Д-р Благовест Върбаков: „С всеки изминал час шансът за експертно правителство нараства“
Рокадите с проекто-министъра Петър Илиев издават задкулисие, смята политическият анализатор
Какво издават номинациите за министри в новия проектокабинет на „Има такъв народ“ (ИТН)? Ще получи ли подкрепа от партиите на протеста, БСП и ДПС? Какво следва, ако това не се случи? Има ли опасност от конституционна криза и как тя може да се избегне?
Отговори на тези и още въпроси ни даде д-р Благовест Върбаков, политически PR и анализатор, завършил богословие в СУ „Св. Климент Охридски“ и Академията на МВР.
Новетика: Как ще коментирате номинациите за министри в новия проектокабинет на ИТН?
Д-р Благовест Върбаков: Като смущаващи. Особено ярък пример е кандидатурата на Петър Илиев. Първоначално той беше номиниран за министър на правосъдието при Николай Василев. След като този проектокабинет срещна силен обществен отпор, Илиев беше обсъждан за премиер. A след като се разрази скандал с плагиатстването му на научен труд от доц. Наталия Киселова, го посочиха за кандидат за силов министър.
Това показва, че Илиев на всяка цена трябва да влезе в списъка с министри. И това въпреки думите на Тошко Йорданов, че човек, който е крал интелектуален труд, няма място в българското управление.
Преди Илиев, за министър на МВР беше номиниран проф. Илин Савов, експерт с 20-годишен опит като разузнавач в службите за сигурност и 10 години опит на научно-изследователското поприще. Савов е разпознаваем в академичните и в полицейските среди. Той познава системата и системата го познава. Аз го познавам от Академията на МВР, където той беше мой преподавател и научен ръководител.
Савов беше поканен от ИТН заради експертизата и способностите си. За много офицери, номинацията му беше лъч на надежда, че ще имат свой министър, от своите редици. Тези момчета видяха в лицето на Савов спокойствие. Такива бяха и неговите проекто-политики: да внесе необходимия баланс и в никакъв случай реваншизъм, който единствено руши, а не води до разбирателство.
Дори бившият заместник-министър на вътрешните работи Стефан Балабанов (от предишното управление, в коалиция с ГЕРБ) подкрепи кандидатурата на Савов, тъй като го смята за консенсусна и градивна личност с доказана експертиза.
За жалост, номинацията му бе оттеглена в последния момент, без обяснения. На негово място сложиха човек, който няма представа от дейността на Министерството. Как може да кажеш, че ще реформираш МВР при положение, че не го познаваш отвътре?
Това показва задкулисие и действие на дълбоката държава. Неслучайно служебният премиер Стефан Янев отправи критика с думите: „Кой реди кабинета?“ Отново стигнахме до феномена „КОЙ“, олицетворяващ задкулисието. Местенето на Илиев от пост на пост ясно показва, че в проектокабинета има някакви зависимости.
Защото Слави Трифонов „яхна“ протеста и използва онази жила на българския народ за „шанса“, за надеждата към добро. Но протестните партии излязоха извън орбитата на ИТН за съставяне на кабинет. Всички са срещу деспотичното и авторитарно управление на Борисов, а се оказа, че ИТН са още по-безцеремонни и скандални. Ако партиите не ги подкрепят, ИТН ще хвърлят цялата вина върху тях. И какво стана? Българският народ отново остана излъган. Отново!
Новетика: Ще се сформира ли правителство?
Д-р Благовест Върбаков: Правителството е на кантар, но мисля, че няма да бъде подкрепено. Ако допреди две седмици имаше намерение и политическа воля, сега няма, защото самите ИТН не са диалогични. Те не искат и да се обвързват. Искат да стане така: ако всичко рухне, да кажат, „видяхте ли какви са другите партии, ние поехме цялата отговорност, а те не ни подкрепиха, затова сега сърдете се на тях“.
ИТН се опитват да артикулират същото, което Бойко Борисов направи при първото си правителство, което също беше правителство на малцинството. Но тогава депутатите бяха 117! Едно е правителство на малцинството със 117 депутати, друго с 65.
Освен това не може политическата идеология на ИТН да е вдъхновена от словесните концепции ала „Гугутка Заспалова“ и „Деса Поетеса“. Едно е да говориш за братство, ревенство и вдигане на доходите, съвсем друго да го облечеш в конкретни политики.
Слави Трифонов се опитва да прави популистки еквилибристики, подобно на Володимир Зеленски. Украинският комик играеше в един филм ролята на добрия политик, слугата на народа. След това с огромно мнозинство (около 90%) беше избран за президент на страната. А сега рейтингът му е сринат до към 10%. По подобен начин, ИТН вече събраха много негативи.
Освен това от БСП видимо охладняха, заради проявилите се зависимости в проектокабинета на ИТН и заради неяснотите в тяхната комуникация.
В същото време, протестните партии не получиха легитимация в парламента, под формата на министри в новия кабинет. Доста егоистично от страна на ИТН, и показва, че не се търси партньорство и градене на мостове между различните убеждения.
Така, дори ако сега бъде съставено правителство, то ще е с хоризонт до пролетта на 2022 г., защото ще е правителство на малцинството.
Новетика: Ако редовен кабинет не успее, какво следва?
Д-р Благовест Върбаков: България от година и половина е в политическа криза. Това можеше да се превъзмогне чрез умелите ходове на парламента. Но вече навлязохме и в парламентарна криза. Тя се прояви като по учебник в 45-ия парламент, защото той не можа да състави кабинет. Сега сме на границата да изпаднем и в конституционна криза, ако не съставим правителство, заради влизане в трите месеца, когато не е позволено разпускане на парламента. Ако се допусне да няма кабинет дотогава, стигаме до опасната точка на нарушаване на Конституцията.
За да се избегне такава криза, от вчера насам, БСП заговориха, че ако до тях стигне мандат, ще предложат служебното правителство да стане експертно-програмно. До такова правителство се прибягва, когато не може да се достигне необходимото парламентарно мнозинство за съставяне на кабинет. Така, за да не се насрочват нови избори и тъй като влизаме в конституционната норма (три месеца преди завършване мандата на президента да не може да се разпуска парламентът), това служебно правителство ще се преформатира в експертно.
С всеки изминал час шансът за експертно правителство нараства. За да се случи това, е необходима добрата воля на всички парламентарни групи. Ако бъде гласувано, то ще остане до след президентските избори. И тогава ще се насрочат нови парламентарни избори.
Вероятността такова експертно правителство да се приеме, е голяма. Защото служебното правителство на Румен Радев среща одобрение от протестните формации. Те ще одобрят такъв кабинет, защото тяхната легитимация идва от президента. А президентът, чрез своя министър-председател, се разграничава от проектокабинета на ИТН.
Ако служебното правителство премине в експертно, това ще вдигне рейтинга на Радев и ще му гарантира в много голяма степен втори мандат. Затова виждаме един „шарен“ служебен кабинет, в който обаче, забележете, няма представители от ИТН…
Така, дори ИТН да не подкрепят потенциално експертно правителство, другите парламентарни групи ще го направят, защото имат ясно парламентарно съзнание и конституционна образованост. Алтернативата е конституционна криза: тя се равнява на нарушаване на най-върховния закон на страната и ще означава колапс на българската държавност.