Бюджетните авиокомпании: как поддържат ниски цени?

Стратегиите на нискобюджетните авиолинии за постигане на ниски оперативни разходи и цени, при запазване на рентабилността

Чудили ли сте се някога на забележително ниските самолетни билети, предлагани от авиокомпании като EasyJet и Ryanair? Впечатляващо е как можете да летите до различни европейски градове само за 10, 20, 30 или 50 евро. Нискотарифните превозвачи са усвоили изкуството да предлагат тарифи, които често са на половината или дори една трета от цената на авиокомпаниите с пълен набор от услуги за същите дестинации.

Например, двупосочен полет от София до Берлин на превозвач с пълен набор от услуги като Lufthansa може да струва около 450 лв. при излитане в края на май, докато Ryanair предлага същия маршрут само за 78 лв. И така, каква е тяхната тайна?

Една от най-важните тактики, използвани от бюджетните авиокомпании, е свързана с минимизиране на оперативните разходи.

Нови самолети и разходи за гориво

Бюджетните авиокомпании обикновено инвестират или купуват по-нови самолети на едро, което им позволява да договарят изгодни цени. Тази стратегия води до по-ниски месечни плащания за авиокомпанията.

Освен това по-новите самолети включват нови технологии и се отличават с по-голяма горивна ефективност в сравнение с по-старите самолети. Докато горивната ефективност е важна за всяка авиокомпания, тя е особено важна за нискобюджетните превозвачи, тъй като води до значителни спестявания на разходи за гориво, а това е значителен разход в общите разходи за полета на един пътник.

Следователно нискобюджетните авиокомпании са склонни да поддържат по-нови самолети в сравнение с авиолиниите с пълно обслужване.

Стандартизиране на самолетния парк

Забелязали ли сте, че нискобюджетните авиокомпании често управляват флот, състоящ се от един тип самолет? Например WOW air ползва предимно Airbus A320 и A330, докато Ryanair – Boeing 737.

Стандартизирането на флота от самолети опростява различни аспекти на тяхната експлоатация, включително обучение на пилоти, управление на екипажа, поддръжка и наземни операции. При използването на един модел самолет авиокомпаниите могат значително да намалят разходите и времето за обучение, допринасяйки за общите икономии.

Удобства на борда

Клиентите на бюджетните авиокомпании се пътници, които търсят най-евтиния полет. Тези пътници дават приоритет на достъпността на услугата пред удобствата на борда.

Затова бюджетните авиолинии обикновено разполагат с една класа в салона на самолета – икономичната класа. Това премахва необходимостта от скъпи удобства и системи за управление при бординг, позволява поддържане на ниски оперативни разходи и максимизиране приходите чрез увеличен пътникопоток.

Вероятно сте изпитали седалките на нискобюджетните авиокомпании: те са малко тесни, липсва им удобство, облегалки за глава и подлакътници, също не се накланят. Такива седалки изискват по-малко поддръжка. По-ниският им наклон позволява поставянето на повече седалки в салона, което увеличава максимално потенциала за приходи. Също някои бюджетни авиокомпании не поставят джобове на гърба на седалките, където пътниците оставят отпадъци. По този начин намаляват времето за почистване на кабината и намаляват натоварването на екипажа.

Храна и напитки на борда

Бюджетните авиокомпании обикновено таксуват за храна и напитки на борда, като използват тези услуги като допълнителен източник на приходи. Някои превозвачи дори предлагат стоки или лотарийни билети, чрез които допълнително увеличават продажбите по време на полет.

Оптимизация на персонала

Бюджетните авиокомпании често разчитат членове на екипажа да изпълняват различни задачи на борда. Така премахват разхода за наемане на допълнителен персонал. Например стюардесите могат да бъдат натоварени със задълженията по почистване на кабината. Те помагат и на наземните екипажи при бординг.

Евтините авиолинии свеждат до минимум времето за приземяване и престой на самолета на земята. Спазвайки стриктни графици, авиокомпаниите оптимизират използването на самолета във въздуха. Това се налага от факта, че самолетът генерира приход, само когато превозва пътници.

Избор на летище

Нискотарифните превозвачи често избират по-малки регионални летища вместо големи. Така минимизират таксите за ползване на писти, кацане и пътнически услуги. Този стратегически избор позволява договаряне на изгодни условия с по-малките летища и избягване по-високи разходи с големите летища, известни още като „хъбове“ (възлови летища).

Директни полети от точка до точка

Бюджетните авиокомпании обикновено извършват полети от точка до точка. Този модел предлага повече удобство и спестява време и опции за пътниците, особено за тези, които летят между по-малки градове.

Полетите от точка до точка често се използват за по-къси маршрути. Те работят и при дълги разстояния, в зависимост от търсенето и бизнес стратегията на авиокомпанията.

Бординг

Някои нискобюджетни авиокомпании – като Southwest в САЩ – нямат бординг правила и всеки сяда на свободно място по желание. Целта е скъсяване времето за качване на борда и ускоряване процеса на излитане.

Обслужване на клиенти

С цел допълнително намаляване на разходите, нискобюджетните авиокомпании ограничават услуги като свързващи полети, чекиран багаж и помощ на летището. Чрез оптизимизиране на операциите и минимизиране на режийните разходи, превозвачите предлагат конкурентни цени, като същевременно поддържат рентабилност.

В заключение, докато бюджетните авиокомпании предлагат примамливо ниски тарифи, пътниците трябва да са наясно с допълнителните такси и потенциалните компромиси по отношение удобството и предоставяните услуги.

От съществено значение е да се запознаете с правилата и условията на авиокомпанията, за да вземете информирани решения при резервиране на полети. Когато пътниците разбират нюансите на опериране на бюджетните авиокомпании, те могат не само да спестят, но и да са наясно с потенциалните неудобства, свързани с бюджетните пътувания.

Ивайло Ангелов

е разследващ журналист и коментатор по човешки права, травъл блогър и експерт по гражданска авиация, защитник на правата на животните и основател на организацията за спасение на бездомни животни Jordan&Joy Cat Rescue.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button