Разследват Huawei и ЕП за корупция
Властите подозират, че лобисти на Huawei са подкупили евродепутати с цел преодоляване съпротивата срещу телекома в ЕС

Китайският телекомуникационен гигант Huawei е в центъра на ново разследване за корупция в столицата на Европа. В четвъртък, 13 март 2025 г., белгийската полиция е нахлула в домовете на лобисти на компанията, разкриха организацията за разследваща журналистика Follow the Money („Следвай парите“) и медиите Le Soir и Knack.
По-долу ви предлагаме пълния текст на новината, публикувана на сайта на Follow the Money.
* * *
Властите подозират, че лобисти на Huawei са платили на евродепутати в замяна на подкрепа на тяхната кауза в Европейския съюз (ЕС). Около 15 бивши и настоящи евродепуати са на „мушката“ на разследващите.
В ранните часове на 13 март белгийски полицаи нахлуват в европейския офис на Huawei и домовете на лобисти на китайския телеком по подозрение в подкуп, фалшификация, пране на пари и организирана престъпна дейност. Това ни разказаха хора близки до разследването.
Били са претърсени помещения находящи се на общо 21 адреса – в Брюксел, Фландрия, Валония и Португалия, с основание разследване на корупция. Били са иззети предмети и документи. Не е проведен обиск в сградата на Европейския парламент (ЕП).
Полицията е търсила доказателства, че представители на китайската компания са нарушили закона, докато са лобирали пред членове на ЕП, твърдят източниците. Сутрешната акция е била част от тайно полицейско разследване, започнало преди около две години по сигнал на белгийските тайни служби.
Според един от източниците, близък до случая, „около 15 (бивши) евродепутати са на ‘мушката'“ на разследващите. Що се отнася до настоящи евродепутати, белгийската прокуратура трябва да поиска от ЕП да вдигне имунитета им, за да може да продължи с разследването. Засега няма такова искане, казват още източниците.
Федералната прокуратура на Белгия потвърди, че няколко души са били разпитани. Те ще бъдат изслушани относно евентуалното си участие в даване на подкупи в ЕП, във фалшификация и в употребата на фалшифицирани документи. Тези действия трябва да са били извършени под формата на организирана престъпна група, казват още от прокуратурата. Службата по сигурността отказа коментар.
Не успяхме да получим коментар и от Huawei.
Разледването с кодово название „Операция Генерация“ напомня корупционния скандал „Катаргейт“. През декември 2022 г. полицията откри чанти с пари в домовете на няколко бивши евродепутати, заподозрени във вземане на подкупи от Катар и Мароко, с цел прокарване на интересите на двете страни в Брюксел.
Разследващите подозират, че лобистите на Huawei може да са извършили подобни престъпления, подкупвайки евродепутати със скъпи билети за футболни мачове, луксозни подаръци, разточителни пътувания до Китай и дори пари в брой. Всичко това, за да си осигурят тяхната подкрепа при съпротивата в Европа срещу китайския телеком. Плащанията към един или няколко законодатели са минали през португалска компания, според източника ни.
През последните години няколко страни-членки на ЕС взеха мерки да ограничат или забранят „високорискови“ доставчици като Huawei в своите 5G мрежи, след предупреждения от САЩ и Европейската комисия (ЕК), че оборудването на компанията може да се използва за шпионаж от Пекин. Huawei твърдо отхвърля тези твърдения за намеса от китайското правителство.
Сериозни геополитически последствия
Възможното участие на Huawei също ще бъде част от разследването. Властите анализират предполагаеми нарушения, включително организирана престъпна дейност и пране на пари, но на този етап не и намеса от Китай, издават източниците ни.
Разследването се случва в критичен момент за отношенията между ЕС и Китай, втори най-голям търговски партньор на съюза. Неотдавнашите заплахи за мита от американския президент Доналд Тръмп се интерпретират като възможност за сближаване между ЕС и Пекин след години на ескалиращо напрежение.
„Дори бихме могли да разширим търговията и инвестициите си [с Китай]“, каза президентът на ЕК, Урсула фон дер Лайен, пред посланици в ЕС миналия месец.
Следователно разследването на белгийската полиция рискува да предизвика сериозни геополитически последствия, особено ако властите обвинят Huawei наред с конкретни лица.
Лобистът Отати
Един от главните заподозрени в разследването за корупция е 41-годишният Валерио Отати. Лобистът от белгийско-италиански произход постъпва на работа в Huawei през 2019 г., когато компанията засилва лобистката си дейност в условията на натиск от САЩ върху европейските държави да спрат покупките на 5G оборудване от Китай.
Преди да стане директор по обществените дейности в ЕС, Отати работи десет години като асистент на двама италиански евродепутати – от център-дясно и център-ляво – и двамата членове на европейска парламентарна комисия за Китай.
Отати не беше открит за коментар. Разследването е все още в ранна фаза и предстои да се види дали на Отати и останалите заподозрени по случая ще бъдат повдигнати обвинения.
През следващите дни и седмици ще продължат да излизат подробности за изхода от разследването и заподозрените, въпреки, че прокурорът и разследващият съдия по случая са известни със своята дискретност.