Протестът, който промени Китай (видео)

25 април: емблематична дата, която държи Китай във фокуса на световното внимание вече 23 години

През последните години Китай се оказва в епицентъра на значими световни събития. Пандемията от COVID, която тръгна именно оттам, и досега привлича камерите на световните медии с пълния локдаун на Шанхай. А Зимната олимпиада, която се проведе през февруари, предизвика сериозни критики към режима в Пекин относно нарушения на човешките права.

Всъщност, въпросът с човешките права винаги е бил болна тема за авторитарно управляващата китайска комунистическа партия (ККП). И по специално, продължаващите и днес репресии срещу Фалун Дафа (Фалун Гонг) – най-влиятелното духовно движение в съвременната история.

Под управлението на ККП, последователите на Фалун Дафа са подлагани на гонения вече 23 години. Именно с това се свързва и днешната дата 25 април.

Как започва всичко

Фалун Дафа за първи път привлича световното внимание на 25 април 1999 г., когато 10 000 хиляди последователи се събират мирно пред сградата на Централната апелативна служба на китайското правителство в Пекин. Те искат освобождаването на 40 свои съмишленици, които са арестувани и бити в близкия град Тиендзин два дни по-рано.

В по-широк план, обаче, те изразяват загриженост пред лидерите на китайското правителство относно продължаващия тормоз срещу привърженици на практиката.

Събитието завладява заглавията по цял свят. Но по това време Фалун Дафа е слабо позната извън Китай. Тогавашният лидер на ККП и президент на КНР, Дзян Дзъмин, използва мирния апел като претекст да започне широкомащабна кампания за оклеветяване на практиката. Скоро кампанията прераства в една от най-кървавите и жестоки репресии в наши дни.

Реакцията на властите

В нощта след 25 април Дзян Дзъмин пише до Политбюро писмо, в което изразява тревога от огромния брой последователи на Фалун Дафа, включително в редиците на силите за сигурност на компартията. Той обявява протеста за „най-сериозния политически инцидент“ след масовите убийства на студенти на площад „Тиенанмън“ от 4 юни 1989 г.

По данни на китайските власти, последователите на Фалун Дафа по това време са между 70 и 100 милиона. Така те се оказват повече от членовете на комунистическата партия, които тогава наброяват около 65 милиона. Дзян вижда в това заплаха за режима.

Той също смята, че философията на Фалун Дафа с принципи Истинност, Доброта и Търпение е заплаха за атеистичната и материалистична идеология на партията. Събитието на 25 април идва и три години след забраната на книгите с ученията на Фалун Дафа в Китай.

Разгръщане на репресиите

Цената, която последователите на Фалун Дафа и техните семейства и близки плащат за непоколебимостта на своите убеждения, е висока.

Стотици хиляди са незаконно държани в центрове за задържане, трудови лагери, затвори и психиатрични болници – те съставляват болшинството затворници на съвестта в Китай. Десетки хиляди са подлагани на изтезания от полицията и агенти на държавна сигурност. Има данни, че милиони може да са били убити за органи. Безброй други са изправени пред нищета, загуба на работа, изключване от училище и други форми на системна дискриминация.

Реакцията на последователите

Въпреки репресиите, милиони привърженици остават верни на принципите Истинност, Доброта и Търпение. С цялата държавна машина, насочена срещу тях, те продължават да рискуват живота си всеки ден, като медитират и изучават философията за подобрение на духа и тялото. Освен духовно учение, Фалун Дафа включва пет лесни за научаване медитативни упражнения за подобряване тонуса и здравето.

Извън Китай, последователи в над 100 държави, където практиката е популярна – включително България – провеждат информационни събития, мирни бдения, митинги и изложби, разпространяват листовки, петиции и разговарят с политици и медии, за да повишат осведомеността за случващото се с Фалун Дафа в Китай.

Целта на тези усилия и днес е същата като преди 23 години – да сложат край на преследването на духовната практика и да спрат насилието срещу невинни хора.

Коренът на проблема

Привържениците на Фалун Дафа остават свободомислещи и неподлежащи на манипулация мирни граждани. В тоталитарна държава като Китай, това не е удобно за властта.

Както знаем, ККП контролира директно медиите, съдилищата, образователната система и религиозните институции. ККП вижда в независимостта на Фалун Дафа заплаха и опасен прецедент.

В основата си, ККП е атеистична, докато Фалун Дафа вярва в духовното и божественото – които са дълбоко вкоренени в традициите на китайския народ.

Държавната информационна агенция „Синхуа“ пише през 1999 г.: „Преподаваните от Фалун Дафа принципи Истинност, Доброта и Търпение нямат нищо общо със социалния, етичен и културен прогрес, който ние се стремим да постигнем“.

Призовавам на 25 април да се присъединим към всички хора в цял свят, които помнят и поддържат жив духа на онзи пролетен априлски ден в Пекин преди 23 години. Нека застанем зад мирните усилия за възстановяване на надеждата, достойнството и основните човешки права на десетки милиони привърженици на Фалун Дафа в Китай.

Ивайло Ангелов

е разследващ журналист и коментатор по човешки права, травъл блогър и експерт по гражданска авиация, защитник на правата на животните и основател на организацията за спасение на бездомни животни Jordan&Joy Cat Rescue.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button