Седмицата на деградация на модата в Париж

"Фекална материя", протетични силиконови гърди, абажури за шапки и цигулки вместо дрехи

Мненията, изразени в тази статия, принадлежат на автора и може да не съвпадат с позицията на Novetika.com

 

Дизайнери от цял свят се събраха за Седмицата на модата в Париж в началото на март 2025 г., за да представят своите нови есенно-зимни дизайни.

Очакваното събитие, което се провежда два пъти годишно във френската столица, не пропусна да изуми света с някои доста изопачени идеи, които пораждат въпроса дали това е градация или деградация във висшата мода?

„Фекална материя“

На котешката пътечка дебютираха творенията на едно меко казано „екстравагантно“ име – Matières Fécales – което в превод от френски означава „фекална материя“.

Брандът, чийто автор е канадският дует Хана Роуз Далтън и Стивън Радж Бхаскаран е създаден преди десетилетие като опозиция на идеята, че модната индустрия e място за красота и традиционни представи за естетика.

Тяхното виждане за „постчовешка естетика“ включва подчертано готическо и „вдъхновено от извънземното“ облекло и грим, и обръснати глави и вежди.

Парижката колекция на двамата дизайнери представи модели с черни очни склери, боядисани в бяло лица и размазано червено червило. В нея преобладаваха дълги пера, излизащи от раменете и яките на гологлавите модели и супер дълги, хиперреалистични силиконови „кожени“ обувки.

Американската журналистка Мегин Кели, авторка на The Megyn Kelly Show, оприличи един от наднормените модели в колекцията – облечен в дълга червена рокля, която подчертаваше прекалено заоблените му форми – с „чичо Фестър“ от филма „Семейство Адамс“.

Според създателите на колекцията, нейната идея е за „безстрашието в твоята идентичност“, както и смелостта „да влезеш в стаята с високо вдигната глава, дори когато никой там не те иска“. А името Matières Fécales е избрано, за да са сигурни, че хората, които купуват техните дрехи, го правят заради дизайна, а не заради името на етикета.

Едрогърди силиконови потници

Не по-малко озадачаваща беше и дебютната колекция Duranimal на холандския дизайнер Дуран Лантинк, който наблегна на животинската шарка, за което подсказва името ѝ. Но нейният апогей беше силиконов потник, имитиращ голи женски гърди с размер двойно D. Хиперреалистичната дреха почти перфектно се сливаше с цвета на кожата на мъжкия модел, който я представи. Тя успя да създаде илюзията, че двете фалшиви гърди, които реалистично се подрусваха при всяка негова стъпка, всъщност бяха негови.

Едрогърдият силиконов потник имаше и своята женска версия. В нея женският модел носеше плътна силиконова блуза, която автентично наподобяваше изсечен мъжки торс.

Цигулки и абажури

Общ тренд през модната седмица бяха облечените наопаки дрехи или предмети вместо дрехи.

В колекцията на Vacquera вместо блузи, моделите носеха гигантски сутиени с преметнати през врата презрамки.

Zomer представи колекция от сака, якета и блейзери, със закопчана откъм гърба предница.

Модели от същата колекция излязоха на подиума с рокли на цветя и абажури на главата в същия десен, които покриваха лицата им.

Марката Hoda Kova, основана от дизайнера Елън Ходакова Ларсон представи модел, облечен в цигулка, докато друг носеше струнния инструмент на главата си.

Други дизайнерски творения включваха панталони само с един крачол и шалове и шапки, покриващи целите модели, с отвор, през който надничат лицата им.

Alaïa показа нова версия на прозрачни блузи, тип „поло“, в които високата яка не беше на врата, а около лицата на моделите, наподобявайки водолазен скафандър от плат.

Някои от тях дори нямаха ръкави, така че ръцете на моделите бяха втъкнати вътре в блузите.

Живи билборди

Най-технологично иновативни бяха LED дизайните на Anrealagе, създадени с помощта на Кунихико Моринага, автор на надуваеми дрехи с климатик.

Брандът дебютира облекла, захранвани със светодиоди, които изобразяват сменящи се фигури, докато моделите се разхождат по подиума.

Колекцията, озаглавена „Екран“, предвижда „бъдеще, в което хората могат да обменят и споделят дизайна на дрехите, които носят“, разкрива Instagram профилът на бранда, който оприличи дрехите на „жив билборд“.

Няма спор, че модата, както всеки други аспект на нашия живот, се развива с времето и напредъка на човешката цивилизация. Авангардни тенденции, които са били табу или неприемливи в миналото, са станали неразделна част от нашето ежедневие. Като например женските панталони. Или дънките, които дълго време са били просто работническо облекло.

В модната индустрия има много талантливи дизайнери, които умеят да превръщат модата в изкуство, което наистина радва окото и ни съблазнява да го прибавим към гардероба си.

Седмицата на модата в Париж обаче показва, че модата може да служи като идеология. И че липсата на креативни идеи води до нейното извращаване. Представеното не е крачка напред към нови модни хоризонти, а по-скоро скок назад и надолу – отдалечаване от идеята, че дрехата краси човека. Може би в случая би било по-уместно да заменим старата поговорка „По дрехите посрещат, по ума изпращат“ с „По дизайна посрещат, по ума изпращат“!

Мненията, изразени в тази статия, принадлежат на автора и може да не съвпадат с позицията на Novetika.com

 

Деси Иванова

е разследващ журналист и коментатор по политически и социални теми в американското общество. Любител поет, пътешественик.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани статии

Back to top button