Андрей Арнаудов: България трябва да излъчва позитивни новини (видео)

Реч на продуцента и телевизионен водещ по време на събитието "За демографията: проблеми и перспективи"

Кои са двете най-важни неща, за да се случи положителна промяна в България? Кой фактор на демографията е по-важен от раждаемостта? И какво да направят младите хора, за да се уверят, че България е по-добро място за живот, кариерно развитие и създаване на семейство?

На всички тези въпроси и още отговори Андрей Арнаудов пред аудиторията на събитието „За демографията: проблеми и перспективи“, което се проведе в Аулата на СУ „Св. Климент Охридски“ на 21 ноември 2024 г. по инициатива на Студентски Дипломатически Клуб, сдружение „Полити“, ДНК „Движение за национална кауза“ и Bulgaria Wants You, и с участието на Николай Василев и Георги Бърдаров.

По-долу публикуваме речта на Андрей Арнаудов, продуцент, телевизионен водещ и създател на ДНК „Движение за национална кауза“ и Bulgaria Wants You – инициатива, създадена като инструмент за борба с демографската криза.

* * *

Макар да не съм демограф или учен, имам практически опит в темата демография чрез ДНК и Bulgaria Wants You през последните осем години.

Първо ще попитам: колко от вас са във възрастовата група 18-34 години? Ние в медиите броим тези хора за млади. Това ще ми помогне да избера езика, който да използвам и нещата, които искам да ви кажа.

Трябва да се инвестира в демографията и в частност – в раждаемостта. Но съм на мнението, че раждаемостта е вторият по важност компонент – т.е. тя сама по себе си не може да реши демографския проблем. Казано по най-брутално откровения начин, никъде, където хората са бели по цвят на кожата и християни по религия, демографският проблем не е решен с раждаемост. Навсякъде по света решенията на демографския проблем са винаги свързани с внос и задържане на хора.

Тази година заедно с Иван Христов буквално през ден сме в някой европейски град и се срещаме със стотици българи на прожекции на филма „Гунди – легенда за любовта“. Тези хора жадуват да се приберат в родината, но за съжаление нямат достатъчно поводи да се чувстват сигурни, че България ще им предложи добри възможности. Това е така, защото новините, които достигат до тях от България, не са положителни.

Запознахме се с българската демографска стратегия. По-добре не правете това. Тя е 140 страници. За нейното изпълнение отговарят 27 институции. Няма конкретни отговорности. Няма срокове. Няма бюджет. Като човек от частния бизнес мога да ви кажа: тя е перфектният начин да не се свърши работа. Стратегиите на много други държави – включително малки – са пауърпойнт презентации с 5-10 конкретни точки, има бюджет, срок за изпълнение, и човек знае какво се случва.

Това, в което ние вярваме и заради което създадохме Bulgaria Wants You, е, че възможностите, които бизнесът предлага в България, трябва да стигнат до младите българи у нас и по света.
Защото когато отидем и се срещнем на живо – особено с хората, които са били извън България над пет години – те искрено се изненадват от заплатите, които предлага частният бизнес у нас. Т.е. те получават невярна информация през медиите. Това е, защото ние, българите, не сме най-големите оптимисти. Като добавим към това и правилото на медиите, че добрата новина това е лошата новина, това изкривява много представата за България.

Оттам и първото ми послание към вас, чийто автор е всъщност Негово Величество Цар Симеон II: „Сменете чипа“. Царят го каза на един журналист преди години и много хора в България не го разбраха. Наистина е хубаво и полезно да сменим чипа. Да направим така, че 20-30% от обществото да не са говорителят на случващото се в България.

Защото съм убеден, че огромното мнозинство от хората вярват в промяната към по-добро, вярват, че можем да живеем добре, вярват, че можем да създаваме семейства тук. Само че има едни 20-30% негативни и много шумни хора, и навсякъде се чува само техният глас. Ако влезете във Фейсбук и зачетете някоя икономическа, политическа новина или не дай си Боже, свързана с някой известен човек, отдолу коментарите са изцяло негативни. Всичко е единствено и само хейт. Тези хора, които имат негативна енергия и нагласа, са много шумни. А хората, които подреждат живота си и вярват в доброто, остават много тихи и извън фокуса на обществото. Затова ако ние искаме да променим България, трябва да се опитваме посланията, които излизат от нас, да са положителни. България трябва да излъчва позитивни новини.

