Мета: Повече реч, по-малко грешки (пълен текст)

Пълен текст на прес съобщението на Мета за премахване на фактчек програмата и други промени за управление на съдържанието във Facebook, Instagram и Threads

Пълен текст на прес съобщението на Мета от 7 януари 2025 г. относно премахване на фактчек програмата (за проверка на факти) и други промени за управление на съдържанието във Facebook, Instagram и Threads

* * *

Мета: Повече реч, по-малко грешки

7 януари 2025 г.

Джоел Каплан, директор по гобалните въпроси

Акценти

• Започвайки от САЩ, закриваме оперираната от външна фирма програма за проверка на факти (фактчек) и преминаваме към модел с бележки на общността (Community Notes).

• Ще позволяваме повече слово чрез премахване ограниченията по някои теми, които са част от публичния дебат, и ще се съсредоточим своите усилия върху незаконни дейности и сериозни нарушения.

• Ще възприемем по-персонализиран подход към политическото съдържание, за да позволим на желаещите да виждат повече от него в своя фийд, да имат тази възможност.

Мета платформите са изградени като места, където хората могат да се изразяват свободно. Това може да бъде проблематично. На платформи, където глас могат да имт милиарди хора, на показ е всичко добро, лошо и грозно. Но това е свободното изразяване.
В своята реч от 2019 г. в университета „Джорджтаун“, Марк Зукърбърг заяви, че свободното изразяване е движещата сила зад прогреса в американското общество и по света, и че потискането на речта – независимо с колко добри намерения – често подсилва същестуващите институции и силови структури вместо да овласти хората. Зукърбърг каза: „Някои хора вярват, че даването повече глас на хората води до разделение вместо до обединение. Повече хора от всички прослойки вярват, че постигането на политически цели е по-важно от това хората да имат глас. Мисля, че това е опасно“.

През последните години разработваме все по-сложни системи за управлене съдържанието в нашите платформи, отчасти в отговор на обществения и политически натиск за модериране на съдържанието. Този подход стигна твърде далеч. Колкото и доброжелателни да са тези усилия, с времето те се разгърнаха до степен, в която правим твърде много грешки, разочароващи нашите потребители и твърде често пречим на свободното изразяване, което сме си поставили за цел да улесним. Твърде много безобидно съдържание бива цензурирано, твърде много хора биват неправомерно „заключени“ във „Фейсбук затвор“ и често реагираме твърде бавно, когато това се случи.

Искаме да поправим това и да се върнем към своя първоначален ангажимент към свободното изразяване. Днес правим промени, за да останем верни на този идеал.

Закриване външна фактчек програма, преход към бележки на общността

Когато открихме своята независима фактчек програма през 2016 г., казахме много ясно, че не искаме да сме арбитри на истината. Направихме това, което сметнахме за най-добро най-разумно по онова време, и то беше да възложим тази отговорност на независими фактчек организации. Намерението на програмата беше тези независими експерти да предоставят на хората повече информация за нещата, които те виждат онлайн, особено измами, за да могат сами да отсъдят каквото са видели и прочели.

Нещата не се развиха по този начин, особено в САЩ. Експертите, като всеки друг, имат своите собствени предубеждения и гледни точки. Това пролича в изборите им какво да проверяват и как. С течение на времето започнахме да проверяваме твърде много съдържание, което хората разбираха като справедлива политическа реч и дебат. В тези случаи нашата система поставяше натрапливи етикети и намаляваше разпространението. Програма създадена да информира твърде често, се превърна в инструмент за цензура.

Сега променяме този подход. Ще закрием външната фактчек програма в САЩ и ще преминем към програма с бележки на общността. Видяхме, че този подход работи в Х – там овластяват своите потребиели да решават кога публикациите са потенциално подвеждащи и имат нужда от повече контекст, и хора с разнообразни гледни точки решават какъв контекст би бил полезен за другите. Смятаме, че това е по-добър начин за постигане първоначалното ни намерение да предоставяме на хората информация за това, което виждат – и е по-малко податливо на пристрастия.

• След стартиране на програмата Мета няма да пише бележки на общността, нито ще решава кои бележки ще се показват. Те ще бъдат писани и оценявани от допринасящи потребители.

• Точно като в Х, бележките на общността ще изискват съгласие между хора с разнообразни гледни точки, с цел предотвратяване на предубедени оценки.

• Възнамеряваме да сме прозрачни относно това, как различни гледни точки формират бележките в нашите приложения, и работим върху правилния начин да споделим тази информация.

• Хората могат да се запишат днес (Facebook, Instagram, Threads), за да бъдат сред първите ползватели на програмата, веднага щом стане налична.

