NBA отново клекна на ККП
Баскетболистът Енес Кантер Фрийдъм остана без работа в NBA, заради критики към китайския комунистически режим
Енес Кантер Фрийдъм е поредният спортист, останал без работа в NBA, заради подкрепа на човешките права в Китай и критики към китайската комунистическа партия (ККП).
Фрийдъм, с над 10-годишна кариера в американската национална баскетболна асоциация, беше изтъргуван на 10 февруари 2022 г. от Бостън Селтикс към Хюстън Рокетс. Веднага след това Рокетс се отказаха от играча, което автоматично го остави без отбор и го превърна в свободен агент.
Малко над седмица по-късно, на 18 февруари 2022 г., роденият през 1992 г. в Швейцария и с турски произход баскетболист, бе номиниран за Нобеловата награда за мир, за своето застъпничество към преследваното от Пекин мюсюлманско малцинство уйгури.
През октомври 2021 г. мачовете на Селтикс в Китай бяха свалени от платформата за видео стрийминг Tencent, след като баскетболистът се появи с надпис на маратонките: „Свободен, Китай, свободен Тибет“.
На 16 ноември 2021 г. Кантер публикува снимка с маратонките си с надпис: „Спрете насилственото отнемане на органи в Китай“. А в Twitter написа: „Спрете да убивате за органи. Това е престъпление спрещу човечеството“.
Припомняме, че „Новетика“ писа обширно за този нов вид геноцид, чиито основни жертви са последователи на духовното движение Фалун Гонг.
Фрийдъм играе във всеки мач през сезон 2020-2021, докато е преотстъпен на Портланд Трейлблейзърс. През сезон 2021-2022 той се връща в Бостън Селтикс и играе в едва 25 от 53 мача, и то само по 11,7 минути на мач.
В интервю от 9 февруари 2022 г., Фрийдъм заяви, че NBA със сигурност иска да заглуши активизма и критиките му към управляващия режим в Китай.
„Когато напоследък говоря с някого от NBA или с мой бивш съотборник, те ми казват: ‘Слушай, това е последният ти сезон, забавлявай се, защото едва ли ще подпишеш нов договор догодина'“, продължава центърът на Селтикс.
На 16 февруари 2022 г. високият 208 см. център се срещна с републикански сенатори в американската столица Вашингтон. По техни думи, баскетболистът е „вдъхновяващ“ и „изключителен“. Срещата организира сенатор Майк Лий от щата Юта (през сезони 2011-2015 Фрийдъм играе в Юта Джаз).
„Бих искал да чуя обяснението на NBA за отстраняването на Фрийдъм. Мисля, че и много други хора искат да го чуят“, настоя Лий.
През януари 2022 г., три седмици преди Олимпийските игри в Пекин Фрийдъм каза пред BBC, че спортистите трябва да изберат „морала пред парите“. Също така ги призова да бойкотират Олимпиадата.
„Докато ние си говорим, там се случва геноцид“, добави атлетът.
Фрийдъм получи номинация за Нобеловата награда за мир за 2022 г., а 30 нобелови лауреати подкрепиха баскетболиста и изпратиха писмо на бившия му клуб, Бостън Селтикс, с призив да застанат до него „на правилната страна на историята“ и да го върнат в отбора.
На 6 март 2022 г. Фрийдъм нарече в Twitter треньорите на Селтикс „лицемери“, заради значките със знамето на Украйна на техните профили. Спортистът подчерта, че също подкрепя каузата.
„Какво ще кажете за Сирия, Афганистан, уйгурите, Хонконг, Тибет, Тайван? Защо може да говорим за нарушенията на човешките права в Украйна, но не и в други държави?“
Цензурата в NBA не е прецедент
През октомври 2019 г. бившият мениджър на Хюстън Рокетс, Дарил Мори, написа в Twitter: „Борете се за свобода. Подкрепете Хонконг“, по повод протестите срещу закон за екстрадицията в островната държава.
Законът щеше да позволи екстрадиране на хора от Хонконг в континентален Китай. На повърхността, мярката трябваше да помогне в борбата с престъпността. Но според обществеността, целта е Китай да налага цензура в бившата британска колония, подкопавайки независимостта на съдебната система там. Впоследствие Хонконг оттегли закона, но гражданското недоволство и протестите продължиха до началото на COVID пандемията през 2020 г.
NBA придоби особена популярност в Китай, след привличането в Хюстън Рокетс на високия 229 см. Яо Мин. Но след изказването на Мори, китайските стрийминг оператори заплашиха, че ще спрат излъчването мачовете на отбора. NBA и самият баскетболен отбор се разграничиха от мнението на Мори. Два от спонсорите на Рокетс, китайската спортна марка Li-Ning и банката Shanghai Pudong Development Bank също обявиха, че спират да работят с американския баскетболен тим.
Сенаторът-републиканец Тед Круз, фен на Рокетс, написа, че се „гордее с думите на Мори относно репресиите на ККП в Хонконг“ и отбеляза, че NBA е „отстъпила позорно в името на големи печалби“.
Демократът Джулиан Кастро заяви, че САЩ „не бива да позволяват техни граждани да бъдат тормозени от авторитарно правителство“.
В крайна сметка, Мори напусна поста на мениджър в Хюстън Рокетс на 1 ноември 2020 г., по „лични причини“.