Алтернативни социални мрежи

Има ли реална алтернатива социалната мрежа, с която сме свикнали и как е възможно превключването към друга мрежа?

След продължилия 6 часа срив на социалната мрежа Facebook на 4 октомври 2021 г., мнозина от нас се питаме, има ли начин да се откъснем от зависимостта от една социална мрежа? Как и къде да открием приятелите, с които комуникираме ежедневно във Facebook?

Отговорът е, че подобен преход е много труден. Правилото „първият печели“ важи с пълна сила за социалните мрежи. Facebook е завзел стабилно една голяма ниша от потребители, които много трудно биха преминали към друга социална мрежа или няколко различни приложения.

Напоследък все по-популярно е приложението Telegram, в което се създават Telegram групи по интереси. Но принципът на действие е съвсем различен в сравнение с Facebook. За да попаднеш в група, някой член да трябва те покани ли сам да намериш връзката за присъединяване в група от информация в интернет. Липсва тази откритост, с която сме свикнали във Facebook и липсват алгоритмите за препоръка на нови приятели.

Доста разпространени в България са и Viber групи, принципът е подобен на Telegram групите. Viber приложението е безплатно и се издържа от реклами, които вмъква в чат прозорците.

Децентрализираните чат приложения, базирани на блокчейн технологии, ще предлагат по-голяма стабилност, понеже ще работят на разпределени системи и не могат да бъдат цензурирани. Но за момента няма популярна чат платформа, работеща върху блокчейн. Също се очаква повечето подобни приложения да бъдат платени.

Потребител, свикнал с безплатно приложение, много трудно би преминал към платено такова, само заради принципа на сигурност и децентрализация. Потребителят би преглътнал повечето недостатъци на безплатните наложени приложения, като реклами, цензура, блокирания и множеството правила, най-често политически наложени от правителствата в съответната държава.

Всеки срив на популярна социална мрежа със сигурност увеличава дела на членовете на алтернативни решения, като Telegram и Viber, но често след решаване на техническите проблеми потребителите се връщат към познатите си навици и престават да ползват регулярно алтернативите решения. Така че едва ли ще се наблюдават резки промени в броя активни потребители на социална мрежа, поради голям технически проблем, ако той се случва на една-две години.

Ако техническите проблеми зачестят и потребителите не могат да разчитат на своята любима социална мрежа, то тогава вероятността да преминат към алтернатива става много голяма.

Ценко Церовски

е компютърен инженер с 20-годишен опит в IT сферата

1 коментар

  1. Не мога да споделя „носталгията“ по ФБ, с която е написана статията. Може би защото живея в САЩ, но всички доминиращи социални мрежи основно искат да се сдобият с всякаква твоя информация, за да ти предлагат стоки и услуги. И това стига до нарушаване на личната неприкосновеност (и по съвсем такъв конкретен повод си закрих акаунта). Oт ФБ минах на Gab.com: предвиждам да мина повече на Rumble.com и да позарежа Youtube.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Свързани статии

Back to top button