Ивелин Николов: Касиране няма да има, идват нови избори

Как да се възстанови доверието в изборния процес и как да се спре овладяването на държавата

Ще има ли касиране на изборите? Ще се обединят ли партиите поне по тази тема? Кои са двата най-важни въпроса сега в държавата? Какви са стъпките за разрешаването им? Защо политиците не ги предприемат? И какви са трите сценария за бъдещето на България?

Един честно и все пак оптимистично интервю-коментар с журналиста Ивелин Николов, автор на популярния подкаст „Каналът за българофили“ и YouTube канала „БългариТЕ!“.

Новетика: Трябва ли да бъдат касирани изборите?

Ивелин Николов: Много партии вече се обявиха за пълно касиране на изборите, т.е. отмяна на вота – „Величие“, МЕЧ, БОЕЦ, ПП-ДБ. ИТН пък искат частично касиране, т.е. повторно преброяване и преразпределяне на мандатите.

Според мен най-редна е пълна касация, тъй като са ощетени почти всички партии.

Би трябвало да се съберат 48 депутати в настоящия, действащ състав на парламента. Доколкото разбрах от бившата лидерка на БСП Корнелия Нинова, хората около нея също тръгват с инициатива за касиране на изборите – това са около 8 души. С депутатите на „Величие“ около Ивелин Михайлов бройката ще нарасне. АПС на Доган също би трябвало да подпише. От ИТН също, макар и за частично касиране.

Защо президентът Радев досега не се възползва от правото си да поиска касиране, е наистина загадка. Може би има нужда от повече време, за да подготви жалбата, или няма намерение – предстои да видим. Но само с въпроси, които пуска в публичното пространство работата няма да стане.

А в публичното пространство има вече прекалено много информация – като започнем от записите от видеонаблюдението, които се оказа, че служат само за клипове във Фейсбук, тъй като не били доказателство и които показват възмутителни неща.

Според експерт, с когото разговарях, става дума за поне 50 000 гласа, които не са преброени по процедура: не се показват бюлетините на камерата, не се обявяват номерата, някакви хора или наместват камерата да снима в тавана, или се обръщат с гръб и слагат бюетините на маса… Не се прави така! А това има касателство към поне 50 000 гласа в доста секции!

Допълнително правих интервю с представители на „Демократичен център“, които забелязват поне 10 000 гласа разлика в машинното броене – където освен „Величие“ са ощетени и други малки партии. Докато две партии са облагодетелствани от тези разлики – ГЕРБ и „Ново начало“ на Делян Пеевски. Има редица сигнали в тази посока.

Имаме и криминалният момент с купуването на гласове, който се пренебрегва и дори се стига до цинизъм – когато представители на властта ни призовават: отидете да гласувате и по този начин да намалите влиянието на купения вот.

Извинявайте много, но това е цинизъм, когато го казва представител на държавата. Защото е работа на МВР да спре купения вот, а не моя – като гласоподавател. Първо, дали ще отида да гласувам или не, е лично мое решение. И второ, то не бива да е обвързано с някакъв криминален момент. Аз не съм полицай. Ако искат, дори може да правим и граждански арести. Примерно да арестуваме купувачи и купени хора. Но това не е хубаво, понеже ще значи, че минаваме към някакъв дивашки строй.

Нека МВР да си върши работата, а не да ни призовава нас да решаваме проблема – с гласа си, който при това ще бъде „приплъзнат“, както се изразява шефката на ЦИК. В противен случай властта все едно ми казва: отиди, защото МВР не може да си свърши работата относно купения вот, а ти можеш да го обезсилиш. Да де, отивам, но там се оказва, че съм гласувал за една партия, но гласът ми е отишъл за друга. Няма полезен ход.

Новетика: Все пак ще се стигне ли до касиране?

Ивелин Николов: Съмнявам се. Срокът за искане касиране на изборите е изключително кратък за обема от информация, който трябва да се обработи. Освен това не виждам и воля за това.

