах, че в света всичко е балансирано и трябва да бъде в хармония. Само когато нещата са в хармония, те са оптимални и добри за хората.
Или казано с други думи, там където има война, ще се появят сили, които ще ѝ се противопоставят. Там където има страдание, ще се появят хора, които ще подадат ръка на тези в нужда. И там където има страх, ще се появи онова учение, което ще ни вдъхне надежда.
Именно това е Фалун Дафа за мен и затова исках да ви разкажа. Има и още един повод.
13 май – Световният ден на Фалун Дафа
13 май е Световният ден на Фалун Дафа. Милионите последователи по света го отбелязват с пъстри тържества и изразяват признателност към г-н Ли Хонгджъ – когото с уважение наричат „Учителя“ – за това, че е поднесъл тази велика практика на света.
След като представя публично Фалун Дафа през 1992 г. в родния си град Чанчун, практиката се разпространява мълниеносно из цял Китай и само за няколко години привлича 6-8% от китайското население – огромна цифра дори за многолюдната азиатска държава.
Самият г-н Ли Хонгджъ получава многобройни награди и благодарности от китайското правителство за принос към повишаване на морала и здравето на хората. Духовният учител е номиниран два пъти за Нобеловата награда за мир (2000 г. и 2001 г.) и за наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта на Европейския парламент (2001 г.).
Днес се навършват 30 години, откакто това единствено по рода си учение се предава сред хората. То ни учи как да се завърнем към нашата първоначална, истинска и най-добра същност. Затова вярвам, че повече отвсякога светът се нуждае от Фалун Дафа и от Истинност, Доброта, Търпение.