Милена Борден за бунтовете на Острова: Британците не искат повече имиграция, но десните изгубиха битката

Расисти ли са британците или са уморени от дълго налагания либерален прогресивизъм?

На какво се дължат антиимигрантските бунтове във Великобритания? Расисти ли са британците или са уморени от дълго налагания либерален прогресивизъм? Каква е ролята на политическите елити? Защо Брекзит не успя да реши проблема с незаконната имиграция? И има ли изход от ситуацията?

По тези горещи за цяла Европа въпроси разговаряхме с живеещата в Лондон наша сънародничка Милена Борден, журналист, преводач, специалист по история на национализма и член на британската консервативна партия.

Новетика: Какъв е коренът на бунтовете срещу имигранти във Великобритания? Расизъм? Или умора от неолиберализъм?

Милена Борден: Елементи от тези две неща има. Но причината, както каза консервативният британски журналист и коментатор Дъглас Мъри, е необяснимото нежелание на политическите елити (и десни, и леви) да обърнат внимание на изостаналите райони във Великобритания, особено в северната ѝ част. Където и стават размирици.

Сигурна съм, че има расисти в много среди, сигурна съм, че за повечето хора имигрантите имат свой път, който не ги засяга. А има и такива, които ги засяга. Но е ясно, че мюсюлманските имигранти не могат да се интегрират добре и живеят в паралелен свят.

Безконтролната имиграция е жесток проблем, който изглежда в момента нерешим. Британците като цяло не искат повече имиграция. Но това не значи, че бизнесът не иска евтина работна ръка.

Защото например българите не са точно имигранти, но все пак са съгласни да работят неща, които местните не искат. Това не е нито погрешно, нито осъдително. Но всичко си има граници. Защото така е в свободния свят. Един е по-добре, а друг – по-зле.

Размириците на тази основа са неизбежни и нежелани, и нищо не разрешиха. Дадоха платформа на разни съмнителни лица, но и алармираха обществото.

Трагедията със смъртта на трите момиченца стана повод за размириците, но отдолу стои проблемът с недоволството от политическата власт и от имиграцията.

Новетика: Страхувате ли се за сигурността си в Лондон?

Милена Борден: Никога не съм се страхувала за сигурността си. Не защото съм много смела, а защото познавам страната. Във Великобритания хората не живеят само в смесени квартали на Лондон. Повечето хора живеят там, където искат според възможностите и възгледите си. Има и хубави и лоши райони; и много скъпи, и нормално скъпи, зависи кой си. Но това, което липсва е например това, което го има в България – хора с високо образование и професии да живеят в соц-блокове и панели. Това е общо взето изключено. В Англия особено, всяка жаба си знае гьола.

Разбира се, не бих отишла през нощта в много квартали на Лондон или други градове, където знам, че има несигурност. Пълна сигурност има само в полицейските държави или комунистическите. Въпросът е да има законност и ред. Но това не е лесно да се осигури.

Новетика: Как ще коментирате факта, че хора са съдени за „омразни“ коментари в социалните мрежи?

Милена Борден: Знам от медиите и от мои наблюдения като регистриран хоноруван преводач в съда, а и от приятели, че законът важи за всички. Но сигурно има и изключения. Би било много странно да няма. Ако си протестирал не както е разрешено, ще си понесеш последствията.

Британците може да не обичат имиграцията, но още по-малко обичат социални конфликти и безредици. Те въобще не искат да се разправят с такива теми. Властите са тези, които трябва да се занимават с това, не гражданите.

Нямам доказателства, но съм сигурна, че се правят някакви отстъпки от страх, от некомпетентност и от нежелание да се направи нещо.

Новетика: Идеологът на Брекзит Найджъл Фараж нарече премиера Киър Стармър „най-голямата заплаха за свободата на словото в нашата история“?

Милена Борден: Фараж е политик и неговата задача е да напада политическия си противник постоянно. И той е много добър в това.

Изобщо не ме е страх от Стармър. Но мисля, че прогресивистките либерални възгледи в интелектуалните и особено в университетските и медийните среди са по-силни от десните консервативни. Това е така отдавна и така ми се струва, че ще бъде. Политическата коректност е навлязла дълбоко в културата.

Новетика: Вярно ли е, че незаконните имигранти са защитавани от полицията?

Милена Борден: Да, защото и нелегалните имигранти имат права. Такъв е законът.

Новетика: Какво може да направи британският гражданин, за да се защити от нападения?

Милена Борден: Много неща. Например да не живее с престъпници. Да се премести от такова несигурно място, да отиде в полицията, да познава хората около себе си. Да протестира. Само истинските престъпници са заплаха за сигурността.

Новетика: Има ли натиск за въвеждане на шария?

Милена Борден: Не съм информирана. Но не бих гласувала за никакви ограничения в западния начин на мислене.

Новетика: Защо медиите наричат „крайнодесни“ искащите депортиране на незаконните имигранти, но не наричат „крайнолеви“ политиките за толерирането на насилие от тях към британците?

Милена Борден: Защото десните изгубиха битката в тази област. За BBC Фараж е крайно-десен, Льо Пен е фашистка, а една английска актриса онзи ден обясняваше с гордост по BBC радиото как е израснала в семейство на членове на Британската комунистическа партия през 70-те години на 20-и век. Може ли да си представите някой да се похвали, че идва от семейство на британски, френски или български фашисти?! Би бил изгонен от студиото, ако изобщо може да стигне до там. Такова е мисленето.

Новетика: Защо Великобритания не постигна целта да отреже незаконната имиграция с Брекзит? Нали това беше една от главните му цели?

Милена Борден: Никакъв шанс това да стане. Защото за това се иска най-много съдействието на Франция, а също и на другите европейски страни. Трябват и средства.

Кой европейски гражданин ще иска да плаща повече данъци, за да плати за охрана на Великобритания и да се спре тази трагична вълна? И то на Великобритания, която не е в ЕС.

Българите ще искат ли да платят повече, Италия да спре лодките в Лампедуза? Не мисля.

Новетика: Ще работи ли британският премиер за отмяна на Брекзит?

Милена Борден: Стармър иска да управлява страната, а такава кауза не би му донесла никаква политическа полза. Друг е въпросът, че може и трябва да иска Великобритания да има най-изгодни отношения с Европа.

Никой не се интересува от Брекзит вече. Мисля, че това е минало свършено за британците. Гледа се напред.

Новетика: Франция последва ли примера на Обединеното кралство, като арестува директора на Телеграм? А Бразилия – като забрани Х? Накъде вървим?

Милена Борден: Към необятния свят на свободата! Шегувам се, разбира се. Но мисля, че Илон Мъск е грандиозен монополист и няма спасение, ако сте против него.

Мъск е американски капиталист, а Дуров – който е руснак, не зная как си е направил парите, но Русия не е Америка – е френски гражданин. Сигурна съм, че доброволно е станал такъв и с удоволствие. Той със сигурност знае законите на Франция. Но принципно, съдът ще се изкаже.

Аз не съм на Телеграм, там има много руснаци и във време на директна война между Русия и Украйна, и на индиректна между Великобритания и изобщо Запада с путинска Русия, бих се учудила да има някакъв „честен“ Телеграм. Предпочитам „нормалните“ медии, по-старомодните, пред тези страховити глупости, които се четат в социалните мрежи. Не съм сигурна, че ограничаването им в една или друга посока ще е успешно.

Кремена Крумова

е главен редактор на Novetika.com.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button