Германският евродепутат Ларс Патрик Берг: Твърде зависими сме от Русия и Китай

Ще посмее ли Европа да критикува Китай за човешките права, след като това ще застраши инвестиции и доставки на стоки и суровини?

Конференцията „Западни Балкани“ събра на 3 декември 2022 г. в София политици, млади лидери, учени и медии от ЕК, Германия, Полша, Унгария, Чехия, Сърбия, Хърватия, Албания, Черна гора и България.

Събитието се проведе в НДК под патронажа на евродепутата Ангел Джамбазки и със специалното участие на комисаря по разширяването Оливер Вархеи и българския еврокомисар Мария Габриел. А престижните панелисти представиха последни данни за разширяването на ЕС, инфраструктурни проекти за свързване на страните, и предизвикателствата пред сигурността, миграцията и външната намеса от Русия и Китай.

Именно за последните събития в Китай и отговора на ЕС попитахме един от говорителите на форума: Ларс Патрик Берг, евродепутат от групата на Европейските консерватори и реформисти в ЕП. Ето какво каза Берг специално за „Новетика“.

Новетика: Как ЕС да подкрепи протестите в Китай срещу нулев Ковид?

Ларс Патрик Берг: Китайското правителство очевидно изпитва трудности да контролира текущата ситуация. Мисля, че би било мъдро да не се намесваме пряко във вътрешните работи на Китай. Въпреки това е важно да подкрепим демократичните и други активисти – както тези вътре в Китай, така и тези в изгнание в Европа. Със сигурност няма смисъл постоянно да осъждаме всяко отделно събитие, случващо се в Китай. Китай е автократична държава, много различна от нашите демократично организирани страни и нации. Въпреки това Китай е конкурент и също важен политически фактор за мира и стабилността, особено в югоизточна Азия и Африка – където има и сериозно икономическо участие. Затова е важно да поддържаме известен баланс, без да спираме да критикуваме – защото хората на улицата в Китай сега са в опасност.

Новетика: Т.е. да продължаваме като досега – да критикуваме, но да не предприемаме реални мерки?

Ларс Патрик Берг: Крути мерки и тежки думи понякога работят. Така беше при Азербайджан и при инцидентите с териториалния суверенитет на Армения. Но ако скъсаш всички връзки, трябва да помислиш за алтернативи. Ние сами сме се поставили в твърде голяма зависимост от Русия и Китай. Това е особено вярно за мултинационалните корпорации – не само европейските, но и американските. Затова сега страдаме и търсим алтернативи – това не е никак лесно.

Затова трябва да сме реалисти – как да подпомогнем тези движения в Китай, без да се месим и казваме на други правителства как да действат? Това е много фин баланс.

От друга страна, ние продължаваме да сме зависими по отношение енергийни доставки и международна търговия. За да намалим тази зависимост, трябва да диверсифицираме своите доставчици. Едва сега започваме да правим това с енергийните източници, веригите за доставки, сигурността и стабилността.

Затова Западните Балкани са ключов елемент в тези усилия. Ние не бива да ги пренебрегваме, тъй като те са част от Европа. А Китай вече навлиза тук… арабските страни също навлизат. Трябва да сме внимателни какво купуват, какво придобиват, и при какви условия.

Накратко: трябва да сме прагматични, но ако в Китай срещу хора се извършват зверства, убийства и незаконни действия, тогава трябва да ги назовем.

Новетика: Санкциите вариант ли са?

Ларс Патрик Берг: Да вземем за пример Иран. Там има наложени санкции от десетилетия. И правителството продължава да действа. Така че какво да се направи? Не е лесно.

Но имаме и добър пример: Путин подцени солидарността и на европейските страни, които се обединиха – независимо от собствения си интерес и симпатии към Русия – и казаха: „Трябва да се държим заедно, иначе ще сме уязвими“.

Именно такива трябва да бъдем и спрямо Китай. Но Китай е гигант в сравнение с Русия. Затова се притеснявам и за Тайван. Ние сме силно зависими от Китай и по отношение на морския транспорт и неговата сигурност. Ако скъсаме връзки с Китай, ще отрежем търговските си канали с Азия и много трудно ще получаваме суровини и стоки. А това е заплаха за нашите инвестиции. Това е трудна ситуация без лесно решение.

Новетика: Какво мислите за закупуването на 25% от пристанището в Хамбург, от китайската компания Коско?

Ларс Патрик Берг: Редица институции в Германия се противопоставиха на тази сделка. Въпреки това канцлерът я одобри. Тя има плюсове и минуси. Но мисля, че по отношение на телекомуникации и инфраструктура трябва да сме по-внимателни. И отново: балансът е деликатен, защото имаме свободна търговия. И ние като европейци сме зависими от свободната търговия.

Въпреки това има някои области, които трябва да бъдат предпазени – или въобще да не са предмет на сделки, или най-много 5% да могат да се придобиват от трети страни. Критична инфраструктура като водоснабдяване, енергия, телекомуникации, образование, производство на медицинско оборудване – например сега в Германия изпитваме недостиг от медицински продукти, а това е нелепо!

Кремена Крумова

е главен редактор на Novetika.com.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button