Ангел Джамбазки за Северна Македония: ЕС и САЩ работят за Путин
Натискът за еврочленството на Северна Македония трябва да е върху Скопие, а не София, защото РСМ виновно не изпълнява договора за добросъседство, казва българският евродепутат
Темата „Северна Македония“ отново е на дневен ред, след като вчера върховният представител по въпросите на сигурността и външните работи на ЕС, Жозеп Борел, заяви, че блокирането на Северна Македония и Албания за ЕС е подарък за Путин и че преговорите трябва да започнат преди края на юни, когато изтича френското председателство на ЕС.
Възможно ли е България да се съгласи РСМ да започне преговори за членство в ЕС, въпреки че Скопие не изпълнява договора за добросъседство? Как може да стане това и кога? Чии интереси обслужва външната политика на ЕС и САЩ? И България ли е единствената пречка пред старта на преговорите?
По тези горещи теми разговаряхме с Ангел Джамбазки, евродепутат, заместник-председател на ВМРО и председател на делегацията на ВМРО в групата на Европейските консерватори и реформисти в Европейския парламент (ЕП).
Новетика: Как ще коментирате думите на Борел, че блокирането на Северна Македония и Албания за ЕС е подарък за Путин?
Ангел Джамбазки: Това изказване е подарък за Путин. То показва пълната несъстоятелност на т.нар. външна политика и дипломация на Европейския съюз. Колко неподготвен, нагъл и арогантен трябва да си, за да не виждаш, че с този натиск и обиждайки, унижавайки и наранявайки чувствата на 7 милиона българи по отношение на Северна Македония, ти обслужваш политиката на Путин? Всъщност, Борел работи за Путин. Американското посолство в София също работи за Путин, американската външна политика работи за Путин. Тези, които се опитват да ни притискат по темата „Северна Македония“ – защитавайки между другото тезите на Кремъл, защото ние знаем, че македонизмът е сръбско изобретение, прилагано над 70 години от Кремъл и от руската външна политика, а сега взето на въоръжение от САЩ и ЕС – в момента работят за политиката на руския президент.
Ако американците наистина искаха РСМ да започне преговори за членство в ЕС, нямаше ли да се обадят на четиримата си „служители“ в Скопие и да им кажат: „Момчета, трябва да започнете преговори с България. Хайде сега, утре сутринта рано променете си конституцията и вкарайте българите в нея, до обяд променете си учебниците по история и да ги видим напечатани, а до вечерта да сте приключили с всички обидни паметни плочи и реч на омразата“. Мислите ли, че не могат да го направят? И мислите ли, че групата хопове в Скопие няма да го изпълнят, пляскайки с ръце? Ще го направят, разбира се.
Тук истинските въпроси са: защо това не се случва и защо натискът е върху България? Защо натискът не е върху кремълската креатура и структура, наречена Република Северна Македония? Като си дадем отговор на тези въпроси, ще разберем какво се случва всъщност.
Новетика: Според Борел, преговорите трябва да започнат преди края на юни?
Ангел Джамбазки: Явно тези хора не се интересуват от собствените си правила. Те са готови и се отказват от единствената смислена европейска ценност, т.нар. Копенхагенски критерии. Те добре знаят, че в РСМ се мачкат човешките права на македонските граждани с българска националност и самосъзнание, но не ги интересува. Това не е ли лицемерно? А вие се чудите защо Борел не следва правилата и договореностите, в които е влязъл самият ЕС. Те очакват ние, българите, да бъдем покорни изпълнители на техните заповеди, нанасят огромна щета, отблъскват всички нормални български граждани от идеята за ЕС и ги превръщат в евро-фоби, западно-фоби и ЕС-фоби.
Новетика: ЕС може ли да окаже натиск на България за РСМ?
