Хитът „Ядат котките“ покори милиони (видео)
Приходите от пародийната песен, вдъхновена от изказването на Тръмп, че хаитянски имигранти ядат домашни любимци в Спрингфийлд, щата Охайо, отиват за спасяване на животните
Южноафриканският музикант Дейвид Скот известен със сценичния псевдоним The Kiffness, се превърна само за една нощ в световна сензация, след като на 13 септември 2024 г. пусна новата си песен „Ядат котките“.
Закачливата мелодия в популярния на топлия континент стил афробийт – гарнирана с миксирани солови изпълнения на британска късокосместа сива котка и куче порода хъски – до момента има над 10 милиона гледания само в YouTube.
Младият изпълнител създава песента по сигнал на свои фенове. Докато се подготвя за европейско турне на 10 септември, почитатели започват да му изпращат видеото с изказването на Тръмп, че хаитянски имигранти ядат домашни любимци в Спрингфийлд, американския щат Охайо. Това републиканецът заявява същия ден по време на първия и единствен дебат със своята опонентка, вицепрезидентката Камала Харис.
Музикантът – който е запален по каузи за спасяване на котки и кучета, и също следи изкъсо политическите процеси – веднага се захваща с творене и само след два дена клипът се появява в социалните мрежи. Резултатът е неочаквано брилянтен и мнозина признават, че не могат да спрат да си припяват мелодията до степен на безсъние.
Хитът обаче е успешен и по още две причини, разкрива авторът в интервю за France 24.
„Магичната съставка в песента е фактът, че не печелим от нея, даряваме всички приходи за защита на животните. Това накара хората и от двата политически спектъра в Америка – републиканци и демократи – еднакво да я харесват и да се радват, че се използва за добра кауза. Всички обичат кучета и котки, и за мен беше важно това да е обединяващият фактор зад парчето. Да събереш заедно хора с различни политически възгледи носи огромно удовлетворение.“
До момента песента е спечелила над 7000 долара (12 500 лв.), всички от които са дарени на организации за защита на животните в Спрингфийлд.
Текстът на песента „Ядат котките“ гласи:
В Спрингфийлд…
Ядат кучетата.
Ядат котките.
Ядат домашните любимци на живеещите там.
Хора в Спрингфийлд, моля, не яжте моята котка!
Защо ще го правите? Яжте нещо друго.
Хора в Спрингфийлд, моля, не яжте моето куче!
Ето списък с други неща за ядене.
Ядат кучетата (бао бао джаф).
Ядат котките (мяу мяу мяу мяу).
Ядат домашните любимци на хората живеещи там.
Турнето на The Kiffness в Европа продължава с планирани участия дори през 2025 г. В превод от южноафрикански сърфистки жаргон, Kiffness означава „готин“.
Ядат ли котки?
Още по време на дебата Тръмп-Харис водещите по ABC News опровергаха изказването на републиканския кандидат, цитирайки градския управник, който отхвърлил твърденията.
Основание за думите на Тръмп са оплаквания от граждани на градчето Спрингфийлд с 58 000 жители, „наводнено“ с 15 000 хаитянски имигранти по федерална програма за защитен статус на бежанци.
На 27 август 2024 г. по време на изслушване в Общинския съвет местен инфлуенсър моли властите да „направят нещо“, тъй като по думите му имигранти хващат патици в парковете и им откъсват главите, за да ги сготвят и изядат.
Твърдението за котките пък идва от жена на име Лий по повод изгубена котка, която по думите на съседката ѝ Кимбърли Нютън била убита и изядена от хаитяни. По-късно Лий публично се извини и обясни, че не разполага с доказателства за такъв инцидент.
Според сенатора на щата Охайо и кандидат за вицепрезидент на Тръмп, Дж. Д. Ванс, хаитянската общност „създава големи проблеми“ в района и много жители са се оплакали от изчезнали животни. Републиканският политик добави, че отричането от кмета само показва, че той не е наясно какво се случва на терен.
Хаитяните все пак ядат котки, като деликатес на 24 декември, който те наричат Ревейон, френският Бъдни вечер. Това обаче не се практикува навсякъде, а само от определени общности в провинцията – обичай останал от времето на робството. Така пише в статия на Haitian report, която обаче подчертава, че хаитяните не ядат котките в други държави, защото знаят, че там хората ги считат за членове на семействата си.
Консервативният журналист Тъкър Карлсън пък твърди, че домашните животни не са били изядени, а принесени в жертва за вуду магии.
„Внесохме много хора – над 5% от населението – от страна, където вещерството е преобладаваща религия и където дори човешкото жертвоприношение е нещо нормално. Бил съм там и го знам със сигурност. Никой не иска да го признае, защото звучи зловещо. Но ако някой не вярва, нека иде в тази страна, която бедства от 1800 г. насам, когато стана втората демокрация след САЩ.“
В отговор на твърденията за убити и изядени животни представителка на хаитянската общност в САЩ е завела съдебен иск срещу Доналд Тръмп и Дж. Д. Ванс.
Герлин Йозеф от организацията Haitian Bridge Alliance e поискала на 22 септември 2024 г. от Районния съд в окръг Кларк да „издаде заповед за арест на Тръмп и Ванс“ за „разпространение на фалшива и опасна информация“.
По думите на Йозеф – която Politico поставя в топ 40 най-влиятелни американци по въпросите за раса и имиграция за 2022 г. – в американската миграционна система е вкоренен „анти-черен расизъм“. Организацията ѝ от години се застъпва за чернокожите имигранти и за прекратяване на „расистките“ политики по границата с Мексико. Особено активно групата работи за разширяване програмата за защита и временен статус – същата, която довежда над 15 000 хаитяни в Спрингфийлд в рамките на само четири години.