75 години Всеобща декларация за правата на човека: кого забравихме?

Нова европейска декларация призова за спиране убийствата за органи в Китай и е отворена за подписване от депутати и евродепутати от всички европейски държави, включително България

По повод 75-ата годишнина от приемането на Всеобщата декларация за правата на човека два пъти номинираната за Нобелова награда за мир международна организация за медицинска етика в областта на транплантациите „Лекари срещу насилственото отнемане на органи“ (DAFOH) призова с нова Декларация за действия в защита на човешкото достойнство и неприкосновеността на човешкото тяло.

В Декларацията се казва, че макар в Източна Европа хора да загиват на бойното поле, в Близкия изток – от терористични нападения, в САЩ – след употреба на фентанил, а по целия свят – милиони от Ковид, светът забравя, че от над две десетилетия в Китай хора са избивани чрез насилствено отнемане на органите им.

Депутати в националните парламенти на всички европейския държави и представителите в Европейския парламент, включително от България, получиха в края на ноември 2023 г. писмо, с което бяха призовани да подпишат Декларацията. В писмото се посочва, че Китай не само нарушава принципите на Всеобщата декларация за правата на човека на своя територия, но и тайно подстрекава други държави да нарушават принципите на човешкото достойнство. Това източната държава прави, като подкрепя нападението на независима държава; като доставя оръжия на терористи и суровини за фентанил на наркокартелите; и като следва политика предизвикала глобалната Ковид пандемия. И не на последно място – като компрометира медицинската етика чрез провеждане на насилствео отнемане на органи, основно от последователи на духовното движение Фалун Гонг.

Затова е важно политиците да направят избор: да оставят това да продължава или – подобно на легендата за Александър Велики и Гордиевия възел – да нанесат решителен удар, който да възстанови принципите на добротата и човешкото достойнство.

По-долу ви представяме пълния текст на Декларацията на DAFOH.

* * *

Европейска декларация по повод 75-ата годишнина от приемането на Всеобщата декларация за правата на човека

Преамбюл

Преди седемдесет и пет години с приемането на Всеобщата декларация за правата на човека светът се обедини, за да гарантира неотменното достойнство на всеки един от нас. Този значим документ се ражда като реакция на ужасите на Втората световна война и се превръща в надежда и вдъхновение за хората по целия свят. Подписването му в Париж служи като ярък символ за водещата роля, която Европа е изиграла в защитата на основните права на човека.

Всеобщата декларация за правата на човека е ръководство, което помага на човечеството да калибрира своя морален компас и да защитава достойнството на всички хора. Именно с оглед на този идеал и с тежко сърце отбелязваме продължаващото преследване на последователите на Фалун Дафа в Китай. В продължение на повече от 24 години – почти една трета от времето, изминало от подписването на Всеобщата декларация за правата на човека – тези мирни хора са подложени на безкрайни нарушения на принципите, залегнали в Декларацията.

Девизът на Службата за борба срещу наркотиците и престъпността на ООН (UNODC) за 30 юли – тазгодишния Световен ден за борба с трафика на хора, бе „Да стигнем до всяка жертва на трафик на хора, да не оставим никого“. Тъй като отбелязваме 75-ата годишнина от Всеобщата декларация за правата на човека, се обръщаме към международната общност с апел да се присъедини към нас и да подаде ръка на последователите на Фалун Дафа в Китай, които са забравени и лишени от основните си права, включително дори от правото си на живот.

Трябва да отбележим, че последователите на Фалун Дафа са преследвани заради непоколебимия си ангажимент към универсалните принципи на истинност, доброта и търпение – принципи, които са и в основата на идеалите, изложени във Всеобщата декларация за правата на човека.

Предизвикателството да стигнем до тези, които са забравени

Китай, родината на Конфуций и Лао Дзъ, е известна от хиляди години като център на мъдростта и културата. В продължение на векове традициите на тази страна са служили за издигане на най-доброто в човечеството. За съжаление днес в Китай тези традиции са заменени с комунистическа система, целяща унищожаването на доброто и справедливостта, а състоянието на правата на човека е едно от най-плачевните в света.

Жестокото преследване на последователите на Фалун Дафа от китайския комунистически режим не е изолиран случай. То е проява на престъпната природа на един режим, който постоянно нарушава принципите, заложени във Всеобщата декларация за правата на човека.

За да избегне наказателни действия от страна на международната общност, китайското правителство продължава да заблуждава международната общност, прикривайки репресиите срещу Фалун Дафа. За да може Всеобщата декларация на правата на човека да изпълни целта си, трябва да се изправим срещу нарушенията на правата на човека в Китай, като пристъпим напред в защита на тези, които са уязвими.

На 4 юни 1989 г. ръководството на Китайската комунистическа партия (ККП) взе решение да използва сила срещу студентското движение, излязло на протест на площад Тиенанмън. За една нощ повече от 3000 студенти са избити заради това, че са дръзнали мирно да изразят желанието си за промяна. Случилото се веднага беше разгласено в целия свят и до днес се помни като пример за жестоките репресии в Китай.

Само десет години по-късно, на 20 юли 1999 г., ККП започва несправедливо да арестува практикуващите духовната дисциплина Фалун Дафа, слагайки началото на това, което по-късно ще се превърне в най-мащабното преследване на XXI-ви век. За една нощ между 70 и 100 млн. последователи на духовната практика стават мишена на всеобхватна кампания за унищожение, която включва промиване на мозъци, принудителен труд, изтезания и насилствено отнемане на органи.

