Нейно Величество Котката: как да четем поведението ѝ и намалим алергията към нея
Любопитни факти за котешки приложения, команди, лицеви изражения и полезни съвети за намаляване алергията към пухкавия домашен любимец
„В началото Бог създал човека, но виждайки го толкова слаб, му дал котката“
Уорън Екщайн
Котките са ни опитомили преди повече от 10 000 години.
Един добре дресиран стопанин с удоволствие отстъпва най-удобното място в къщата на Нейно Величество Котката. Невероятните ѝ манипулативни похвати – като мъркане и „месене“ – държат в подчинение човешките ѝ роби и те с усмивка ровят в пясъка вадейки… съкровища и с готовност откликват на всяко котешко желание, най-вече в малките часове на денонощието.
Как обаче да ги разбираме по-добре и има ли решение срещу котешката алергия, ще ви разкрия в следващите редове.
Днешните диви котки не са се отдалечили съществено от своите праисторически роднини Pseudaelurus, а домашните пазят върло белезите на дивите. Което категорично затвърждава съвършената им същност.
Този факт заставя нас, подчинените, да търсим всевъзможни начини да угодим на четириногите си господари.
Котешки приложения
Добрият служител – какъвто трябва да сте за своята котка, ако държите на добрите си взаимоотношения – подлежи на непрекъснато самообучение.
В тази връзка компютърните учени Сергей Драйзин и Марк Бойс от компанията за софтуерно инженерство Akvelon създават приложението MeowTalk.
Приложението е безплатно, за да може всеки котешки роб да разпознава по-бързо и безгрешно желанията на своя господар.
Стартирало през ноември 2020 г., то записва мяукането на вашата котка и го превежда в малък набор от фрази като „раздразнен съм“ и „нахрани ме!“, и е препоръчително на секундата да предприемете съответните мерки.
Приложението е част от разширяващ се набор от технологии предназначени да ни помогнат в общуването с нашите косматковци (извинявам се на всички сфинксове).
Друго приложение – FluentPet – обучава любимеца ви да натиска бутони, за да съобщи нуждите си. Например котката може да се научи да натиска бутон, който означава думата „игра“. Това приложение не е толкова предпочитано, тъй като създава повече работа на котката. Ако все пак решите да го тествате, може да проверите дали Негово Височество е левичар или десничар – мъжките по-често ползват лявата си лапа, а женските – дясната.
Котешкият бихевиорист и експерт по комуникации Шарлот дьо Музон не е убедена в точността на тези продукти, но смята, че игрите чрез тях са полезни, а опитите ни да разбираме котките винаги са мъдра цел.
От друга страна, гласовата комуникация между котките се ограничава най-вече до съскане и ръмжене за установяване на територии и разрешаване на спорове. Котките общуват със себеподобните си с петте си сетива, a мяукането обичайно е вокализация запазена за хората. Явно смятат, че сме твърде невежи в общуването чрез сетивност.
Котешки физиономии
Друго проучване пък показва, че котките имат 276 различни изражения на лицето. Те са изградени чрез комуникацията с хора и са предназначени отново за нас, тъй като явно не разбираме от дума, така де – от мяу…
Британи Флоркевич, сравнителен и еволюционен психолог в Lyon College в щата Арканзас, ръководи проучване на явлението в списание Science Direct.
Тя и колегата ѝ Лорън Скот прекарват 150 часа в CatCafe Lounge в Лос Анджелис, щата Калифорния. Това е приют, където посетителите могат да се срещнат с до 30 котки за потенциално осиновяване.
Техните наблюдения върху 53 късокосмести котачковци разкриват голямо разнообразие от изражения, съчетаващи различни движения на очите, ушите и устните.
Обратно в лабораторията, екипът използва система за кодиране на изражението на лицето, наречена Facial Action Coding System или CatFACS. Обучените потребители могат да идентифицират дори най-фините мускулни движения.
Анализът разкрива 26 уникални мускулни движения, които в различни комбинации създават 276 изражения. Резултатите категоризират 46% от изразите като приятелски, 37% – като неприятелски, а 17% попадат в двете категории.
Моя лична препоръка е да ги разпознавате всичките: така ще натрупате мъррр-точки.
Един от начините да създадете комфорт на котката е като я погледнете в очите и мигате много бавно. За котките това е признак на дружелюбно отношение и е възможно да ви отвърнат със същото бавно мигане – като знак на задоволство.
Дотук събрахме добри съвети за общуване с висшестоящите наследници на Цар Лъв, но какво се случва, ако член на семейството ни развие алергия към малкия крал?
Не… Не го изпращаме на квартира.
Лек срещу котешка алегия – кокошка
Около 20-30% от хората страдат при изпълнение на задълженията си, поради алергия!
Диетологът Стефани Браун дава интересно решение на проблема и той се намира не къде да е, а в домашните пилета.
Fel D1 е протеинът в котешката слюнка, който причинява алергични реакции при хората. Когато Нейно Превъзходителство се къпе, той попада по козината ѝ, а оттам – по дрехите и мебелите. Освен това е доста лек и леснорепносим по въздуха.
Веселите и щастливи кокошки, на които се отдаде честта да съжителстват с котка, развиват антитялото IgY и го предават на яйцето, като най-голяма концентрация от него има в жълтъка.
Ако храните котката си с тези жълтъци, това може да я направи по-малко алергенна, твърди Х. Джеймс Уеднър, специалист по алергия и имунология във Вашингтонския университет в Сейнт Луис.
Nestlé Purina Research финансира проучване през 2019 г., при което на 105 котки е приложена диета с IgY антитела. В резултат, след 12 седмици активният алерген по козината им драстично намалява.
Важно уточнение е, че дори ежедневно да сте на яйчена салата, този ефект няма да се появи при вас. Единственият начин да сработи е чрез взаимодействие и консумация от самата котка.
Други съвети за борбата с алергията са: къпете котката поне веднъж седмично; ежедневно избърсвайте котката с определена за целта мокра кърпа; дръжте котката далеч от спалнята; редовно почиствайте с високоефективна прахосмукачка с прахови частици (HEPA); използвайте HEPA въздухопречиствател в дома; кастрация.
Кастрацията е полезна и по ред други причини.
И така, драги котешки поданици, надявам се тези полезни съвети да ви помогнат да видите някоя от 37-те процента щастливи физиономии на своята котка.
А ако все още не сте се подчинили на тези господстващи още от древен Египет божества, то това означава, че домът ви е лишен от кралско котешко присъствие.
В такъв случай най-искреният ми съвет към теб, бъдещи робе, е не си купувай котка – осинови си!
Защото както е казал артистът Уесли Бейтс, „В дом, в който живее котка, няма нужда от други изящни произведения на изкуството“.
А както казвам аз, дом без котка е като мусака без заливка – може да е супер, но пак се усеща липсата!