Стреляха по Тръмп: ФБР разследва „опит за убийство“, Мъск иска оставки (обновена)(видео)
Един от петте изстреляни куршума пробива дясното ухо на 45-ия президент на САЩ, стрелецът е идентифицран и елиминиран, има един убит и двама тежко ранени
„Бих искал да благодаря на тайните служби и на органите по сигурността, за бързата реакция на стрелбата в Бътлър, Пенсилвания. Най-важното, бих искал да изкажа своите съболезнования на семейството на убития участник в митинга. Невероятно е, че подобно нещо може да се случи в нашата страна. Нищо не се знае за стрелеца, който е вече мъртъв. Бях прострелян с куршум, който мина през върха на дясното ми ухо. Веднага разбрах, че нещо не е наред, след като чух свистене, изстрели и усетих как куршумът мина през кожата ми. Имаше силно кървене, тогава осъзнах какво е станало. БОГ ДА БЛАГОСЛОВИ АМЕРИКА!“
Това написа Тръмп в своята социална медия Truth Social, часове след като срещу него беше осъществен опит за покушение, по време на предизборен митинг в Бътлър, щата Пенсилвания на 13 юли 2024 г.
Докато охранителите го покриваха с телата си и изнасяха от подиума, Тръмп вдигна победоносен юмрук към тълпата. Синът му Доналд Тръмп младши потвърди в Х, че „той никога няма да спре да се бори за спасяването на Америка“.
Кой е стрелецът?
Стрелецът – убил един, ранил тежко други двама и самият елиминиран със снайпер от органите за сигурност – е идентифициран от медията New York Post като Томас Матю Крукс, 20-годишен от Бетъл парк, щата Пенсилвания – село на около 70 км от мястото на инцидента.
Крукс е стрелял от покрив на близо 120 метра от локацията на митинга – Butler Farm Show, панаирно градче в покрайнините на Питсбърг.
Оръжието на Крукс е било пушка, закупена от баща му преди най-малко 6 месеца. В автомобила му близо до мястото на митинга полицаите открили саморъчни експлозиви. Също и в дома му.
В деня на атентата, родителите на Крукс са подали сигнал в полицията, че синът им липсва от часове, разкри британската медия The Mail на 17 юли.
Бивши съученици го описват като самотник носещ ловджийски дрехи и правещ неподходящи шеги за оръжия. Записал се на курс по стрелба в гимназията, но се отказал след първия урок, понеже не можел да улучи мишена от 20 м.
Българските медии много наблегнаха на факта, че Крукс e регистриран като републиканец. Това обаче е подвеждащо. Регистрацията за гласуване на президентски избори в САЩ задължава гласоподавателите да отбележат за кого ще гласуват: за Републиканската или Демократическата партия. Информацията е публична. Но това по никакъв начин не задължава човек да гласува, както си се регистрирал.
Нещо повече, Крукс е дарил пари на Progressive Turnout Project, които са привърженици на Демократическата партия на Джо Байдън. В мрежата също изтече и видео на Крукс от дни преди стрелбата, в което той казва: „Мразя републиканците. Мразя Тръмп“.
Крукс е участвал в реклама на финансовата корпорация Блекрок известна с прокарване на т.нар. woke политики, т.е. неолиберални, леви политики.
Предстои ФБР да оповести мотива на Крукс да стреля по Тръмп.
Важно е да се каже, че Пенсилвания е „колеблив“ щат, т.е. там е силна подкрепата за Демократическата партия и Тръмп е недолюбван.
Опитът за покушение се случи само два дена преди националния конгрес на Републиканската партия, на който Тръмп ще бъде номиниран за неин кандидат за президент в надпреварата през ноември 2024 г.
Президентът на САЩ Джо Байдън е разговарял със своя опонент веднага след стрелбата, прекъснал е почивката си в родния Делауеър и е заминал за столицата Вашингтон, за да получава последни данни от ФБР.
ФБР започва разследване, сериозни пропуски в сигурността
Специален агент Кевин Роджек от Питсбърг обяви, че стрелбата срещу Тръмп е „опит за убийство“, по време на пресконференция на 13 юни 2024. И че ФБР работи по установяване мотива на стрелеца.
На въпрос как е било допуснато близките покриви да не бъдат проеверени и да бъдат произведени цели пет изстрела, агент Роджек отговори:
„Тайните служби трябва да отговорят на този въпрос. Тайните служби са отговорни за сигурността на митинга, докато ФБР само ги подкрепяха.“
Междувременно Джеймс Комър, председател на Комисията за надзор и отчетност, обяви, че започва разследване на стрелбата и ще подложи на изслушване директора на Тайните служби Кимбърли Чийтъл, за сериозните пропуски в сигурността.
Участник в митинга каза пред BBC, че е алармирал полицаите в продължение на 3-4 минути, че е видял мъж с пушка да се катери по един от покривите преди да бъдат произведени петте изстрела. Но полицаите не му обърнали внимание, вероятно понеже не успели да видят мъжа заради наклона на покрива. Свидетелят също се учудил защо на този покрив – по-малко от 150 м от подиума – няма агенти. Особено предвид, че мястото не е голямо.
В Инстаграм дори изтече снимка как стрелецът се цели в митинга от покрива. Също видео, на което хора снимат и коментират стрелеца върху покрива, и викат към полицията.