За разлика от интензивното клане на площад Тиенанмън, преследването на Фалун Дафа се провежда тайно в продължение на повече от 24 години, като според независими оценки става причина за над един милион смъртни случаи вследствие на изтезания или насилствено отнемане на органи. И докато международната общност реагира решително на избиването на 3000-те студенти, преследването на Фалун Дафа предизвиква малко внимание и минимални действия. Това трябва да се промени! По същия начин, по който сърцата ни се късат за невинните хора, които умират в Украйна, Израел и Газа, трябва да надигнем глас в защита на последователите на Фалун Дафа, които са изтезавани до смърт или стават жертва на насилствено отнемане на органи, губейки живота си на операционните маси из цял Китай.

Последователите на Фалун Дафа живеят според универсалните принципи на истинност, доброта и търпение – принципи, които дълбоко резонират с принципите, изложени във Всеобщата декларация за правата на човека. Трябва да се придържаме към тези принципи, за да гарантираме успеха на този тъй ключов документ за осигуряването на правата и свободата на хората по света. Непоколебимият ангажимент към истинност, доброта и търпение означава, че трябва да бъдем честни и смело да се изправяме пред това, което не може и не трябва да бъде допускано и пренебрегвано.

Настояща опасност: Китай

През последните четири десетилетия ККП постоянно демонстрира открито пренебрежение към ценностите залегнали във Всеобщата декларация за правата на човека. Докато демократичните държави разчитат на системи за коригиране на нарушенията на правата на човека, еднопартийната система в Китай, не отговаря пред своите граждани и следователно няма стимул да се самокоригира и да служи на нуждите на на своя народ. Например:

• През 1989 г. по време на клането на студентите на площад Тиенанмън загиват най-малко 3000 души;
• Преследването на християните и тибетците продължава десетилетия наред;
• Преследването на уйгурите се засилва през последните години;
• От 1999 г. до днес: последователите на Фалун Дафа са подложени на тежки репресии, като милиони са държани незаконно в затвори, измъчвани и убивани заради органите им;
• През 2020 г., въпреки че знаеше за степента на заразност на COVID-19, Китай омаловажи рисковете и даде възможност за разпространение на пандемията;
• Инициативата на ККП „Един пояс, един път“ завлича „партньорските“ държави в дългови капани;
• През 2022 г. Китай подкрепя руската инвазията в Украйна и в типично неин стил, насърчава насилието в региона, повишавайки риска от въвличането на Европа във войната;
• През 2023 г. Китай тайно снабдява терористични групи в Близкия изток с оръжия и разпалва конфликта с Израел. Към 31 октомври 2023 г. китайската търсачка BAIDU показва, че Израел дори е премахнат от картите на Близкия изток;
• През 2023 г. враждебните и провокативни действия на Китай в Южнокитайско море и срещу Тайван продължават да се изострят.

Морално задължение и отговорност

По случай 75-тата годишнина от Всеобщата декларация за правата на човека се намираме на кръстопът, който ни зове да признаем моралното си задължение и отговорността за действие. В продължение на 24 години международната общност пази морално съмнително мълчание относно преследването на последователите на Фалун Дафа в Китай. Но сега трябва да се изправим срещу този колективен пропуск и да започнем да говорим и да отстояваме принципите, залегнали във Всеобщата декларация за правата на човека.

Ние, подписващите декларацията,

ПРИЗНАВАМЕ важността на силна, независима и обединена Европа, за да продължим да поддържаме Всеобщата декларация за правата на човека;
ПРИЗНАВАМЕ необходимостта от кураж при защитата на традиционната подкрепа на Европа към етичните стандарти и основните права на човека от влиянието на региони извън Европа;
ПРИЗНАВАМЕ, че китайското правителство не се придържа към Всеобщата декларация за правата на човека;
ОСЪЖДАМЕ бруталното преследване и насилственото отнемане на органи от последователи на Фалун Дафа;
ПРИЗОВАВАМЕ за незабавно прекратяване на насилственото отнемане на органи от живи последователи на Фалун Дафа, уйгури и други в Китай;
ПРИЗОВАВАМЕ за незабавен мораториум върху сътрудничеството в областта на трансплантациите между европейските центрове за трансплантации и еквивалентни болници в Китай до пълното прекратяване на насилственото отнемане на органи от живи хора, което да бъде потвърдено от независими инспекции;
ПРИЗОВАВАМЕ за изваждането на европейските държави от инициативата „Един пояс, един път“, докато Всеобщата декларация за правата на човека не бъде двустранно приета като основа за сътрудничеството между Европа и Китай;
ПРИЗОВАВАМЕ за предприемане на действия за превръщане на горепосочените призиви за действие в задължителни закони в съответните парламенти.

Заключение: Силата на универсалните принципи за постигане на хармония в нашия свят

Чрез своята смела, мирна съпротива срещу безмилостните злоупотреби с техните основни човешките права, последователите на Фалун Дафа показаха на света, че дори и пред лицето на несгодите, човек може да остане верен на принципите на човешкото достойнство. Техният непоколебим ангажимент към тези принципи е свидетелство за трайния дух на Всеобщата декларация за правата на човека.

Като се застъпваме за преследваните, ние утвърждаваме принципите на правата на човека, които ни ръководят от 75 години насам. Потвърждаваме ангажимента си към моралните ценности, които ни вдъхновяват да бъдем смели защитници и закрилници на човешкото достойнство.

Нека заедно да бъдем промяната, която искаме да видим в света, и да гарантираме, че принципите на Всеобщата декларация за правата на човека, както и принципите на истинност, доброта и търпение, ще блестят ярко във всяко кътче на нашата глобална общност, помагайки ни да превърнем света в по-сигурно и хармонично място.“

Георги Плешков

играе тенис от 8-годишна възраст и е тенис ентусиаст и анализатор; правозащитен активист и член на лекарската организация DAFOH

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button