За съжаление, засегнатите партии не могат да се обединят дори за такова нещо – а то изисква работа на много хора и е по силите на партии със структури и сериозен ресурс. Но вместо това гледаме декларации за санитарен кордон и друга ненужна на този етап пропаганда.

Добре, направете този санитарен кордон. Но преди това възстановете доверието в изборите – нарушено именно от този, когото искате да обградите с кордон.

Новетика: Значи пак стигаме дотам, че който няма представители в изборните секции, губи изборите?

Ивелин Николов: И представителят не е гаранция. Чух партийни лидери да обясняват, че са гласували за себе си, имали са представители, а впоследствие гласът им го няма. А представителят не може да обясни защо.

Има вече информация, че се купуват представители на по-бедните партии, и те минават към по-богатите. Така те вече не са представители на партията, която ги е издигнала, а на съвсем друга. В последния момент преди изборите смениха огромен брой представители в секционните комисии. И то въпреки всички правила. И то в региони, където огромен интерес има новото началство.

Доверието в изборите е сериозно компрометирано. Те се захванаха за 3.999, резултата на „Величие“, но не е само това проблемът. Проблемът е по-мащабен. Тук си пролича, защото е по-малка формацията и 100-200 гласа са ключови и решаващи. А другите партии, които са ощетени, а можеха да имат по-голям процент?

Новетика: Как си обяснявате подкрепата на ПП-ДБ към „Величие“ за касиране на изборите?

Ивелин Николов: Надявам се, че им помагат заради принципа на истинността. Аз например не бих гласувал за „Величие“, имам доста съмнения около дейността на лидера им, но това няма отношение към принципния въпрос, че те не могат да бъдат изхвърляни с манипулация.

ПП-ДБ нямат какво да спечелят от „Величие“, понеже те щяха да получат не повече от 10 депутати. Добре е и другите партии да ги защитят – дори тези, с които се карат – не за друго, а защото и те утре може да са на тяхно място.

Представете си следния сценарий: Бойко Борисов постоянно предлага въвеждането на гръцкия модел с бонус за победителя. А отскоро предлага и 10% бариера за влизане в парламента. Ако в един момент това бъде осъществено, партии като „Възраждане“ и ПП-ДБ лесно могат да се окажат под бариерата. Затова всички трябва да се обединят.

Новетика: Кой и защо не иска „Величие“ да бъдат в парламента?

Ивелин Николов: Не мисля, че някой специално иска те да не са в парламента, а по-скоро някой специално е искал да получи повече гласове за себе си. Не виждам някаква заплаха във „Величие“ – както те пропагандират. Не. Според мен обяснението е по-банално. В България изборите не са честни. Приплъзват разни гласове и за формации като тяхната това е фатално. И благодарение на тази „фатална“ грешка и шума, който се вдигна, станаха ясни много други неща.

Също подобни действия са насочени не само към „Величие“, а към всички формации, които са опозиционни и които не биха се включили в сглобка.

Новетика: Кой е най-важният въпрос в държавата сега?

Ивелин Николов: Най-важният въпрос в момента наистина е за честността на вота, за опита да се касира вота и да се стигне до нови избори.

Другият важен въпрос е за овладяването на държавата, на съдебната система и МВР. Но от това, което чувам като заявки, никой няма намерение да се справи с проблема.

Например това, което предлага Кирил Петков в декларацията си – смяна състава на КПКОНПИ и парламентът да задължи ВСС (които все пак се водят независими) да не избират нов главен прокурор. Защото настоящият главен прокурор Борислав Сарафов евентуално е свързан с Делян Пеевски. Добре. Но хайде да поразсъждаваме: съмнявам се, че парламентът има право да задължава ВСС за нещо. Па макар и ВСС с изтекъл мандат. Но да кажем, че от ВСС се трогнат от декларацията на Кирил Петков и кажат: добре, няма да избираме Борислав Сарафов (той е единствен кандидат). Тогава кой остава изпълняващ функциите на главен прокурор? Същият Борислав Сарафов. Т.е. какво предлага Кирил Петков? Декларация, с която ВСС да кажат, че няма да изберат Борислав Сарафов, за да остане Борислав Сарафов главен прокурор.

