Полският журналист Якуб Лахерт: Китай задлъжнява Западните Балкани

Китай гледа на Балканите стратегически и с десетилетия напред, целейки да получи цялостен достъп до европейските пазари, като част от съревнованието си със САЩ, предупреди Лахерт

Конференцията „Западни Балкани“ събра на 3 декември 2022 г. в София политици, млади лидери, учени и медии от ЕК, Германия, Полша, Унгария, Чехия, Сърбия, Хърватия, Албания, Черна гора и България.

Събитието се проведе в зала 10 на НДК под патронажа на евродепутата Ангел Джамбазки и със специалното участие на комисаря по разширяването Оливер Вархеи и българския еврокомисар Мария Габриел. Серия от престижни панелисти представиха последни данни за разширяването на ЕС, инфраструктурни проекти за свързване на страните, и предизвикателствата пред сигурността, миграцията и външната намеса от Русия и Китай.

Заплахата от комунистически Китай в страните на Западните Балкани беше във фокуса на изложението на полския журналист Якуб Лахерт от медията WNP.pl.

Лахерт предупреди, че Китай гледа на Балканите стратегически и с десетилетия напред, целейки да получи цялостен достъп до европейските пазари, като част от съревнованието си със САЩ. Пример за това е закупуването на мажоритарен дял от гръцкото пристанище в Пирея и отпускането на заем за построяване на жп линия от Белград до Будапеща. Друг пример е, че всички балкански страни с изключение на Косово (непризнато от Китай за държава) са част от инициативата „Един пояс, един път“. Идеята на Китай е да свърже достъпа от Гърция през Балканите до Унгария, и оттам към останалата част от Европа.

Интересното при Китай е, че не финансира инфраструктурните проекти, по които работи, отбеляза Лахерт. Вместо това отпуска дългосрочни заеми на заинтересованите правителства. Например в Черна гора 40% от държавните заеми идват от китайски институции. В Сърбия задлъжнялостта към Китай съставлява 15% от всички дългове, в Босна и Херцеговина – 20%.

Ето какво каза Лахерт специално за „Новетика“ относно стратегията на Китай в Европа, за отношението на Полша и протестите срещу нулев Ковид в източната държава.

Новетика: Задлъжняването ли е най-голямата заплаха от Китай сега за Балканите?

Якуб Лахерт: Да, защото това е огромна стратегия на Китай – да прави държавите финансово зависими. За местните политици достъпът до дългосрочни заеми от Китай е изключително лесен. Много по-лесен, отколкото да искат заеми от ЕС – които имат много строги изисквания. Така в бъдеще това ще бъде използвано като инструмент – за принуждаването на правителствата на тези държави да подкрепят Китай.

Има и още един проблем: когато строят например магистрала, китайците не ползват местна работна ръка. Вместо това си внасят от Китай – от работници на най-ниско ниво до висши управленски кадри. Така за местните икономики няма каквато и да било печалба.

Зависимостта се прояви особено силно по време на Ковид пандемията, когато Китай внасяше ваксини, маски и други медицински продукти. По това време в Белград властите дори разлепиха плакати с надпис: „Благодарим ти, братко Си (Дзинпин)!“ Целта беше да се демонстрира, че Китай е истински приятел на Сърбия. Това беше акт на много „умна“ публична дипломация, широко отразена в медиите на Западните Балкани – особено в Сърбия, Босна и Херцеговина и Черна гора.

Новетика: Какво е отношението на полското правителство към Китай?

Якуб Лахерт: Полша – като правителство и общество – разглежда Китай като съюзник на Русия. Затова ние се страхуваме от Китай. Разбира се, има известни опити за сътрудничество по някои проекти, но като цяло не сме настроени особено положително към Китай.

Новетика: Какво мислите за протестите в Китай срещу мерките за нулев Ковид?

Якуб Лахерт: Хората там са уморени от ограниченията. Мисля, че китайското общество – колкото и да е различно от европейското – премина своя лимит на приемане.

Кремена Крумова

е главен редактор на Novetika.com.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button