Проф. Александър Томов за далекобойните ракети за Украйна: Байдън заложи на Тръмп динена кора
Ако Байдън искаше да помогне на Украйна, трябваше да оторизира ATACMS преди година, а не сега, когато си отива от власт и всички знаят, че позицията на Тръмп е точно обратната
Какво е значението на позволението на американския президент Джо Байдън към Украйна да използва срещу Русия далекобойни ракети ATACMS, и на Великобритания и Франция – да стрелят с ракети SCALP и Storm Shadow? Какво целят тези разрешения? И защо се случват малко над месец преди Тръмп да встъпи в длъжност за втори президентски мандат в Белия дом?
По тези горещи въпроси разговаряхме с проф. Александър Томов, председател на Българска Социалдемокрация – Евролевица, преподавател по политология в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и бивш вицепремиер на България (1990-1991 г. ).
Новетика: Каквa е значимостта на позволението?
Проф. Александър Томов: За да се разбере какво се случва, трябваше много добре да се чуят коментарите на приближените хора около Тръмп. Изказванията на сина Доналд Тръмп младши (който се ползва с огромното доверие на Тръмп и често е негов говорител) и особено на Илон Мъск (който вече има официален пост в бъдещото правителство), показват, че новата американска администрация не разбира нещата като Байдън. Напротив – безпокои се от подобно решение. Те са против по-нататъшна ескалация и натискат Зеленски да търси мирно решение.
Също така в момента тече препозициониране на воюващите страни в контекста на идването на власт на 20 януари 2025 г. на Доналд Тръмп. Затова аз гледам на тази история не толкова от военния ѝ аспект, защото той не може да реши нищо. По-скоро забелязвам, че се залагат нови предмостия, за да може от по-силни позиции да се търси мир през следващата година.
Новетика: По-силни позиции за Украйна?
Проф. Александър Томов: Това позволение няма да може да помогне на Украйна, защото остава много малко време.
Формално изглежда, че президентът Байдън и неговото обкръжение не се съобразяват с волята на американския народ и правят номер на Тръмп. Залагат му динена кора. Но до края на мандата на Байдън остава малко над месец. И когато целият американски народ се е произнесъл, да вземаш такива радикални решения е най-малкото нецелесъобразно. Да не говорим, че не е и демократично. Ако Байдън искаше да помогне на Украйна по този начин, трябваше да го направи преди година. А не сега, когато си отива от власт и всички знаят, че позицията на Тръмп е точно обратната.
Разбира се, за някои военолюбци в чужбина ходът на Байдън се възприема като някакъв по-силен коз в ръцете на преговарящите.
Струва ми се, че ако Украйна си позволи да използва това решение и да стреля, това ще има много неприятни последици – и за самата нея, и за преговорите. Ще влоши ситуацията.
Новетика: Каква ще е реакцията на Путин? Ще удари ли някоя натовска държава?
Проф. Александър Томов: Надявам се, че не. Също мисля, че за толкова кратък период ще е трудно да се реализират толкова мащабни военни действия.
Освен това от редица световни лидери, включитено европейски, в момента тече натиск върху Украйна да се готви за мир, а не за по-нататъшна война.