Контраразузнаването на САЩ: китайски шпиони ухажват федерални служители

Докато Тръмп налага на Китай мита, от Пекин се опитват да измъкнат държавни тайни от хиляди федерални служители на САЩ

Чуждестранни разузнавателни служби, особено от Китай, се свързват с настоящи и бивши служители на американското правителство с цел наемане на работа, като се представят за служащи в консултантски фирми, корпоративни хедхънтъри, мозъчни тръстове и други организации, а контактите се осъществяват в социалните и професионалните платформи.

Това разкрива документ на Националния център за контраразузнаване и сигурност на САЩ (NCSC) от 7 април 2025 г.

И предупреждава: „Измамните предложения за работа и други примамливи оферти стават все по-изтънчени, затова служителите трябва да внимават и да разбират потенциалните последствия от приемането им. Тези служители имат правно задължение да защитават класифицирана информация дори след напускане на длъжностите си в правителството на САЩ“.

Червени флагове

Знаците, по които служителите да различат предложенията от злонамерени агенти, също се посочват в информацията на контраразузнавателната агенция. Важно е също да се знае, че шпионите може да са част от легитимни фирми и от държави, които не будят подозрение.

На първо място, ако офертата звучи „прекалено хубаво, за да е истина“. Служителите трябва да се отнасят с подозрение към работа от разстояние, с гъвкаво работно време и с прекомерно високо заплащане за рекламираната позиция.

Второ, ако работата се предлага спешно. Ако набиращият персонал отговаря твърде проактивно на съобщенията на кандидата и ако го притиска да продължат комуникацията извън социалната платформа.

Трето, ако набиращият персонал хвали твърде много кандидата или го отличава като „топ“ претендент за ролята – особено ако е известна връзката му с правителството на САЩ.

Четвърто, ако набиращият персонал моли кандидата за писмена информация по безобидни теми относно позицията, а по-късно започне да изисква такива с публично неизвестни или чувствителни данни.

Пето, ако се набляга, че предложението за работата е „еднократно“ и „ограничено“, или че позицията е ексзклузивна възможност за работа онлайн и бърза печалба.

И шесто, ако наемането на работа и заплащането е в рамките на седмици вместо на месеци.

Мерки за сигурност

Документът на NCSC дава насоки на служителите и работодателите, как да се справят успешно с „фишинг“ атаките от китайски шпиони.

Служителите да поддържат добра кибер хигиена при ползване на социалните и професионални платформи; да внимават какво публикуват онлайн за работата си (особено до каква информация имат достъп), тъй като това може да привлече нежелано внимание от злонамерени играчи; да не приемат онлайн покани от непознати, освен ако не ги проверят по друг начин; да проведат щателна проверка на лицето/организацията предлагащи работата; да се възползват от услугите на служител по сигурността, който да разгледа и одобри офертата.

Работодателите да обучат своите служители как да разпознават и „отбиват“ тактики за набиране на персонал от чуждестранни разузнавателни агенти; да разяснят каква информация за работата не бива да се публикува онлайн; да подготвят цялостни и добре организирани планове за напускане; редовно да напомнят на служителите техните задължения по защита на информация; и да предоставят лесен достъп на служителите (включително напускащите) до психологическа, финансова, кариерна и друга подкрепа.

Практически казус

В насоката фигурира и конкретен случай от 8 юни 2024 г., когато американският морски сержант Томас Джао е осъден на 27 месеца затвор за предаване на чувствителна военна информация за американския флот на китайски разузнавач, срещу 14 866 щ.д. Първоначално Джао бил достъпен в чат група за търговия с акции в социалните мрежи. Агентът, който се свързал с Джао, постепенно започнал да го пита за чувствителна информация, и Джао обещал му я предостави. Джао криптира комуникацията, за да изпрати снимки, видеа и документи за учения на американския военен флот и радарни станции в Тихия океан.

Кремена Крумова

е главен редактор на Novetika.com.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани статии

Back to top button