Глобалният въздушен трафик се възстановява бавно
Авиокомпаниите очакват да възобновят пътническия трафик до 2024 г.
Глобалният въздушен пътнически трафик ще се върне на нивата преди коронавируса до 2024 г., година по-късно от предвиденото досега.
Това е оценката на Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) от 28 юли 2020 г.
IATA също прогнозира, че възстановяването на вътрешните пътувания до нивата преди COVID-19 ще се случи по-бързо и по-скоро от това на дълги разстояния и на трансконтиненталните пътувания. За последните, IATA премества прогнозата си от 2022 г. за края на 2023 г.
В началото на пандемията, много авиокомпании се надяваха, че летният сезон на 2020 г. ще намали загубите. Очакваха, че повече хора ще изберат да пътуват през лятото, заради възможни облекчения на ограниченията за пътуване. Но след края на летния сезон, подобрението е минимално.
„Пътническият трафик през юни 2020 г. предвещава по-бавно от очакваното възстановяване“, се казва още в изявлението.
„Приходите на пътник на километър (RPK) е спаднал с 86,5 процента в сравнение със същия период на миналата година. Това е леко подобрение в сравнение със свиването от 91 процента през май. И се дължи на нарастващото търсене на вътрешните полети, особено в Китай.“
RPK измерват трафика за даден полет на една авиокомпания. Трафикът се изчислява чрез умножаване броя на пътниците, платили да се возят на борда на самолета, по изминатото разстояние.
Има и пътници, които не заплащат пряко за полета си. Например, използват събрани точки съобразно нивото на привилегия в авиолинията.
Има няколко фактора, които допринасят за слабото търсене на пътнически трафик.
Първият и най-важен е загубата на доверие. Нарастващите нива на безработица в Европа и по света, съчетани със страха от заразяване с COVID-19, все още държат пътниците далеч от летищата.
Посещението на приятели и роднини е все още движеща сила зад пътуванията.
Липсата на ваксина и възможните здравни и социални последици от заразяването с коронавируса са достатъчни, за да изплашат хората да пътуват.
Липсата на корпоративни пътувания е друг, основен фактор, допринасящ за бавното възстановяване на въздушния трафик.
В резултат на пандемията, служителите на много компании работят от вкъщи. Някои компании дори установиха постоянни отдалечени позиции. Тъй като срещите се провеждат онлайн, служителите не пътуват, нанасяйки сериозен удар на авиокомпаниите.
Редовните пътници са предимно фирмени служители. Бизнес пасажерите летят често и използват първокласни услуги дори в условията на слаби частни пътувания. Те осигуряват стабилни приходи за авиокомпаниите.
Втората вълна на коронавируса в Европа, САЩ и Азия е третият фактор, допринасящ за бавното възстановяване в индустрията.
Например в Китай, откъдето тръгна заразата, вирусът продължава да се разпространява.
Възобновените огнища на заразата Великобритания, Франция, Германия, Израел и някои щати в САЩ, наложиха свежи ограничителни мерки и засега възстановяването на пътуванията там е поставено на пауза.
За да намалят финансовите си загуби, авиокомпаниите потърсиха помощ от местните правителства. Също паркираха значителна част от своя флот, най-вече четиридвигателните самолети, тъй като при рекордно ниски международни пътувания от тези самолети няма нужда.
Самолетите по цял свят са използвали едва 38,9 процента от своя капацитет в международни полети, според IATA. Това е далеч от нивата за реализиране на печалба.
Според пътуващи с Lufthansa от Сан Франциско до Мюнхен, Германия през август, международните полети са били на практика празни.
Александър де Джуниак, изпълнителен директор на IATA, обобщи състоянието на авиопазара в изявлението от 28 юли.
„Пътническият трафик достигна дъното през април, последващият възход беше минимален и се дължи на вътрешните полети. Международните пазари остават до голяма степен затворени. Потребителското доверие е ниско. Всичко това предполага по-дълъг период на възстановяване и повече болка за индустрията и световната икономика.“