Отсреща от „Възраждане“ предлагат да подпишат декларацията на Кирил Петков (която е безсмислена), но срещу това той да им подкрепи референдума за еврото и спасяването на ТЕЦ-овете. Защото Пеевски бил против лева и против ТЕЦ-овете. Добре, но и Кирил Петков е против лева и ТЕЦ-овете. Защо да подкрепя тогава?

От ИТН поне предлагат нещо по-практично. Искат да чистят „мъртвите души“ от избирателните списъци.

Но ако политиците ни искаха да направят нещо реално, имаха няколко години възможност да го направят. И не знам защо не го правят. А именно.

Първа стъпка: ако наистина искат да ограничат властта на Пеевски в съдебната система, нека се съберат, включително с ГЕРБ, и да го поставят в изолация, понеже такава им е концепцията. Пеевски има само 30 депутати. Нека останалите 210 се съберат и изберат членове на ВСС от парламентарната квота. За това са нужни 160 гласа.

Втора стъпка: ако не са доволни от министъра на МВР (който е на този пост донякъде по волята на ПП-ДБ, защото те смениха Конституцията заедно с ГЕРБ и ДПС) и ако искат да контролират бъдещите министри и премиери, които ще са винаги близки до ГЕРБ и ДПС (ПП-ДБ гласуваха за Димитър Главчев за шеф на Сметната палата), нека върнат старото положение на Конституцията. Имат гласовете за това.

Имат реални варианти да нанесат удари, ако искат. Но вместо това предлагат декларации. Добре, че не са започнали да предлагат и песни да пеят.

Новетика: Какво ги спира?

Ивелин Николов: Не знам, но знам, че няма да постигнат нищо по-различно от това, което постигнаха в последните парламенти – а именно, едно голямо нищо.

Празни приказки, декларации, общо говорене насочено към техните избиратели, които стават все по-малко…

А може и да ги е страх. Има защо да ги е страх. Ако политическият ти опонент държи МВР и Прокуратурата, и решава ти дали ще влезеш в парламента, имат основания да изпитват страх. Това е човешко. Но пък страхът изяжда душата. И не води към прогрес. Със страха си оставаш свит в една дупка, изкопана от този, срещу когото уж се бориш, и така приключваш безславно.
Чакаш колко процента ще ти отпуснат на избори, а не колко хора ще гласуат за теб. Чакаш дали няма да те удари някоя бухалка. И така нещата никога няма да се променят.

Новетика: Какво следва?

Ивелин Николов: Нищо чудно да се опитат да ни направят президентска република, което допълнително ще влоши нещата. Особено с такъв типаж за президент, какъвто имаме сега.

Другият вариант е нищо да не се промени, а просто да си затъваме.

А има и трети, оптимистичен вариант – хората да излязат да протестират масово. Големите партии да призоват хората да протестират.

Новетика: А заявката на Пеевски за власт?

Ивелин Николов: С нетърпение ще очаквам да видя как Пеевски ще застане като лидер на България и ще събере, да речем, 1 милион гласа. Аз съм изнаненадан, че е събрал дори тези 300 000.

Аз съм оптимист. Вярвам, че в един момент нещата ще се обърнат и няма да е все така. В момента нямаме дори елементарното – силна опозиция. Посочихме хаотичните действия на сегашните ни политици. Отдолу не се задава нищо силно като формация, което да увлече повече хора. Но рано или късно ще се появи. Това е неизбежно. С оглед на гласуванията през годините, най-вероятно ще е дясна формация. Обикновено такива формации печелят по-голямо доверие.

Кремена Крумова

е главен редактор на Novetika.com.

1 коментар

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button