Тъмната реалност на „розовите“ дигитални очила

Mозъците ни са напът да бъдат подложени на мащабен експеримент, който ще обхване цялото общество

Многократно сме коментирали как в днешно време сме подложени на силен натиск от страна на политици, активисти и лобисти да приемем измислена реалност, която пренебрегва действителността, науката и логиката.

От Apple обаче правят нещо повече: компанията предлага материализирана версия на измислената реалност чрез своя нов продукт Apple Vision Pro. Срещу няколко хиляди лева можем да си сложим иновативните, високотехнологични очила и да се потопим в избрана от нас дигитална реалност, която не само изглежда убедително истинска, но дори е интерактивна.

Световете, с които ни обгражда продуктът на отхапаната ябълка, са най-различни и зависят единствено от въображението и уменията на техните създатели.

Несъмнено преживяването е невероятно и поставя началото на нов начин на живот, доскоро възможен само в научнофантастичните романи и филми.

Розови очила за тъмна реалност

Аз лично предпочитам да ги наричам „розовите очила“, защото правят света да изглежда много по-красив и привлекателен, отколкото е в действителност. Но колкото и безобидно да звучат, дали нямат тъмна страна, невидима през цифровия им екран?

Новото устройство може да се носи почти постоянно. Което създава все повече опасения, че е възможно да промени човешкия мозък, като изкриви реалността и разруши фундамента, върху който е изградено обществото.

За неочакваните начини, по които Apple Vision Pro може да пренастрои човешкия мозък предупреждава изданието Business Insider.

„Vision Pro – подобно на Quest 3 и Quest Pro на Meta използва т. нар. passthrough видеокамери и други сензори улавящи изображения от външния свят – и ги възпроизвежда вътре в устройството. С помощта на Apple приложения, очилата създават синтетична среда, която изглежда като истинска. Apple и Meta се надяват, че този виртуален свят ще бъде толкова завладяващ, че не просто ще го посетите, а ще живеете там.“

Така потребителят живее в генериран от Facebook или Apple свят и става предмет на интерпретацията на реалността през „очите“ на компанията-производител.

„За жалост, това може да има странни последствия за човешкия мозък“, казва пред Business Insider Джеръми Бейленсън, директор на Лабораторията за взаимодействие между човека и виртуалната реалност в Станфордския университет.

Бейленсън и негови колеги открили, че масовото, продължително „потапяне“ в реалността на VR (виртуална реалност) устройствата може буквално да промени начина, по който възприемаме света и хората около нас. Компаниите препоръчват очилата да се носят дълги часове всеки ден, а все повече хора следват тези инструкции, казва ученият.

С други думи, мозъците ни са напът да бъдат подложени на мащабен експеримент, който ще обхване цялото общество, ще пренастрои усещането ни за света и ще направи още по-трудно постигането на съгласие относно какво представлява реалността.

Ако се носят системно, очилата може да променят дори физическото възприятие за дълбочина и да причинят дезориентация, когато ги свалим.

Но много по-сериозен ефект от тях е, че мозъкът свиква с виртуалната реалност и когато не ги носим, действителността вече не изглежда толкова реална.

Очилата също позволяват да променяме реалността според нашето желание – можем да премахваме хора, да сменяме местонахождението си и да добавяме или отстраняваме предмети от обкръжаващата ни среда. С други думи, това е една реалистична видеоигра.

Но тогава всички носещи такива очила ще имат различна заобикаляща ги „реалност“. Всеки ще живее в своя малък, измислен от него свят. Така хората ще изгубят връзка с действителността и помежду си. За потребителите на очилата дигиталният свят ще се превърне в нормален. Измисленият дигитален свят ще стане реален колкото истинския, а истинският – измислен колкото дигиталния.

Какви ще са последствията, ако в очилата бъдат „качени“ виртуални игри с насилие, убийства, порнография, чатботове и генерирани от изкуствен интелект и отговарящи на сексуалната ни ориентация партньори? Не би ли било това вид дигитална шизофрения, пита Джошуа Филип, автор на предаването Crossroads по Epoch TV.

Какво ще стане ако някои хора решат, че не могат да се справят с реалния свят и искат да останат за постоянно в дигиталната реалност на Apple или Meta очилата?

Мозъкът на тези хора ще се „пре-програмира“, тъй като двигателните им функции ще се променят според начина им на движение в дигиталния свят. Така ще бъде създадено изкуствено, дигитално тяло. Ще има хора, които не възприемат физическото си тяло и за тях виртуалното тяло ще бъде истинското. За други пък виртуалният свят ще бъде бягство от действителния по други причини – политически, икономически, емоционални, психологически и т.н.

Подобна перспектива повдига редица въпроси и предизвикателства. Например: как виртуалната реалност ще „обхване“ работата и училището? Или шофирането: вече има хора, които носят Apple Vision Pro, докато карат кола. Напълно е възможно виртуалните очила да изместят изцяло училищата и офисите, и да станат задължителни, включително за децата.

И още: възможно ли е дигиталните ни партньори да изместят истинските, ако започнем да се размножаваме единствено чрез инвитро и сурогатство? В крайна сметка, ние ги създаваме по свой вкус; те няма да ни противоречат и ще изпълняват всяко наше желание и хрумване.

Дигитална изолация

Човекът е социално същество, което има нужда да общува с други хора. Ето защо изолацията е широко използван метод за наказание и изтезание, с пагубни последствия върху психиката, особено ако се прилага дълго време.

Дигиталните очила предлагат дигитална изолация, която може да нанесе вреда досущ като тъмничните килии.

Тъй като замъгляват границата между действителност и виртуалност, не е изключено да доведат до психоза и халюцинации. Има опасност хората, които искат дигиталната реалност вместо истинската, да се превърнат в психопати. Да изгубят нормалните човешки емоции, способността да общуват с други хора и да се наслаждават на живота. Ще има или изобщо човешко общество, ако липсва спойката свързваща хората?

Нека отидем малко по-далеч. Вече сме писали за перспективата в близко бъдеще да бъдем заставени да консумираме лабораторно отгледано месо и храни от насекоми. Всичко това в името на политики за борба с „климатичните промени“. Тогава защо новият продукт на Apple да не помогне за тази пропаганда, като създаде илюзията, че ядем сочен рибай стек или вкусен омар, докато всъщност преглъщаме канцерогенни клетки, алергенни буболечки и масло от смлени ларви?

Какво ще стане, ако ни отнемат частната собственост в името на устойчиво бъдеще и спасяване на планетата от климатични промени?

Какво ще стане, ако в замяна ни дадат универсален базов доход и държавни апартаменти в 15-минутни градове без право да пътуваме?

И за утеха ще стоим денонощно с дигиталните очила в измислена виртуална реалност, където живеем в луксозно имение на брега на океана или в просторна хижа в планината? За да не гледаме мизерията, с която сме заобиколени в истинския свят!

Може да звучи преувеличено, но такова е бъдещето в сюжетите на доста научнофантастични филми, които са напът да се превърнат в документални.

Нека не забравяме, че политиците и техните политики трябва да служат на хората, а не хората на тях. И че технологиите са нещо добро само, когато ни служат, а не когато ни заробват.

Нашите прадеди са поддържали естествения баланс между човека и природата. Живели са в хармония със заобикалящия ги свят, изучавали са човешкото тяло, живота и вселената, и са постигнали завидни познания без помощта на високи технологии и драстични политики. Трябва да се вгледаме по-добре в миналото, преди да преобразим настоящето и построим бъдещето.

Деси Иванова

е разследващ журналист и коментатор по политически и социални теми в американското общество. Любител поет, пътешественик.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button