„Новетика“ в „Дискусионно студио“ по ТВ СКАТ: „Китайските жертви“ на Москва и Белград (видео)
Защо руските и сръбски власти с готовност угодничат на китайската комунистическа партия в ущърб на закона и правата на свои граждани?
Каква годишнина отбелязваме на 13 май, какво е Фалун Дафа (Фалун Гонг) и защо властите в Москва и Белград арестуваха симпатизанти на едноименния духовен метод в навечерието на посещението на китайския лидер Си Дзинпин в Европа?
На тези и още въпроси отговори главният редактор на „Новетика“ Кремена Крумова в студиото на публицистичното предаване „Дискусионно студио“ на национална телевизия СКАТ на 17 май 2024 г., по покана на водещия Стоян Иванов.
Крумова разкри, че Фалун Дафа, още известна с името Фалун Гонг, е древна практика за усъвършенстване на духа и тялото, представена за първи път пред китайската общественост на 13 май 1992 г. и станала най-масовото социално движение в Китай през 90-те години на 20-и век със 70-100 милиона последователи. Включва философия с три основни принципа – истинност, доброта, тъпрние, и пет медитативни упражнения.
Практиката получава многобройни награди и признания от китайската комунистическа партия (ККП), включително от „Пийпълс пъблик секюрити нюз“ (People’s Public Security News), официалният вестник на министерството за обществена сигурност на Китай през 1993 г. за приноса в „популяризиране на традиционните добродетели в борбата с престъпността, опазване на социалния ред и сигурността, и насърчаване на справедливост в обществото“.
През 1999 г. китайският министър на спорта и младежта заявява, че „… всеки последовател на Фалун Дафа може да спести по 1000 юана (28 лв.) годишно от медицински такси. Ако 100 милиона души практикуват, това са 100 милиарда юана (28 млрд. лв.) спестени годишно за здравеопазване.“
Но огромният брой медитиращи симпатизанти и изпълващи парковете и стадионите на Китай всяка сутрин започва да буди притеснение за хегемонията на властта на ККП и на 20 юли 1999 г. тогавашният лидер на партията Дзян Дзъмин обявява Фалун Гонг за незаконна практика и започва кърваво преследване на 100 милиона образцови китайски граждани.
И това въпреки, че Фалун Гонг няма политически, религиозен и търговски характер.
Освен че преследва последователите в Китай, ККП изнася репресиите зад граница. Крумова, като последовател на Фалун Гонг, сподели своя опит отпреди влизането на България в Европейския съюз – между 2005 г. и 2008 г. Столична община не позволява на Фалун Гонг общността у нас мирно да протестира пред сградата на посолството на КНР и по законен начин да изобличава фактите за преследването в Китай – заради натиск от ККП върху българското външно министерство. Заради това Крумова завежда три съдебни иска в Софийския районен съд и накрая в Европейския съд по правата на човека в Страсбург – което се оказва повратна точка. Столична община викат Крумова на среща и обявяват, че повече няма да спират протести на Фалун Гонг. И спазват думата си до днес.
За жалост, симпатизантите на Фалун Гонг в Русия и Сърбия нямат лукса да живеят в държави, където властите имат „страх“ от ЕС, заяви Крумова.
Така на 3 май 2024 г. руските властите арестуваха без повод активисти на Фалун Гонг. Една от тях е задържана за близо два месеца в арест и след това я грози съд и затвор до девет години. Единственото ѝ „провинение“ – организирала медитация в парка. А истинската причина – споразумение между Китай и Русия за ограничаване правата на Фалун Гонг, и фактът, че Русия търси съюзници в условията на международна изолация и санкции заради войната в Украйна.
Подобен инцидент се случи само два дни по-късно в Сърбия. На 5 май – денят, в който китайският президент Си Дзинпин пристигна на посещение в Белград, последователи на Фалун Гонг бяха превантивно задържани за 24 часа и пуснати веднага, щом Си замина за следващата спирка от своето европейско посещение, унгарската столица Будапеща.
Сърбия е най-значимият партньор на Китай на Балканите и част от инициативата „Един пояс, един път“. Вероятно заради това приоритизира отношенията с източната държава над аспирациите си да стане член на ЕС.
Крумова припомни, че това не е първият инцидент на Фалун Гонг в Сърбия. През 2014 г. 11 привърженици на популярния духовен метод – деветима от България, един от Словакия и един от Финландия – бяха арестувани в Белград в навечерието на Третата среща на правителствените ръководители на държавите от Централна и Източна Европа и Китай с участието на тогавашния премиер Ли Къцян. И държани 72 часа в център за чужденци без достъп до външния свят.
Главният редактор на „Новетика“ завърши изложението си с благодарност към водещия Стоян Иванов, че дава форум истината за Фалун Гонг да излезе наяве, тъй като хората са объркани заради масираната пропаганда идваща от комунистически Китай. Крумова подчерта, че практиката Фалун Гонг е добра и полезна за хората и че всеки е добре дошъл да я практикува. Също отправи призив към българите да не се подвеждат по лъжовната пропаганда за Фалун Гонг – разпространявана от ККП с цел оправдаване на репресиите – а да влязат в сайта на практиката и преценят сами нейната същност.