Преговорите в МОЛ „Парадайс“ 2021 – римейк на „Кръглата маса“ в НДК 1990

Прилики и разлики между преговорите отпреди 32 години между властващите тогава и новосъздадената опозиция; възход и падение на политически сили, личности и народ

Днешните стари и някогашни млади много бързо видяха и направиха аналогия между „Кръглата маса“ от зората на българската демокрация през 90-те и преговорния процес днес, 32 години по-късно.

Приликите са във формата, разликите в същността.

Приликите:

И тогава, и днес преговорите се водеха открито и се предаваха в национален ефир. И тогава, и днес преговорите се водеха в сгради далеч от Народното Събрание. И тогава, и днес има договаряне. Толкова за приликите във формата, но не и в същността.

Разликите:

Тогава преговорите се водеха между управляващи и опозиция. Днес – само между бъдещите управляващи. Опозицията е игнорирана тотално.

Тогава управляващи и опозиция се договаряха как да бъде осъществен преходът към многопартийна система и пазарна икономика.

Днес многопартийната система е напът да бъде компрометирана от „нездравото“ единомислие и единодействие на президента и победилата партия, чийто баща е самият той. Случващото се подсказва, а и логиката на фактите, че е напът да се роди правителство със съмнителна независимост, а работата на бъдещия „многопартиен“ парламент да бъде подчинена на една воля, на един президент.

Някога основната цел на преговорния процес беше премахването на член 1 от старата Конституция и установяване на парламентаризма. Днес като че ли виждаме тенденция за възкресяване, макар и не явно, на Член 1 – една държава, една воля, един човек.

След 32 години парламентарна република се заговори за Нова конституция и смяна на системата. Какво ще рече това? Нова Конституция и установяване на президентска република? Макар че точно тази тема не е предмет на днешните консултации в МОЛ „Парадайс“, тя все пак наднича от задкулисието.

Някога „Кръглата маса“ беше успех за опозицията в лицето на СДС.

Днешните преговори са видим успех за БСП, която излезе от изолация и е напът да заеме ключови министерски кресла. Между другото, наблюдатели и експерти по политическите процеси твърдят, че нейните дейци, на БКП-БСП, запазват и до ден днешен пълен контрол над управлението, над процеса на промените и над финансовите ресурси. И днес, на тези преговори, подобни твърдения се потвърждават с пълна сила.

Някога кръглата маса отвори пътя на свежите демократични сили. Днешният римейк отваря пътя към властта на обновената и освежена кръв на БКП-БСП, завърнала се образована и усмихната от чужбина. Зад младите лица надничат старите кадри на партията-майка.

Свидетели сме на падението на опозиционната енергия, нейното отхвърляне и унижаване. Свидетели сме и на възхода на някогашните отхвърлени, стари муцуни, довели България до фалит и разруха, и виждаме как те са отново в играта.

За каква „Промяна“ става дума тук? Днес, след 32 години страдания? Има промяна само във формата, но не и в съдържанието. Промени се държавната собственост и стана частна, но собствениците са същите – старата номенклатура и дейци на ДС, както и техните наследници.

Когато формата противоречи на същността, за каква промяна става дума? Няма промяна, има подмяна на лицата, но кръвта, мислите и моралът са същите. Няма нов морал, има нови лица със същите похвати на измама и лицемерие, има изгубени надежди. Връщането на един народ в изходна позиция след 32 години не е възход, а падение. Шоуто продължава! Играта загрубява! Кой ще плаща?

Мненията, изразени в тази статия, принадлежат на автора и може да не съвпадат с позицията на Novetika.com

 

Снежана Георгиевa

е философ по образование и журналист по професия. Репортер, редактор и водещ в БНТ и БНР. Дългогодишен водещ на програма "Нощен хоризонт" по БНР. Водеща на предаването "Хитове в мрежата" на национална телевизия "България 24".

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button