Планираме да пуснем бележките на общността на фази през следващите няколко месеца първо в САЩ, ще продължим да ги подобряваме през остатъка от годината. По време на прехода ще премахнем фактчек контрола, ще спрем да потискаме проверено за факти съдържание и вместо пълноекранни съобщения с предупреждения, върху които трябва да кликате, преди да видите някоя публикация, ще използваме много по-ненатрапчиви етикети сочещи, че има допълнителна информация, ако искате да я видите.

Позволяване на повече реч

С течение на времето разработихме сложни системи за управление на съдържанието в нашите платформи, и те са все по-трудни за налагане. В резултат на това прекаляваме с налагане на нашите правила, като по този начин ограничавамае справедливия политически дебат, цензурираме обичайно съдържание твърде много и подлагаме твърде много хора на изнеряващи наказателни мерки.

Например през декември 2024 г. ежедневно премахвахме милиони публикации. Макар това да е по-малко от 1% от произведеното съдържание, смятаме, че 1 или 2 от всеки 10 такива действия може да са били погрешни (т.е. съдържанието може би не е нариавало нашите политики). Тук не говорим за действията срещу масирани злонамерени спам атаки. Планираме да разширим докладите си за прозрачност и да споделяме редовно статистика за броя грешки, за да могат хората да проследят нашия напредък. Също ще предоставим повече подробности за грешките си при налагането на спам политики.

Искаме да обърнем посоката, която направи правилата ни твърде ограничаващи и твърде склонни към прекомерно налагане. Премахваме известни ограничения по теми като имиграция, джендър идентичност и джендър – които са обект на чест политически разговор и дебат. Не е правилно нещата да могат да се изговарят по телевизията и в Конгреса на САЩ, но не и в нашите платформи. Ще отнеме няколко седмици тези промени в политиките да бъдат приложени цялостно.

Също ще променим начина, по който налагаме своите политики, за да намалим грешките свързани с цензура в нашите платформи. Досега използвахме автоматизирани системи, с които сканирахме за всички нарушения на политиките, но това водеше до твърде много грешки и твърде много неправилно цензурирано съдържание. Затова ще продължим да ползваме тези системи за незаконни действия и тежки нарушения като тероризъм, сексуална експлоатация на деца, наркотици, измама и фалшификации. За по-леки нарушения на политиките ще разчитаме някой да ги докладва, преди да предприемем действие. Също потискаме твърде много съдържание, което нашите системи предвиждат, че ще наруши нашите стандарти. В процес на премахване сме на повечето такива практики на потискане и на въвеждане много по-високо ниво на увереност, че съдържанието нарушава правилата. Също ще настроим своите системи така, че да изискват много по-високо ниво на увереност преди публикация да бъде свалена. Като част от тези промени ще преместим от Калифорния в Тексас и други американски локации, екипите си за доверие и сигурност, пишещи политиките за съдържание.

На потребителите ни често се дава възможност да обжалват наказателните ни решения и да ги преразгледаме, но процесът може да бъде изнервящо бавен и невинаги постига правилния резултат. За целта добавихме още служители и в много случаи изискваме няколко прегледа преди вземане решение за сваляне на съдържание. Работим върху това възстановяването на профили да става по-лесно, както и върху технологията за лицево разпознаване. Започнахме да използваме изкуствен интелект (AI) и големи езикови модел (LLM) за второ мнение относно съдържание, преди да наложим наказателни мерки.

Персонализиран подход за политическо съдържание

От 2021 г. насам правим промени с цел да намалим количеството гражданско съдържание, което хората могат да виждат – публикации за избори, политика и социални въпроси – на база обратна връзка от потребители желаещи да виждат по-малко подобно съдържание. Но този подход е твърде краен. Ще започнем да връщаме това съдържание във Facebook, Instagram и Threads чрез по-персонализиран подход така, че хората, които искат повече политическо съдържание в своя фийд, да могат да го виждат.

Продължваме тестовете това как да доставяме по-персонализирани преживявания и неотдавна проведохме проба с гражданско съдържание. В резултат от нея ще започнем да третираме съдържание от хора и страници, които следвате във Фейсбук, повече като всяко друго съдържание във вашия фийд, и ще започнем да класираме и да ви показваме това съдържание въз основа на изрични сигнали (например харесване на определено съдържание) и неизрични сигнали (например разглеждане на публикации), които ще ни помагат да предвидим кое е полезно за хората. Също ще препоръчваме повече политическо съдържание на база тези персонализирани сигнали и ще разширяваме опциите на потребителите за контрол колко такова съдържание да виждат.

Тези промени са опит да се върнем към ангажимента за свободно изразяване, който Марк Зукърбърг пое в университета „Джорджтаун“. Това означава да сме бдителни за влиянието на нашите политики и системи върху възможността гласът на хората да бъде чут, и да сме отворени при небходимост да променяме своя подход – когато узнаем, че грешим.

Кремена Крумова

е главен редактор на Novetika.com.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button