Ерата на излишните хора
Какво следва, ако човечеството не намери формулата за справедлив свят?
Мечтата на човечеството от всички времена и географски ширини е една – справедлив свят и щастливи хора. Тази мечта е вдъхновявала философи, поети, мислители от всички сфери на живота, духовни учители и политически лидери. Тя е била знаме на религиозни, социални и научни революции. Всичко е било, е и ще бъде в името на тази мечта.
Днес планетата е населена с над 7.5 милиарда човешки същества. Майката природа е в невъзможност да изхрани чедата си. Говори се за „излишни хора“.
Тази реалност дава възможност за възникването на множество теории с мистичено, фантазно, понякога и абсурдно обяснение за решаване на проблема с „излишните хора“ в чисто биологичен смисъл.
Към инструментариума на „разумната природа“ са причислени всички природни бедствия от наводнения и земетресения до пандемиите и войните, чрез които тя „почиства“ тялото си.
Според някои теории, войните и революциите също са от арсенала на природата за „почистване и рестартиране“, макар че на пръв поглед войните са чисто човешко дело. Но не и според английския икономист Томас Малтус например. В своята теория той обяснява, че войните идват тогава, когато дълго време не е имало мащабни природни катаклизми. С една дума, причините за войните имат трансцендентен замисъл. Могъщ интелект, недостижим за човешкото съзнание, държи нещата под контрол, така че балансът на популацията да се спазва.
Но обект на настоящите съждения не са „излишните хора“, резултат от естествения прираст на населението и възпроизводството на вида, а на самия социум, на начина, по който той се организира. „Излишните хора“, които са продукт не на бедните държави и райони, не на пренаселеността на планетата, не на недостига на храна, а на високите технологии, които създават богатството на богатите и бедността на бедните.
На пръв поглед парадокс. Нали високите технологии трябва да произвеждат висок стандарт на живота, да го правят по-лесен и приятен?
В своята теория за идеалното общество, Карл Маркс развива и концепцията за „хармонично развитата личност“. Това ще бъде обществен строй, в който „трудът ще бъде песен и хората ще се обичат като братя“. Техническата революция така ще навлезе в живота на хората, че те ще работят по 4 часа на ден и по 4 дена в седмицата. Свободното време ще бъде за разгръщането на останалите творчески възможности на човека. Той ще има достатъчно време да спортува, да пътува, да се занимава с музика, театър, да пише стихове и да търси нови хоризонти за собственото си усъвършенстване. Така ще се осъществи древният идеал „здрав дух в здраво тяло“ и идеалът на социалистическото общество – „хармонично развитата личност“.
„Да, ама не“, както казва Лари Кинг. Новите технологии навлязоха със страшно ускорение и завладяха всичко – от космоса до бита на хората. Машините, роботите, компютрите изместват все повече и повече човека. Той обаче не се радва на повече време, за да развива талантите си, а просто става излишен. Не се случва формулата 4х4. Собствениците на производства не намаляват работния ден и седмица, а освобождават работната сила. Тя става излишна. Хората стават излишни!
И какво се случва тогава? Какво да правят правителствата в тези развити и богати общества, с толкова много свободни хора? Не могат да бъдат избити, нали? А и не могат да бъдат оставени на произвола на съдбата и да създават неприятности и размирици.
Ражда се социалната държава, тази в която за всеки има покрив, топлина, храна, образование и грижа за здравето. Който не работи, държавата ще поеме. Който има малки доходи, държавата ще додаде. Би трябвало да е постигната мечтата – всички да сме защитени, доволни и щастливи. Но не става така.
Защото човекът не е домашен любимец, който да погалиш, да нахраниш, да почистиш и той да се сгуши с благодарност в скута ти. Човекът носи в себе си своята божествена, творческа енергия. Човешкото същество не иска просто да е нахранено и на сушинка. Човешкото същество иска да заяви на света, че е дошло на тази земя, за да даде на хората това, с което е надарено. Да покаже какво може и да защити своята ценност. И когато тази възможност я няма, когато човекът е лишен от правото на достоен труд, тогава осъзнава, че е влязъл в графата на „излишните хора“.
Какво следва? Следват гняв, бунт, революции. Разрушение. Творецът неведнъж е рестартирал своето начинание – веднъж чрез всемирен потоп, после със Содом и Гомор. Сега, може би, чакаме предсказаното в Свещеното писание Второ пришествие. И ако човекът не намери формулата за справедлив свят и пътя към истинското осъществяване на идеята за „всестранно развитата личност“, ако не закрие графата „излишни хора“, то тогава не ни остава нищо друго освен да дочакаме следващ рестарт. Изборът е наш.
Няма излишни хора, а такива, които не са се свързали с Твореца чрез Иисуса Христа и не са Го помолили най-смирено да им покаже път и възможност да служат на другите хора.
Съгласна съм с авторката. Харесва ми проницателност й и достъпния изказ, въпреки сериозността и сложната тема. Надявам се на още публикации от същата авторка.
Темата е много интересна и обширна! Предполагам за в бъдеще все повече ще се говори за излишните хора и за оцеляването ни. Много от нас си спомнят фразата, че “ има работа за целият китайски народ“! Не че работата сега е свършила, просто механизмите се променят и за същата тази работа, се ползва по-малко ресурс, било човешки, или материален и най-вече технологичен! До тук добре, но колко да е той? На етап от развитие сме, как цивилизацията ни се среща със собственият ефект на усъвършенстване, със всички последици от това. Разбира се не да си кажем здравей, а с дилемата – ти или аз!? Да, постиженията са неописуеми в положителен смисъл. Дори не бихме си представяли какъв ще е светът без съществуващите технологии използващи изкуствен интелект, но дали човечеството ще намери балансът? Това е момент, който никога не е ставал.
От друга страна мисля, че ако цивилизацията ни избегне възможно самоунищожение от предизвикани военни конфликти, или нещо друго, то природата с нейната цикличност ще направи това по естествен път. А може пък тези „сили“, които наричаме божествени, да представляват изкуственият интелект от предшестваща цивилизация? Преди нас е имало четири цивилизации, ние сме петата. Дали при разместване на полюсите, или изригване на супер вулкан, краят е неизбежен заедно с интелектът какъвто и да е той! А светът пак ще се зароди отново, по друг сценарий и с друг край!
Адмирации за авторът на статията – всеобхватна и актуална с времето!