Идва ли краят на руската гражданска авиация?

Само за няколко месеца санкциите срещу Русия могат да доведат до спиране на всички руски авиолинии

Войната в Украйна вече води до сериозни последици за руската гражданска авиация.

Европейският съюз (ЕС), Великобритания, САЩ и Канада наложиха санкции на Русия, като забраниха влизането на руски самолети в своите въздушни пространства. Това ще доведе до ограничаване движението на пътници, ползващи руски авиолинии. Под ударите на забраните попадат и джетовете на руските олигарси.

Затварянето на европейското въздушно пространство за руски самолети пък засегна всички авиокомпании, опериращи от Русия. Без съмнение, в краткосрочен план се очаква намаляване на техните приходи. А в дългосрочен – под въпрос е тяхното оцеляване във вече усложнената от COVID обстановка.

Руската гражданска авиация ще бъде засегната от санкциите по три основни начина, които вероятно ще доведат до нейния пълен колапс. Ето кои са те.

Самолети под наем

Колцина авиолинии по света притежават собствени самолети. Практиката е да се поддържат само малък брой собствени летателни средства. По-голямата част от авиопарка е на лизинг или под наем.

В света има много компании, предлагащи самолети на лизинг. Най-голямата е ирландската AerCap, която оперира над 2000 самолета.

Санкциите, наложени от ЕС, забраняват отдаване – на руски лица и организации – самолети на лизинг, както и ползването им в Русия.

Тогава какво ще се случи с апаратите в заварено положение, след като договорите за тях се явяват нарушение на настоящите забрани? Отговорът е, че тези договори трябва да бъдат прекратени най-късно до 28 март 2022 г. и самолетите да бъдат върнати на собственика.

Малко повече от половината – 515 от общо 980 граждански самолети в Русия – са на лизинг; от тях 152 собственост на AеrCap.

Как лизинговите компании физически ще приберат самолетите си? Къде ще ги откарат, след като излетят от Русия, и къде ще ги паркират?

Докато лизингодателите умуват над тези въпроси, руското правителство ги изпревари и взе решение да си присвои тези чуждестранни самолети със закон. Новината съобщи на 14 март 2022 г. официалната информационна агенция на Русия, ТАСС.

Това безпрецедентно решение на Русия ще изостри взаимоотношенията между руските авиолинии и лизингодателите. Със сигурност ще последват съдебни дела, в опит самолетите да бъдат изведени от руска територия.

Но по-важният въпрос е, какво ще стане, когато един ден тези санкции паднат?

Тогава авиолиниите отново ще имат нужда от самолети. И ако сега влошат отношенията си с компаниите за лизинг, едва ли ще получат отново самолети от тях.

Но самолетите на лизинг са най-малкото зло. Дори Русия да ги задържи, възниква въпросът за тяхната поддръжка.

Поддръжка на самолети

Да вземем за пример „Аерофолот“, най-големия руски авиопревозвач. Близо половината му самолети са на лизинг: 89 от общо 187, и те трябва да бъдат върнати на фирмите-собственици. Останалите ще продължат да обслужват вътрешни полети.

Всеки самолет на определен период трябва да преминава проверка за безопасност, а също е възможно да се повреди по всяко време. В случая с „Аерофлот“, основната им база за поддръжка е в Германия. В резултат на санкциите, обаче, авиолинията няма да има достъп до тази база. Така, голяма част от по-сложната поддръжка може и да не се извършва.

В резултат, самолетите постепенно ще излязат извън строя и ще спрат да летят. Разбира се, някои ремонти или поддръжка могат да се извършват в бази в Русия. Но това ни води до третия основен начин, по който санкциите ще засегнат сервизно руската авиация.

Резервни части

Тъй като санкциите на ЕС включват и забрана за продажба на резервни части за руската авиация, това означава, че самолетни двигатели, апаратура и всичко останало, също не могат да бъдат продавани на Русия. А без резервни части, самолетите просто ще спрат да летят.

Трябва да споменем, че в Русия има модели самолети, които се произвеждат локално. Такъв самолет е MC-21. Той обаче използва чуждестранните двигатели Pratt & Whitney PW1400G-JM, които са обект на санкциите.

Интересно е също да отбележим, че има разработен руски самолетен двигател, който може да се постави на новия MC-21. Но този двигател има още две години, преди да бъде напълно сертифициран за полет.

В Русия се произвежда и самолетът Sukhoi Superjet 100, но частите за него се произвеждат извън границите на страната и така пак попадат под санкциите. Например части от двигателя са на френската компания Safron.

В крайна сметка, какво означава всичко това?

Освен ако безумната война, която Русия води в Украйна, не се прекрати скоро и санкциите не бъдат отменени в разумни срокове, изземането на лизинговите самолети, поддръжката на наличните самолети, както и липсата на резервни части за тях, ще доведе до поставянето на цялата руска гражданска авиация на колене и до нейното спиране, в рамките на няколко месеца.

Ивайло Ангелов

е разследващ журналист и коментатор по човешки права, травъл блогър и експерт по гражданска авиация, защитник на правата на животните и основател на организацията за спасение на бездомни животни Jordan&Joy Cat Rescue.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button