На 14 юни 2024 г. служител на Тайните служби даде интервю пред Фокс Нюс, че в резултат на сигналите, все пак агент е отишъл на покрива, като се покатерил на гърба на свой колега. Но след като атентаторът насочил пушката си към него, агентът се снишил, за да не бъде застрелян. С това се опита да измие срама от по-рано, че агентът се е уплашил и избягал.
По-късно шефът на Тайните служби Кимбърли Чийтъл даде любопитно обяснение защо на злополучния покрив е нямало агенти: бил прекалено стръмен, т.е. опасен за посизициониране на снайперист там. Снимките на покрива обаче показват, че наклонът му е минимален.
Според бившия агент на Tайните служби Пол Еклоф, агентите на терен трябва да са прегледали предварително всички покриви с линия на видимост. Т.е. принципно няма как стрелецът да се е промъкнал през мерките за сигурност.
В други публикации пък се казва, че покривът, върху който е бил стрелецът, е извън охранителния периметър. Също агенти казват, че има разлики в нивата на охрана на сегашни и бивши президенти. При всички случаи мнението на ражотещи в системата е, че случилото се с Тръмп е абсолютно неприемливо и трябва да се проведат незабавно вътрешни и външни разследвания, за да не се повтаря.
Консервативната коментаторка Кандас Оуенс заяви, че абсолютно не вярва, че атентатът е пропуск на Тайните служби. Тя разказа, че докато Тръмп е бил на власт, често е била близо до него. Тайните служби абсолютно отцепвали периметъра в неговото обкръжение и никой не е можел да премине. Дори веднъж почти застреляли съпруга ѝ, понеже минал по „грешните“ стълби. Също каза, че Тайните служби дни преди всяко събитие проверяват всеки сантиметър от периметъра около събитието, оглеждат покриви, прозорци, дори чукат по врати, за да елиминират всяко съмнение. Защото стрелянето по хора от покрив не е нищо ново в историята. Затова е просто невъзможно да пропуснат нещо. Още повече е невъзможно да оставят забелязан от мнозина в публиката стрелец да изстреля цели пет изстрела.
Лишаване от охрана?
След атентата президентът Байдън обяви, че мерките по време на Конгреса на Републиканската партия ще бъдат засилени. Той се провежда в момента в Милуоки, щата Уисконсин. В същото време на пресконференция на 14 юли 2024 г., координаторката на Тайните служби за Републиканския конгрес Одри Гибсън Чикино е обявила, че няма промяна в охранителния план.
Часове след инцидента републиканският конгресмен Майк Уолц от Флорида обвини министъра на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас, че неколкократно е отказал по-силна охрана на Тръмп. Тайните служби са агенция подопечна на американското вътрешно министерство. Говорителят на Тайните служби категорично отрече тези твърдения, като добави, че напротив – по време на кампанията на Тръмп дори били добавени хора, технологии и експертиза.
Републикански политици пък обвиниха Байдън за опита за покушение: те цитираха изказване на Байдън в частен разговор публикуван от Politico миналата седмица, където той казал: „Имам една задача, да победя Тръмп. Абсолютно сигурен съм, че съм правлният човек за тази работа. Време е да поставим Тръмп на мушката“. Това изказване най-малко повдига въпроси. По-късно Байдън нарече това изказване „грешка“.
Но дори Байдън да не е ползвал думата „мушка“ в буквалния смисъл, демократите отдавна се опитват да лишат Тръмп от охрана.
През април 2024 г. конгресмени от Демократическата партия предложиха законопроект, който да узакони лишаването от охрана от Тайните служби на осъдени по углавни престъпления с минимум 1 година затворническа присъда. Това е явна мярка срещу Тръмп, който все още е под ударите на закона и дори наскоро беше признат за виновен по дело в углавно престъпление. А според сегашния закон всички президенти (бивши настоящи и техните семейства) имат право на охрана от Сикрет Сървис, освен ако не я откажат.
Илон Мъск реагира
След стрелбата Илон Мъск официално одобри Тръмп за свой кандидат за президент и му пожела бързо възстановяване. Също призова ръководството на тайните служби да подаде оставка. Повод: полицията пренебрегнала сигнали на очевидци, забелязали подозрителен мъж с пушка на покрив.
Ден преди инцидента Мъск дари „значителна сума“ на America PAC, политическа група подкрепяща кандидатурата на Тръмп за предстоящите избори през ноември 2024 г. С тази финансова подкрепа се очаква влиянието на Тръмп да се увеличи в т. нар. „колебливи“ щати, включително Вашингтон. Мъск ще дава всеки месец по 45 млн. щ.д. (80 млн. лв.) на America PAC.
Очакван опит за покушение
Позиви за очаквано покушение срещу Тръмп се появиха още през януари 2024 г. Тогава Алек Сорос, синът на известния милиардер и финансист на неомарксистите Джордж Сорос, публикува изображение от известната левичарската медия The Atlantic в акаунта си в Х (бившия Туитър), където съвсем ясно, макар и чрез образна алегория, се прави заявка за убийство на бъдещия 47-и президент на САЩ.
Разследващият журналист Тъкър Карлсън написа в края на май 2024 г. в Х, че Тръмп „ще спечели изборите, ако първо не го убият“.