Когато бях на 19 години, имах щастието да отида в Калифорния. Тогава най-популярният сериал в България беше „Спасители на плажа“. Отидох на този плаж. Какъв беше шокът за мен, когато осъзнах, че водата там през 90% от времето е страшно студена и никой не влиза в нея. И че – по дяволите – жените не изглеждат така! Филмът е пропаганда.

И съвременна Турция не изглежда като в турските сериали. Така изглежда само европейската част на Истанбул. Но цял свят гради представата – на база кино индустрията – че Истанбул изглежда по този начин.

Когато направихме филма „Гунди – легенда за любовта“, основната ни цел не беше да направим футболен филм. Основната ни цел беше, когато излязат от киносалона, 90% от хората да се гордеят, че са българи. Това е, което трябва да направим – на първично ниво. Трябва да изваждаме добрите новини, позитивното мислене. В България се случват много хубави неща.

Разбира се, не можем да затваряме очи за проблемите. И тук стигам до лошата част: демографията не е национален приоритет. А когато става дума за национален приоритет – за демографията трябва да се харчат пари. Ние вярваме, че трябва да се дава еднократна помощ от 20 000 лв. за всяко родено дете, с данъчен ценз на хората, които да получат тази помощ. Ако за демография не се харчат по няколко милиарда лева на година, тогава няма как да се получат нещата.

И все пак най-важното е бизнесът да стигне до хората като вас. Да направим връзката между българските предприемачи – които са единствените, които по неволя им пука за демографията – и младите хора у нас и в чужбина.

Третият компонент на демографията – след раждаемостта и задържането на хората – е смъртността. Но тя според мен не е решение. Защото базата от хора, които създават деца, са младите хора. И наистина, ако раждаемостта е падала в последните 15 години, това е, защото голяма част от младите хора в детеродна възраст са навън. Те раждат деца, но в чужбина. Ако върнем част от тези хора, ще променим изцяло страната.

Затова второто ми послание към вас е да влезете в платформата Bulgaria Wants You, и да се включите в кампаниите, които ще започнем след Нова година. Ако се регистрирате, ще получавате от компаниите информация за възможностите, които България дава, за да се реализирате кариерно тук.

Вярвам, че България е правилно място за кариера. Ще цитирам Николай Василев, който каза на наше събитие, че не само в България конкуренцията е по-ниска. Цяла Европа в момента изостава от средния Изток. Тук все още има много повече свободни пространства. Тук човек понякога може да израсте кариерно много по-бързо. Така че не позволявайте да ви казват, че в България не стават нещата. Стават. Стават трудно, но ако вярваме, че можем да променим страната, то тя наистина ще бъде променена.

Можем да оказваме натиск върху политиците, когато не си вършат работата. Често ме питат защо толкова много говоря против политиците, а от друга страна казвам, че България е добро място за живеене и работа. Ами защото не трябва да слагаме знак на равенство между двете неща. Медиите ни вкарват в постоянна заблуда, че политиката е животът са едно и също. А това не е вярно. Моето мнение като десен човек е, че политиците не трябва да пречат. Те трябва да създават условия ние самите да направим живота си по-добър. Ако си пълнолетен и здрав човек, твоят живот е в твоите ръце. А работата на политиците е да не ти пречат, а да създават условия ти със собствените си ръце и глава да си оправиш живота.

В началото на 2024 г. целият ни живот с Иван се промени. Ние в продължение на 25 години сме правили телевизионни предавания. Но така се случи, че променихме целия си бизнес и тръгнахме в друга посока. И знаете ли, този стрес беше много полезен. В края на годината, малко преди да дойде 2025-а, мога да кажа, че това беше една от най-добрите професионални години в нашия живот.

Не се страхувайте от промените. Не се страхувайте да вярвате, че тук има добро бъдеще. Интересувайте се активно какво предлага бизнесът. Защото наистина на него му пука за вас, макар и по лични и егоистични причини. Бизнесът дава все по-добри условия за всеки млад човек. Защото зад всяко място има битка. Знаете ли, че в момента един общ работник на строеж в България може да изкарва същите пари, които печели във Великобритания? А там разходите тройни.

Животът е пред вас, затова моля ви, разнасяйте добрите новини за България! Вярвайте, че ние можем да направим промяната. Демографията е плод от общото развитие на страната. Но преди всичко: това, което ще промени живота тук, е да сменим чипа, да изкараме добрите новини навън, да правим положителните неща популярни, да обръщаме внимание на добрите неща, и да не даваме на тези шумни, негативни хора, които са малцинството в нашето общество, да бъдат гласът на България!

Кремена Крумова

е главен редактор на Novetika.com.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button