Ангел Джамбазки: Никой няма право да оказва натиск на България: нито Жозеп Борел, нито Урсула фон дер Лайен. Вместо това те трябва да се държат с нас уважително и партньорски. Това е така, защото самият ЕС е част от договора за добросъседство и сътрудничество между Република България и РСМ. И защото ЕС – колкото и клоунски да е в момента – има принципи, които казват, че когато една държава иска да бъде кандидат-член, не трябва да има проблеми със своите граждани на своята територия. Има ли РСМ проблеми с македонските българи с национално самосъзнание? Категорично да. Доказани са. Отговаря ли това на критериите? Категорично не. Ами значи няма начало на преговори.
Новетика: България ли е единствената несъгласна за започване преговори за еврочленство на РСМ?
Ангел Джамбазки: Ние имаме основанията да сме несъгласни. Но много други държави също не желаят това да започне, крият се зад гърба ни и тайничко се радват, че не се случва. Франция, например, никога няма да допусне РСМ и Албания да станат членове на ЕС. Нидерландия също. Тези държави нямат намерение да приемат когото и да било. Тяхната игра е една измама. Те искат да кажат: „Ето, започваме преговори с Албания и Македония – въпреки войната, въпреки инфлацията“… те искат да „откраднат“ една измислена, фалшива победа, с която да залъжат собствените си избиратели и да си сложат етикет, че са направили нещо велико: започнали са това разширение на ЕС – то никога няма да завърши, но тях това не ги интересува.
По-специално, Франция и Нидерландия имат проблеми със своите бежански колонии от мюсюлмани. Проблемът им ще стане още по-голям, ако приемат Македония и Албания.
Новетика: Според външния ни министър, Скопие обмисля „конкретни предложения“ към България?
Ангел Джамбазки: Скопие просто трябва да изпълнява договора! Това не е битпазар. Какви предложения очаква министър Генчовска? Нейната работа като външен министър е да отстоява българската позиция, а не да чака предложения от хора, които не изпълняват договора. Най-добрият начин да отстоява българската позиция е като просто не се появява и не казва нищо. Скопие виновно не изпълнява договора. Българската позиция е гласувана от НС и съгласувана с МС, и това е единствената вярна позиция. Работата на Генчовска е по никакъв начин да не отстъпва от тази позиция.
Новетика: Възможно ли е България да „пусне“ Скопие за ЕС, без РСМ да е изпълнила договора?
Ангел Джамбазки: Да. Достатъчно е на съвета на външните министри по общи въпроси – когато председателят попита дали всички са съгласни на провеждане на първа междуправителствена конференция с РСМ (което означава начало на преговори за членство), Генчовска просто да не вземе отношение. Това е единственият случай, когато тя трябва да стане и да каже „не“, а след това да седне и да не казва нищо повече. Защото ако българският външен министър не възрази, преговорите започват. Не са необходими гласувания в НС или МС, това е процедурата. Договорът за добросъседство остава в сила и ние можем да се позовем на него по-нататък в преговорите, като наложим вето.
Такъв съвет е насрочен за края на май или началото на юни, във връзка с предаването на европредседателството от Франция на Чехия в края на юни. Поведението на външния ни министър на този съвет ще бъде истинският тест за правителството по темата „Северна Македония“.
Македонската православна църква изненадващо бе призната от Вселенската патриаршия под името Охридска архиепископия. В съобщението, дошло от Истанбул днес се казва, че терминът „Македония“ и всякакви други негови производни са изключени и тази църква се признава само с името „Охридска“.
–
Под Божия Мост
Ще се свири кантата „Охрид“
Този свещен Български град
Е част от България стара !
–
Не ще заличите България
Със святи – ТЕ „Кирил и Методий“
И техния ученик Светия Климент Охридски
Учил народа на четмо и писмо !
–
Кантата на Българския род
Ще звучи под „Божия мост“
За черноризците войни
От Православие бойно !
–
Този Български народ
С нови имена пред Църковен олтар
Камбана се бие под „Божия мост“
България живей със своя народ !